Marriage Guide online

Svatba v neděli: Čím nadchne?

Text: Lenka Zelnitiusová

Sněhobílé šaty až na zem, obřad i s hostinou na vysněném místě, kytice z růží a především nezapomenutelná party společně s líbánkami, které se stylem završí svatební finále. Občas se však stává, že ne všechno jde podle plánu. Uspořádat veselku a zároveň zajistit všechny dodavatele na daný den může být oříšek. Zvláště tehdy, když sobotní termíny jsou obsazené a ty páteční se vám jeví jako méně šťastné. A co takhle svatba v neděli? V následujících řádcích si shrneme výhody i nevýhody, které se k ní pojí.

Svatba v neděli: Čím nadchne?Zobrazit galerii (3)
Foto: Unsplash.com

„Zaujal nás historický statek v Čechách, avšak poslední volný termín v měsíci září připadl právě na neděli. S nejbližší rodinou jsme na místo dorazili již v sobotu večer a následující den šly všechny dodatečné přípravy jako na drátku. Obřad proběhl hned v deset ráno, chtěli jsme oslavovat a tancovat co nejdéle,“ vysvětluje Klára (39) z Plzně.

„Na Tahiti jsme se brali sice v neděli, zato ale v sobotu evropského času. Veškeré dokumenty a papírování jsme zařídili přes specializovanou agenturu a následně strávili úžasné tři týdny cestováním napříč Francouzskou Polynésií. Bora Bora s azurovou lagunou a vyhaslým kráterem, ostrov Papeete s hlavním městem a bazilikou Notre Dame, Moorea ve znamení sopečných krás, nebo panenská a méně známá Rangiroa, kde jsme natrefili na pestrobarevný podmořský svět a delfíny. Už jsme procestovali mnohé krajiny, ale Oceánii považujeme za ráj na zemi, a to jediný svého druhu,“ vzpomíná Martina (33), která s manželem žije v rakouském Villachu.

Proč zrovna v neděli?

Chcete se brát ve stejném termínu jako vaši rodiče, usilujete o svatbu v ono magické datum, které vychází přímo na neděli? Poslední den v týdnu není pro veselku nijak nereálný. Ověřte si, zda některé státní svátky nepřipadnou na pondělí. Prodloužený víkend by přišel vhod. Pokud vám kalendář nepřeje, nenechejte se zviklat. Hosté si den volna rádi zařídí.

Sobota je oblíbená, popularita však vzrůstá i u neděle

Svatba v neděli: Čím nadchne?
Foto: Unsplash.com

Výběr termínu svatby spolu s místem patří mezi ty nejzásadnější aspekty, od kterých se v rámci plánování odvíjí zajištění veškerých příprav. Ještě než zvednete mobil a začnete obvolávat dodavatele, musíte vědět, na který termín si jejich služby žádáte.

Snoubenci nejčastěji volí právě soboty a vzhledem k jejich oblíbenosti lze říci, že se jedná o již tradiční svatební den. Svatebčané mají až na výjimky volno a navíc křepčení do pozdních ranních hodin směle vykompenzují spánkem až do oběda. Menší svatební boom zažívají pátky, pomaličku vzrůstá zájem také o neděli. Díky tomu, že se nepovažuje za zcela běžný svatební den, se můžete spolehnout, že vytížená floristka, fotograf i svatební koordinátorka budou mít volno.

Trochu potíž může být s matrikou, nedělní obřady závisí na domluvě. Někde vám rádi vyjdou vstříc, jinde nemusí. Neváhejte případně obvolat i ty další v blízkém okolí. Počítejte také raději s tím, že někde si za nevšední přání připlatíte.

Co se týká nedělní svatby v kostele, s největší pravděpodobností vás farář neodmítne. Tedy za předpokladu, že se preferovaný čas nebude překrývat s pravidelnou bohoslužbou. Tíhnete spíše k evangelické církvi? Myslete na to, že obřad si můžete přizpůsobit na míru o něco víc, než je tomu u toho katolického. Je možné podílet se na obsahu proslovu oddávajícího či vstoupit do manželství mimo vysvěcená místa (kostel).

„Abychom svatbu uspořádali druhou červnovou neděli (výročí naší lásky), museli jsme se vzdát představ o veselce na zámku. Jsme manželé už dva roky, avšak v našem okolí se tehdy zámecké svatby konali jen v sobotu. Nakonec zvítězil zámecký hotel, kde jsme i se svatebčany v hojném počtu přenocovali,“ svěřuje se Tereza (41) z jižních Čech.

Ideální pro tajné svatby i ty narychlo!

Svatba v neděli: Čím nadchne?
Foto: Unsplash.com

Tajné svatby se s oblibou odehrávají nenápadně v neděli. V sobotu doladíte poslední maličkosti, v nedělním poledne si řeknete ano a den nato můžete odletět na plánované líbánky do vysněné destinace. V začátku týdne bývají letenky zpravidla nejlevnější. Rozhodli jste se pro manželství tzv. za pět minut dvanáct a soboty jsou již rozebrané? Nedělní obřad na radnici jen se svědky zní jako skvělý nápad.

Výhody

  • Volná kapacita dodavatelů.
  • Mnohem nižší ceny za služby i pronájem svatebního místa ve srovnání se sobotními termíny.
  • Skvělý pocit, že nejdete s davem.

Nevýhody

  • Svatebčané z daleka zřejmě nedorazí, ale nenechejte si zkazit radost. Vaše rodina i blízcí přátelé si určitě zařídí v pondělí volno, ať mají čas vystřízlivět a také se vyspat.
  • Zpoplatněný obřad na matrice.
 
 

Přečtěte si více