Marriage Guide online

Co na svatbě přináší štěstí a co naopak smůlu

Text: Mgr. Michaela Vadová

Jste pověrčiví a věříte, že počasí, které bude při vaší svatbě panovat nebo doplňky, které si na svatbu obléknete, ovlivní budoucnost vašeho manželství? Nebo si naopak myslíte, že pokud bude ve váš svatební den pršet, jediné co to způsobí, bude zničený účes a otrávení svatebčané? V následujícím článku se dozvíte, na co byste při přípravách a průběhu svatby neměli zapomenout, čeho byste se naopak měli vyvarovat a také co jednotlivé okolnosti znamenají.

Co na svatbě přináší štěstí a co naopak smůlu

Foto Senofoto

Počasí

Téměř každá nevěsta sní o tom, že se ve svůj svatební den projde sluncem zaplaveným parkem, vlasy jí ve slunečním svitu budou zářit jako diamanty a do svatebního alba si založí fotku, kde bude obklopena rozkvetlými květinami. Tragédií není ale ani to, když vás k oltáři doprovodí zvuk kapek dopadajících na střechu kaple nebo radnice.

Říká se, že pokud během obřadu svítí slunce, znamená to pro snoubence, že jim bude vládnout v manželství slunečná pohoda.

Když ve svatební den prší, říká se, že prší štěstí, takže také nemusíte smutnět. Sice to nebude ideální v den svatby, ale v budoucím životě to bude pohádka.

Jestliže máte naplánovanou svatbu na zimní měsíc a vločky vám dláždí cestu k oltáři, znamená to pro vás štěstí, radost a bohatství.

Ačkoli to vypadá, že vlastně žádné počasí vám budoucí manželství pokazit nemůže, ba naopak, na každé klimatické situaci se najde něco dobrého, existuje jedna výjimka, která svatbu naruší v negativním slova smyslu. A to ta, že pokud se během svatebního obřadu přežene bouřka, manželství bude bezdětné.

Oblečení a doplňky

V případě oblečení se tradice vztahuje pouze k výbavě nevěsty. Ta by na sobě měla mít během svatby něco nového, což symbolizuje nový začátek, do kterého manželstvím vstupuje. Něco starého, jako symbol úcty k tradicím, protože samotná svatba jakousi tradicí je. Něco půjčeného, aby nevěsta dokázala, že si bere k srdci rady od jiných. A konečně něco modrého, protože modrá je symbolem věrnosti a dlouhého života.

Co se týče poslední z podmínek, tedy modré barvy některého z doplňku, důrazně se doporučuje vyvarovat se výrazně modré. Ta totiž značí modřiny a mohla by tak způsobit, že manžel bude ženu v budoucnosti bít.

Tradiční svatební šaty by měly mít bílou barvu, která značí nevinnost a co je důležité, nevěsta by si je v žádném případě neměla šít sama. Říká se totiž, že když si nevěsta ušije svatební šaty sama, zašívá si tak cestu ke štěstí.

Se svatebními šaty souvisí ještě zvyk, že švadlena by měla poslední detail na šatech dokončit až v den svatby, například přišít poslední knoflíček.

Samozřejmostí je, že ženich by měl šaty vidět poprvé až ve svatební den. Podobná tradice se váže i ke svatební kytici, ale s tím rozdílem, že by ji zase neměla vidět nevěsta. Její pořízení by tak mělo záviset na ženichovi, ale v současnost to spíše dopadá tak, že si nevěsta vybírá kytici sama, aby jí ladila se svatebními šaty.

Stejně tak by nevěsta, pokud je pověrčivá, neměla jako svatební šperk oblékat perly, i když vypadají elegantně a hodí se skvěle ke všem typům šatů. Perly totiž svým tvarem připomínají slzy a značí tak, že nevěsta bude v manželství nešťastná. Obejít tuto pověru se dá tím, že si pořídíte bižuterní perly, na ty se smůla nevztahuje.

Závoj by měl zase odhánět zlé duchy a zabránit jim, aby se nevěstě nosem nebo ústy dostaly do těla. Pokud tedy nechcete, aby vás posedly cizí síly, na závoj určitě vsaďte.

Chcete-li mít manželství bohaté, nezapomeňte si do svatebních střevíců dát minci.

Chování

Během svatby by se měli snoubenci vyvarovat hádkám. Pláče-li totiž nevěsta kvůli ženichovi, přináší to do budoucího společného života smůlu.

O tom, kdo od oltáře vykročí levou nohou, se říká, že bude pod pantoflem, naopak kdo vykročí pravou, bude v manželství „vládnout“.

Má-li nevěsta sestru, nedoporučuje se, aby se vdávaly ve stejný den, ač to zní jako romantická představa.

Kdo koupí po svatbě nějakou věc do domácnosti jako první, bude mít kontrolu nad domácími financemi. Kdo po tomto prahne, měl by si zařídit, aby měl možnost koupit si nějakou drobnost nejlépe ihned po obřadu. Třeba od kamaráda.

Pokud vám není cizí také štěstí ostatních, obdarujte mincemi své družičky a mládence, zaručíte jim tak bohatství. Chcete-li pro někoho šťastný život, věnujte mu soupravu malých kostek.

Tradice se týkají také rána po svatbě. Platí, že pokud nevěsta po svatební noci dostane vejce a ovocem, nebude dlouho čekat na potomky.

Nezapomeňte také, že střepy přinášejí štěstí, takže rozbitý talířek neberte jako neschopnost číšníka, ale jako projev jeho náklonnosti k vám.

Svatební dary

Také některé svatební dary mohou přinést více smůly než užitku. Pokud se chcete nechtěné smůle vyhnout, upozorněte své blízké, aby vám nedávali kapesníky, protože ty přivolávají slzy, nože a nůžky zase značí konec přátelství, zrcadlo naopak způsobí, že jeho dárce se novomanželům znelíbí.

Nový domov

Konečně jsou tu rituály, které nevěstám zaručí spokojený život v novém domově. Ty souvisejí s prahem domu. Novomanželka má vstoupit do nového domu hlavním vchodem a práh překročit pravou nohou. Vůbec nejlepší je varianta, kdy manžel ženu přes práh přenese.

 
 

Přečtěte si více