Marriage Guide online

7 rad, po kterých proslov neskončí fiaskem

Text: Michaela Vadová

Radost, nadšení, hrdost – tyto pocity vás pravděpodobně zaplaví, když vás kamarád požádá, abyste mu šli za svědka. Ne každý si ale uvědomuje, že s touto příjemnou povinností je spojena i řada úkolů.

7 rad, po kterých proslov neskončí fiaskem

A ty jak známo mají s blížícím se datem svatby tendenci přibývat. Přestože české svatby nebývají tak pompézní jako ty z hollywoodských filmových pláten, minimálně jedné zkoušce odvahy se nevyhnete. Připravili jsme pro vás 7 tipů, jak absolvovat svatební proslov a neutrhnout si ostudu před babičkou z Moravy ani pohlednou sestrou nevěsty.

1. Svatební den je náročný. Pro vás, coby svědka samozřejmě dvojnásob, ale i ostatní svatebčané si většinou už od půlky obřadu kladou otázku, jestli bude k obědu knedlíčková polévka a jak se asi povedl dort. Proto mějte na paměti, že v jednoduchosti je krása. Nikdo z přítomných neocení, že jste se dokázali nabiflovat tři A4 čistého textu, když v kuchyni stydne připravený předkrm.

2. Spontánnost je sice dobrá, když plánujete týdenní dovolenou, ale pokud nejste Larry King nebo aspoň Jan Kraus, měli byste vědět, co chcete říct, ještě dřív, než zacinkáte na skleničku. A stejně jako vás to kdysi učil češtinář na základce, když jste psali slohovku, i proslov by měl mít úvod, stať a závěr. Pozdravíte, představíte se, decentně pobavíte a na konec můžete jako bonus přidat nostalgickou tečku pro maminky a babičky. A hlavně mějte na paměti, že věta: „To mi připomíná, jak…“ je odrazovým můstkem do záhuby. Nechcete si přeci vysloužit přezdívku strýc Pepin.

3. Nahradit sentimentální filozofování o tom, jak je ta láska krásný cit vtipnou historkou, je většinou vítané řešení. Ale z klíče k úspěchu se velmi snadno může stát zbraň hromadného ničení. Jaké jsou tedy základní parametry pro výběr adekvátní příhody? Tak v první řadě by bylo vhodné, aby hlavními postavami byli ženich a nevěsta a ne vy a vaše známost ze střední.

4. Z finální verze pak vyškrtejte slova jako sex, zatčení, drogy a prostituce a nezbývá, než doufat, že svatební hosté sdílejí váš smysl pro humor. Nebo se alespoň tu a tam loajálně pousmějí.

5. Tréma je mocná čarodějka. Může se tedy dost dobře stát, že v momentě, kdy se na vás upnou zraky všech přítomných, jako mávnutím kouzelné hůlky zapomenete, co že to vlastně chcete novomanželům popřát. Řešením je napsat si malé kartičky se základním body, o kterých chcete mluvit. Když je můžou mít moderátoři Superstar, tak proč ne vy? Jen pozor, aby váš proslov nakonec nevypadal podobně nenuceně, jakou zkoušení u tabule z chemie. Také jste se vždy zoufale snažili vyčíst vzoreček disulfidu železnatého ze sešitu ležícího opodál na katedře?

6. Ať už se ale rozhodnete mluvit o čemkoli, měli byste novomanžele především potěšit. A toho rozhodně nedocílíte, když zvolíte téma jim nepříjemné. Ptáte se, jaká to jsou? Tak určitě nic nezkazíte, když vypustíte zmínky o bývalých partnerech, kolosální hádce, kterou novomanželé absolvovali loni v červnu, a ani vzpomínky na dřívější žárlivé výlevy asi úsměv na tváři vaší kamarádky nevykouzlí. Naopak člověk je tvor od přírody ješitný, a proto když zmíníte, jak krásný pár spolu tvoří, možná nebudete mít nejoriginálnější svatební řeč v historii lidstva, ale co na tom. Dejte publiku, co chce slyšet!

7. Každý se s nervozitou vypořádává po svém. Někomu stačí se třikrát zhluboka nadechnout, jiný si zase představí všechny kolem ve spodním prádle, silnější nátury pak úplně nahé. Celkem neškodné řešení, na rozdíl od panáka na kuráž. Znáte to, do jedné nohy, do druhé a za chvíli ani sami nevíte, kolik končetin vlastně máte. A není nic horšího, než opilý člověk s mikrofonem v ruce. V momentě proslovu si možná budete připadat jako rození baviči, ale garantuji vám, že akci s názvem Promítání videa ze svatebního dne si raději odpustíte.

Tak teď už jen zbývá dát do toho srdíčko, a když tomu štěstíčku vyjdete trochu naproti, přípravě obětujete aspoň půl hodinky, vše určitě klapne. A pokud tentokrát proslov vyšel na vašeho zábavnějšího kolegu, malý tip na hru – pokaždé, když dotyčný řekne „Ehm…“, napijte se. A doufejte, že jde o dobrého řečníka…

 
 

Přečtěte si více