Marriage Guide online

Co nezapomenout při svatbě venku

Text: Michaela Vadová

Okouzlují vás svatby pod širým nebem? Svatby venku se u nás stávají romantickým trendem a to nejen v podobě zahradních slavností a obřadů v parku, ale také jako svatební obřady na otevřené louce.

Co nezapomenout při svatbě venku

Chystáte svatbu venku a chcete se na vše dobře připravit? Svatba venku je veliká romantika, ale také spousta práce. Aby bylo vše přesně podle vašeho přání a zároveň praktické a vhodné pro prostředí exteriéru, je třeba dobře plánovat. Poradíme vám, na co si dát pozor.

Výběr místa

Buď si vyberete místo, které je pro venkovní svatební obřady přizpůsobené. Do této kategorie řadíme zámecké parky, zahrady, sady a další místa, která najdeme i v nabídce agentur.

Druhou variantou je naprosto originální svatba na louce nebo u lesa, kde svatbu možná ještě nikdo nikdy neměl a pravděpodobně již nikdo nikdy mít nebude. Pokud si vyberete takovou louku, vždy musíte zajistit souhlas majitele pozemku s konáním svatby.

Zázemí

Pro svatební obřad venku budete potřebovat základní vybavení. Klasikou jsou židle pro svatebčany, improvizované místo pro podpis novomanželů (může a nemusí být). Pro případ deště je dobré zajistit stany, altánky a jiné přístřeší.

Pokud nemáte dostatečné množství židlí, ani další potřebné rekvizity, můžete využít služby půjčoven svatebních dekorací. Vybrat si můžete z různých variant provedení venkovní svatby. Základ – stolek a vyzdobené židle v půjčovně pořídíte již kolem 4000 Kč. Další výběr je pouze na vás. Slavobrána nebo-li svatební oblouk, červený koberec, židle ozdobené slavnostními potahy s velkými bílými mašlemi, nebo dokonce klec pro dvě holubice, které vypustíte na konci obřadu – je opravdu z čeho vybírat. Svatební oblouk si půjčíte zhruba za 1000 Kč. Chcete-li svatební oblouk vyzdobený květinami, informujte se o možnostech a o ceně v květinářství. Samozřejmě záleží na volbě druhu květin. Nejlevnějším nápadem bude výzdoba z lučních květin.

K nejluxusnějším variantám patří dřevěný altánek se slavobránou, jehož zapůjčení stojí kolem 15 000 Kč a více.

Hudba a ozvučení

Podle toho, jak velká svatba se chystá, je nutné zajistit také případné ozvučení. I menší aparatura udělá dobrou službu a využije se nejen při samotném obřadu – při slavnostní řeči oddávajícího, při vzájemném ANO snoubenců, ale poslouží také jako otevřená možnost k zařazení reprodukované hudby.

Samozřejmě, že menší obřady se obejdou i bez aparatury. Co se týče hudby, k nejkrásnějším variantám pro svatby venku patří živý hudební doprovod. Stačí pár písní zahraných na flétnu, housle nebo na kytaru a nezapomenutelná atmosféra hodná slavnostního momentu je na světě.

Místo pro svatební podpis a sezení

Na první pohled detail, na druhý pohled možná komplikace. Kde se novomanželé podepíší a na co si sednou? Buď můžeme zařídit umístění slavnostního stolu, ke kterému připojíme dvě svátečně vyzdobené židle, kam se nevěsta a ženich pohodlně usadí. Bez komplikací je potom také oficiální podpis novomanželů. Mnozí tuto variantu při venkovní svatbě neřeší a podepisují se vestoje a vestoje tráví také celý obřad. Lze zvolit i takovou variantu, že stát budou všichni svatebčané, ovšem alespoň pro nejstarší účastníky svatby je dobré zajistit místo k sezení.

Kam s prstýnky?

V obřadní místnosti bývá speciální talířek, kam se položí snubní prstýnky. I s tuto zdánlivou maličkostí musíte vyřešit sami – nutno dodat, že mnozí tento drobný problém pojímají velice kreativně. Prstýnky se dávají kromě varianty položení snubních prstýnků na klasický porcelánový talířek se často používá také na saténový polštářek. Zcela originální jsou prstýnky na zeleném listu, na květu slunečnice nebo gerbery, či v lastuře mušle.

Cestou – necestou

Má-li nevěsta dlouhou vlečku, doporučujeme si zajistit koberec. Nejoblíbenější – červený koberec lze půjčit za cca 500 Kč. Koberec pomůže nejen s vlečkou, ale také vysoké podpadky nevěstiných bot se nebudou zarývat do hlíny. Uvíznutí nevěsty v trávníku patří k tragikomickým zkušenostem nejedné nevěsty…

Svatební hostina

Velkým tématem při zařizování svatby pod širým nebem je to, kam umístit svatební hostinu. Na jednu stranu příroda láká nejkrásnějším modrým stropem a celkově příjemným prostředím, na druhou stranu budou všechny pochutiny vystaveny náročným teplotním podmínkám i náletům hmyzu. Z těchto důvodů se často hostina přesouvá do uzavřených prostor. Rozhodnutí je třeba dobře zvážit. V uzavřených prostorách se ochudíme o možnost grilování.

Zlatou střední cestu může tvořit hostina částečně v zahradě a částečně v uzavřeném prostředí.

Náš tip: protáhne-li se hostina na čerstvém vzduchu do pozdních hodin, opatřete pro svatebčany několik teplých dek. Praktické budou jistě i baterky, které můžete dát k dispozici i nejmenším účastníkům svatby.

 
 

Přečtěte si více