Marriage Guide online

Vše, co potřebujete vědět o rezervaci termínu svatby na matrice

Text: Lenka Zelnitiusová

Už vám v hlavě zní svatební zvony? Ještě než se rozběhnete do svatebního salonu, objednáte fotografa, kameramana a cukrářku, musíte vědět, na který termín si přejete dané služby zamluvit. Co se vyplatí vědět, s čím počítat a jaké doklady k vyřízení sňatku potřebujete?

Vše, co potřebujete vědět o rezervaci termínu svatby na matriceZobrazit galerii (4)
Foto: Pixabay.com

Svatba patří mezi nejzásadnější okamžiky v životě. Někdo si přeje jen malou veselku, jiný preferuje tu opulentní se všemi blízkými. Než se vůbec započne roztáčet kolotoč svatebních příprav, musíte si prvně dát dostaveníčko s úředníky. A poté se vrhnout do víru plánování. Začněte včas, ať se stihnete i těšit.

Vzhledem k tomu, že se svatby konají nejčastěji v sobotu, občas v pátek, doporučujeme termín svatby zamluvit s náskokem, ať se nemusíte poslednímu volnému datu přizpůsobit.

Jak na to?

Vše, co potřebujete vědět o rezervaci termínu svatby na matrice
Foto: Pixabay.com

Máte s partnerem jasno, na kterém místě si chcete slíbit věrnost i oddanost v dobrém i zlém? Kontaktujte danou matriku a požádejte o rezervaci termínu. Každá matrika má vlastní pravidla a postupy. Záleží na tom, zda preferujete obřad ve svatební síni nebo mimo ni a tedy na zámku, louce, v altánu anebo třeba na lodi. V rámci druhé možnosti počítejte se správním poplatkem ve výši několika tisíc. Poplatku se nevyhnete ani tehdy, když si zažádáte o den, který není pro svatby tolik typický. Nezapomeňte se informovat, zda je svatba na vámi preferovaném místě vůbec reálná.

Někde k předběžné rezervaci stačí pouhý telefonát, jindy je nutná osobní návštěva. Můžete se ale také setkat se situací, kdy vás v rámci volby termínu odkáží na webové stránky, kde si zvolíte z již stanovených dnů.

Jakmile dojde k rezervaci, tak jako tak se budete muset na úřad dřív či později dostavit osobně, předložit veškeré doklady a uhradit poplatek. Detaily ohledně hudby se vesměs ladí několik týdnů před svatbou.

„I když jsme se chtěli brát v září, nakonec zvítězil květen. Nechtělo se nám totiž čekat na vypsání zářijových termínů na matrice. Člověk míní a život mění. Veselka s vůní šeříků se ale povedla na výbornou a rozhodně nelitujeme,“ svěřuje se Adéla (34) z Plzně.

„Vdávala jsem se v zámeckém parku - na místě, kde jsme si domluvili první rande a měli jsme štěstí, že jsme úřad kontaktovali s dostatečným předstihem. Obřady mimo obřadní síň se totiž na některých matrikách konají jen jednou do měsíce,“ vysvětluje Adriana (28) z moravského venkova.

Když vám není přáno

Vše, co potřebujete vědět o rezervaci termínu svatby na matrice
Foto: Pixabay.com

Pokud vám vyhlášené termíny obřadu nenahrávají do karet, rozhodně se nevzdávejte a zkuste najít jiné blízké místo. Jste z Plzně, zatímco milý z Ostravy? Dávno už neplatí, že se veselka musí striktně konat v nevěstině rodišti. Zvolte lokalitu spravedlivě na půli cesty, nebo podle toho, pro kolik hostů byste museli zařídit ubytování. Přece jen svatební rozpočet není nafukovací.

Vyplatí se vědět

Vše, co potřebujete vědět o rezervaci termínu svatby na matrice
Foto: Pixabay.com

Pořád váháte, zda zvolit úřední či církevní obřad? V rámci svatby v kostele si termín, průběh i veškeré maličkosti domlouváte s oddávajícím (pastor, kněz dle náboženství) a na matrice pouze vyřídíte nutné papíry, nemusíte tedy "bojovat" o poslední volné místo. Zvláště ve velkých městech, kde jsou matriky vytíženější, bývá církevní sňatek zajímavou alternativou. Poslední dobou je velmi oblíbený ten evangelický. Svatba může proběhnout mimo kostel, vysvěcená místa a navíc se lze s oddávajícím na svatební řeči domluvit.

Máte vlastní představu o veselce, avšak úřady ji neuznávají? Jděte na to od lesa. Na radnici si řekněte své ano jen se svědky a pro širší rodinu a přátele uspořádejte symbolickou veselku přesně podle vašeho vkusu.

Láká vás svatba na radnici mimo vaše trvalé bydliště? Je to možné, avšak není to zadarmo.

Potřebné dokumenty

  • Vyplněný dotazník k uzavření manželství (předem si ho můžete stáhnout na webových stránkách matriky)
  • Platný doklad totožnosti
  • Originály obou rodných listů
  • Pokud se vdáváte podruhé, myslete na doložení rozsudku o rozvodu. Žádá-li si to situace, tak i na úmrtní list manžela či manželky a rodné listy společných dětí.
 
 

Přečtěte si více