Marriage Guide online

Co si ujasnit před pořádáním svatby v zahraničí?

Text: Veronika Drdáková

Sníte o nádherné svatbě na útesu, na pláži, v živé Itálii, divokém Španělsku nebo pulzujícím New Yorku? Nechcete se při svém svatebním dni kochat českými krásami, ale raději zamířit pořádně daleko? Jděte do toho. Dávejte ale pozor, ať máte všechno dobře promyšlené!

Co si ujasnit před pořádáním svatby v zahraničí?

Svatba v zahraničí není sranda. Svatba sama o sobě není sranda a natož za hranicemi známého státu! Proto si ještě před tím, než si s partnerem definitivně odsouhlasíte zahraniční destinaci, projděte pár bodů, abyste si byli jisti, že svatbě v jiném státu nic nebrání a vy můžete nechat natisknout svatební oznámení.

1. Zkontrolujte si doklady

Některé doklady potřebujete i v Česku, jiné se však liší stát od státu. Proto si konkrétně vyhledejte, které dokumenty ve vaší destinaci potřebují, aby vás oddali. A také si na matrice ověřte, že váš zahraniční sňatek vůbec bude pro Českou republiku platit. Určitě budete potřebovat rodné listy, potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství vydané českou matrikou, kopie strany pasu s fotkou a případné potvrzení o rozvodu nebo úmrtní list bývalého partnera.

2. Na vlastní pěst nebo s agenturou

Rozhodnout byste se také měli, zda si celou svatbu zařídíte s partnerem a případnou pomocí kamarádů sami či si zaplatíte svatební agenturu pro pořádání svatby v zahraničí. S profesionály Vás to vyjde dráž, to ano. Zase si ale můžete být jistí, že Vám se vším pomohou a vaše svatba proběhne hladce.

3. Doprava, ubytování – mají na to vaši hosté?

Plánovat si svatbu v Karibském zálivu zní božsky, mít na obřad a hostinu dostatek financí je perfektní, ale rozmyslete si, co všechno budete svým hostům platit. Jistě, pozvete je na hostinu, ale pokud se berete v cizině, myslete také na to, že hosté se musí na svatbu dopravit a na několik dní ubytovat. Většinou minimálně na dvě noci. Ideální řešení pochopitelně představuje pronajatí apartmánového dobu nebo proplacení hotelových pokojů. Taková svatba třeba pro 20 lidí se však bude šplhat do astronomických výšin. Zároveň ale od hostů nemůžete očekávat, že každý z nich si může dovolit dát tisíce nebo i desetitisíce za letenky a nocleh.

Plánujete svatbu v Česku nebo byste raději zamířili za soukromím a nádhernými panoramaty do zahraničí?

 
 

Přečtěte si více