Marriage Guide online

Rychlosvatba - jak zařídit svatbu v co nejkratší době?

Text: Irina Ruchkina

Kolik času potřebuje moderní pár, aby si naplánoval a připravil svatbu? Rok, měsíc nebo stačí jeden týden? Pokud nechcete se svým dnem D otálet a přemýšlíte o takzvané rychlosvatbě, máme pro vás pár tipů!

Rychlosvatba - jak zařídit svatbu v co nejkratší době?

“Příliš málo času!” – to je snad heslo všech nevěst. Ano, každý jsme jiný a každý z nás potřebuje jiný čas na přípravu. Konec konců, některé páry se berou rok po seznámení, některé po pěti letech a někteří se rozhodnou zpečetit svůj svazek po několika desítkách let společného soužití. Stejně tak každý pár potřebuje různé množství času na přípravu svatby — někdo chce mít rok na přípravu a mít svatbu klasicky “do roka a do dne” od zásnub, někdo ale nechce otálet a chce mít svatbu co nejdřív. Pokud patříte do té druhé skupiny, máme pro vás pár rad na přípravu takzvané rychlosvatby!

Krok 1.: Detailní plánování

Pokud máte na přípravu svatby omezené množství času, detailnímu plánování se nevyhnete. A začít budete muset tím nejnepříjemnějším — rozpočtem. Jakmile stanovíte rozpočet, můžete plánovat dál. Pokud chcete mít svatbu co nejdřív, budete se muset poohlédnout po nějakém obecním úřadě mimo velkých měst — většina magistrátů v Praze je obsazena na několik měsíců dopředu, oblíbená místa jako je Staroměstská nebo Novoměstská radnice dokonce i půlroku dopředu.

Hodně si ulehčíte práci, pokud oslovíte nějakou svatební agenturu — tam mívají přesný harmonogram, kterým se budete moci řídit. Navíc mívají i kontakty na většinu obecních úřadu, hradů i zámků, kde se konají svatby, a tak vám budou moc nabídnout nejrychlejší variantu.

Krok 2.: Krok po kroku

Pokud se rozhodnete, že si chcete organizovat svatbu sami, musíte si taky sami sestavit harmonogram i seznam věcí, které jsou potřeba najít, koupit, případně zarezervovat: pozvánky, restaurace (případně výzdoba restaurace) a hlavně svatební šaty a oblek. Čím podrobnější si uděláte seznam, tím menší je šance, že na něco zapomenete. Nesmíte podcenit žádnou maličkost, proto do svého rozpočtu přidejte i položku za případnou kadeřníci nebo vizážistku.

Pamatujte, že na rozdíl od párů, co mají na přemýšlení a zvážení variant několik měsíců, vy musíte fungovat přesně podle plánu a nic neodkládat na později. Zkuste skloubit víc činnosti najednou: například, pokud si chcete vyrazit na romantickou večeři, zamiřte do podniku, kde byste chtěli mít svatební hostinu — díky tomu budete moci ocenit nejen interiér restaurace, ale také obsluhu i samotné jídlo. Chcete se svou svědkyní probrat detaily obřadu nebo hostiny? Vezměte ji s sebou na zkoušku svatebních šatů nebo na nákup výzdoby.

Krok 3.: Večer před svatbou

Zní to téměř nemožně, pokud ale plánujete rychlosvatbu, musíte mít vše hotové dva dny před obřadem. Den předem už nic nedělejte — maximálně můžete obvolat fotografa, kadeřnici, restaurací a svědky a přesvědčit se, že nikdo na nic nezapomněl a vše je připraveno. Případná rozlučka se svobodou by se rovněž měla konat několik dní před svatbou, abyste se z toho stihli náležitě vyspat. I když jste všechno promysleli do nejmenších detailů, svatební den bude hodně náročný, a tak se před ním musíte pořádně vyspat!

Ať už jsou důvody, proč jste se rozhodli pro svatbu narychlo, jakékoliv, neznamená to, že váš velký den musí něco postrádat a být o něco horší než svatby, co se plánují dlouhé měsíce. Pamatujte, že všechno je možné, když to člověk doopravdy chce. A upřímně — nezáleží přece na restauracích ani na tom, zda budete mít svatbu na věhlasném místě, kam je fronta rok dopředu, nebo v nějakém malebném, ale méně známém zámečku. Důležité je jen to, že oficiálně spojíte své osudy a veřejně řeknete své ano člověku, kterého milujete.

 
 

Přečtěte si více