Marriage Guide online

Květinová výzdoba: jak ušetřit a mít přitom krásné dekorace

Text: Redakce MG

Kdo všechno má mít kytici, komu všemu náleží korsáž, jaké květiny dát na stůl a mají tam vůbec být? To je jen několik málo otázek ohledně květinové výzdoby, které trápí nadcházející nevěsty. Naštěstí se dnes dokážeme obejít bez striktních a svazujících pravidel, takže jak bude vypadat květinová výzdoba, je čistě na vás. Pro ulehčení však přinášíme několik rad a nápadů.

Květinová výzdoba: jak ušetřit a mít přitom krásné dekorace

Když už máte konečně vybrané šaty, zarezervované místo, rozmyšlené svatební menu, přichází na řadu otázka květinové výzdoby. Záleží samozřejmě hned na několika věcech. Na ceně, kolik chcete do výzdoby investovat, na místě, zda bude svatba probíhat uvnitř či venku a nakonec na celkovém ladění.

Květiny všude, kam se nevěsta podívá

Ceny jsou různé, opět záleží na výběru květin, ročním období a množství. Pokud plánujete větší svatbu pro sto lidí, počítejte s útratou kolem čtyř až šesti tisíc. Záleží ale na vašich požadavcích. Klasicky se do květinové dekorace zahrnuje kytice pro nevěstu, kytice pro matky nastávajících novomanželů, další pro svědkyni, kytice na auto, korsáž pro novomanžela, případně pro svědka, dekorace na stoly a úvazky pro svatebčany.

Takový výčet už jen podle představy vypadá na slušnou útratu. To že chcete mít krásnou výzdobu, ale nutně neznamená, že za ní hned musíte utratit nespočet peněz. Přinášíme vám proto tipy, jak ušetřit a přitom se ničeho nevzdávat.

Kytice pro nevěstu je samozřejmou nutností. Pokud chcete nějakou vybavit i maminky a svědkyni je už na vás. Platí ovšem, že by měly květiny korespondovat s tou nevěstinou. Rovněž korsáž pro ženicha by měla odpovídat svatební kytici. Takovým větším úvazkem připínajícím se na klopu saka můžete vybavit i svědka.

Pro krásnou výzdobu se nemusíte nutně plácnout přes kapsu

Cena se potom odvozuje od volby květin a studia, kde si necháte živé doplňky svázat. Nechte si předvést katalogy, nebojte se zeptat na ceny ani se podívat do více designových studií. Také často platí, že mimo hlavní město jsou ceny o něco nižší. Většinou je to však dost individuální a je tedy dobré výběr časově nepodcenit a porozhlédnout se po co nejvíce nabídkách. Pak určitě vyberete to nejlepší.

Co se týče úvazku, tradice velí, že by ho měli mít všichni svatebčané. Opět je ale tato volba jen na vás. Sešpendlená větvička myrty s bílou stužkou se dá pořídit poměrně levně, cca 10-20 Kč za kus. Pokud jste však zručnější a chcete ušetřit, můžete si ji rovněž pořídit rostoucí v květináči a úvazky si tak vyrobit sama.

Co na stůl kromě jídla

Aranžování stolů je široká kapitola sama o sobě. Tady můžete popustit uzdu své fantazie. Platí jen, že by měly dekorace celkově ladit. Pokud například sníte o svatbě, která bude laděná do šeříkových odstínů, měly by i kytice a dekorace svatební tabule korespondovat s tímto odstínem. Je dobré do výběru květů zahrnout kromě barvy i roční období – v létě volit svěží letní květiny, v zimě zase důstojnější, například růže nebo kaly.

Svatební tabuli můžete potom zdobit opravdu různě. Dražší způsob je rozmístit uvázané kytice, klidně ale stačí posázet stůl lístky růží a rozmístit kytice, které budou k dispozici – svatební kytice, kytice matek, svědkyně.

Pokud chcete ušetřit a jste trošku zručná a kreativní, můžete si stůl vyzdobit podle sebe svícínky, barevnými kamínky a drobnými květy. Fantazii se meze nekladou, jen by se barvy neměly příliš bít, je dobré ladit do jednotlivých odstínů. Skleněné svícínky se případně dají nahradit slabostěnnými skleničkami, barevné kamínky lze sehnat v každém zahradnictví nebo květinářství. Také je možné vést středem stolu řadu lístků květin a ničím víc nezdobit. Vyvarujte se ale přílišné přeplácanosti.

Ozdoba na autě nesmí chybět

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na květinu na auto. Při výběru by opět mělo být bráno v potaz celkové ladění a výběr květů, případně roční období. V ateliérech je možné zapůjčit proti záloze přísavku na auto, která bude držet kytici. Je možné si dohodnout i asistenci, která pomůže nejen s dekorací auta, ale s celkovým zdobením stolů, sálu či venkovního altánu.

Pokud plánujete doprovod malými dětskými družičkami, je možné jim opatřit košíčky s květinovými lístky, které budou cestou rozhazovat. Ve výsledku je to hezký efekt a nijak zvlášť cenově náročný. Další nadstandardní možností je květinový polštářek pod svatební prstýnky. Měl by být připraven ze stejných květin jako svatební kytice. Většinou je i možné ho po svatbě usušit a nechat si ho na památku.

Zdá se, že jen otázka kytic a květinové výzdoby je opravdu široká a náročná na plánování a přípravu. A to je jen jedna z částí chystání obřadu. Samozřejmě je nejlepší ponechat si dostatek času a veškeré přípravy si pořádně rozmyslet a bez stresu užít. Pokud se ale přece jen na to necítíte a nechce se vám přebírat zodpovědnost za správný chod i třeba jen malého obřadu pro pár hostů, je tu možnost využít svatební agenturu, která se po konzultaci postará třeba i o květinovou výzdobu.

 
 

Přečtěte si více