Marriage Guide online

Dress code svatební svědkyně

Text: Alena Klimková

Budete svědčit nevěstě či ženichovi? Během svatebního dne toho máte coby svědkyně na svých bedrech opravdu hodně. V rámci své zodpovědné role se proto zamyslete i nad tím, jaký outfit na svatbu zvolíte. Coby svědkyně byste totiž měla dodržovat určitý dress code. Jakým způsobem se tedy obléci, abyste předešla případnému faux paus?

Dress code svatební svědkyněZobrazit galerii (5)
Foto: Etsy.com

Je to o domluvě

Styl vašeho vybraného outfitu v prvé řadě udává zvolený tón svatby. Vybrali si snoubenci, kterým budete svědčit, glamour svatbu? Anebo se jejich svatba ponese třeba v boho stylu? Tuto pro vás velmi podstatnou věc si se snoubenci musíte ujasnit už dopředu. Bude se od ní odvíjet i váš svatební outfit.

A co když bude svatba ve velmi uvolněném stylu? Tato skutečnost neubírá nic na vážnosti vaší role svědkyně. Výběru oblečení věnujte opravdu velký význam. Myslete na to, že byste ale svým outfitem nikdy neměla zastínit krásu nevěsty a upoutávat na sebe až příliš pozornosti. Jdete přeci jenom za svědkyni. Číslem jedna celé svatby musí být vždy nevěsta se ženichem.

Zapomeňte na bílou

Dress code svatební svědkyně
Foto: Pinterest.com

Ať už se svatba ponese v jakémkoli tónu, držte se při výběru svatebního outfitu několika důležitých pravidel. První a velmi zásadní pravidlo zní: Jako svědkyně se nikdy neoblékejte do oblečení bílé či champagne barvy. Jde výhradně o barvu nevěsty, kterou byste neměla s ohledem na svatební etiketu v žádném případě kopírovat.

Jako svědkyně se kromě bílé a champagne vyhněte příliš křiklavým barvám a také barvě černé. Oblékněte se do jemných pastelových barev, které vám budou velmi slušet. Mezi svědkyněmi v současnosti vedou především následující barvy:

  • starorůžová
  • broskvová
  • jemně fialková
  • tyrkysová
  • světle modrá

Oblečení vhodné pro svědkyni

Dress code svatební svědkyně
Foto: Etsy.com

Do jakého outfitu byste se tedy měla jako svědkyně obléct? Pamatujte, že se účastníte velmi výjimečné události, proto sáhněte po svátečním oblečení. Vhodné jsou pro vás především:

  • pouzdrové šaty
  • koktejlové šaty
  • blůzka nebo top v kombinaci se sukní
  • dámský kostým se sukní
  • dámský kalhotový kostým

Volte jednoduché střihy s puncem elegance. Nevybírejte si příliš vyzývavé modely. Na takovou událost, jako je svatba, není tento typ dámského oblečení příliš vhodný. Na místo pestrých vzorů dejte přednost kouskům v jednotných barvách nebo v nenápadných motivech. Na zvoleném oblečení nechte vyniknout pouze jemným přízdobám.

Co se týče délky šatů či sukně, je jenom na vás, pro jakou se rozhodnete. Jako svědkyně si můžete dovolit například délku šatů a sukně do půli stehen. Vhodná je pro vás také tzv. midi délka. Velmi oblíbené jsou šaty a sukně až na zem, které se hodí hlavně na uvolněné nebo boho svatby.

V jednoduchosti je krása

Dress code svatební svědkyně
Foto: Pinterest.com

Při výběru svého svatebního outfitu myslete na známé rčení, které praví, že v jednoduchosti je krása. Vaše oblečení by mělo být decentní bez vyzývavých průstřihů. Zapomeňte také na široké „princeznovské“ šaty či sukně, které ženy s oblibou nosí třeba během plesové sezony.

Tento druh outfitu se na svatbu rozhodně nehodí. Princeznou je ve svatební den přeci jenom pouze nevěsta, nebo výjimečně dětské družičky.

Jako svědkyni jsou vám naopak povolené tylové tutu sukně, které můžete zkombinovat s jednoduchým topem. Půvabně se na vás bude vyjímat tutu sukně zvláště v lososové nebo tyrkysové barvě.

Na co nezapomenout

Rozhodla jste se, že si na svatbu oblečete například koktejlové šaty midi délky. Tak to rozhodně nestačí. V případě nepřízně počasí si k šatům vyberte také vhodné sako nebo kabátek a k nim odpovídající obuv. Sáhnout můžete ideálně po hladkých lodičkách nebo páskových sandálkách na vysokém podpatku. Svůj outfit doplňte také psaníčkem či kabelkou menších rozměrů a nezapomeňte ani na decentní šperky.

Co svědkyně velmi řeší, jsou silonové punčochy. S ohledem na svatební etiketu byste si je měla k vybraným šatům pokaždé obléct. Existuje však jedna výjimka. V případě extrémně horkého počasí si silonové punčochy brát nemusíte.

Slaďte se s nevěstou a ženichem

Dress code svatební svědkyně
Foto: Unsplash.com

Není od věci, když se jako svědkyně barevně sladíte s nevěstou, ženichem a druhým svědkem. Domluvte se společně na jednom barevném prvku, který vás bude spojovat. Vybrat si můžete třeba květinový náramek, který bude ladit se svatební kyticí nevěsty i s barvou kapesníčku, který má ženich v klopě saka.

Možností barevného sladění máte rozhodně více. Záleží vždy na vaší domluvě se snoubenci. V tomto případě se raději držte rčení, že méně je někdy více. Barevný prvek, který vás bude sjednocovat, by měl být opravdu pouze jeden.

Nevěsta: Žena číslo jedna

Jako svědkyně hrajete na svatbě velmi důležitou roli. Právě proto se snažte nezanedbat ani výběr svého svatebního outfitu. Ve výsledku byste měla být krásná a elegantní. Ovšem nezapomeňte na jedno: Tím, jak vypadáte, nikdy nezastiňte nevěstu.

 
 

Přečtěte si více