Marriage Guide online

Role hlavní družičky na svatbě

Text: Lucie Holásková

Co má správná družička na svatbě dělat, s čím pomáhá nevěstě a jaká byla její úloha v historii? Rozlučkou se svobodou to jen začíná!

V dnešní době se již pomalu, ale jistě odstupuje od důležitosti role hlavní družičky na svatbě. Nevěsta má většinou pár družiček, kterými jsou ženy z řad rodiny, příbuzných a kamarádek. S těmi se radí ohledně svatby, například ve skupinovém chatu na facebooku. Také jsou zde svědci budoucích novomanželů, kteří mohou přispět svou radou, nebo rodina a nejbližší okruh přátel. Ženy/nevěsty dnešní doby si rády vše organizují svépomoci. Možná tomu tak je i díky dostupnosti mnoha informací pomocí internetu. Zde najdete také mnoho inspirace, rad, tipů a obrázků. A pokud si přeci jenom nevíte rady, najměte si svatební koordinátorku jako výpomoc a vaši pravou ruku.

Význam hlavní družičky

Role hlavní družičky na svatbě

Kdysi, ovšem stále tak i dnes, měla hlavní družička významnější postavení. Tak třeba 30. léta, bez možnosti internetu. Ženy hledaly inspiraci v novinách a za výlohami obchodů. A jelikož bylo nepatřičné těmito věcmi obtěžovat budoucího manžela, měly svou nejlepší kamarádku – družičku, jako svou pravou ruku vždy při sobě.

Dnes je normální, že se páry radí mezi sebou a ptají se na své názory. Vybírají společně od šatů, až po výzdobu. Avšak tak nějak pomyslně se stále předpokládá, že většinu věcí zařídí, či vybere žena. A ta by měla mít k dispozici právě svou hlavní družičku – nejlepší kamarádku, či sestru, která jí s výběrem pomůže.

Co vše zařizuje družička?

1. Tak když si to vezmeme pěkně popořádku, hned prvním úkolem družičky je rozlučka se svobodou. Pokud chtějí kamarádky nevěsty uspořádat ryze dámskou jízdu, většinou jde o tajnou akci, kterou plánuje právě hlavní družička. Vybírá například místo události, řeší program a popřípadě požádá další účastnice o finanční příspěvek na tento večer pro budoucí nevěstu.

Role hlavní družičky na svatbě

2. Dalším krokem, kde je družička nápomocná, je výběr šatů pro nevěstu. Ta se samozřejmě většinou radí i s dalšími lidmi, jako je maminka, členové rodiny (např. sourozenci), nebo i prodavačky v obchodě. Avšak družička by jí měla být věrným doprovodem do zkušebny a rádcem. Nejen že jí může pomáhat a nosit jí různé šaty do kabinky na vyzkoušení. Ale i její upřímný názor, jako nejlepší kamarádky, která vás dobře zná, přijde vhod.

Role hlavní družičky na svatbě

3. Předsvatební zařizování. Svatební oznámení a pozvánky většinou vybírají budoucí manželé společně. Nechá-li to ale muž na ženě, je zde právě družička, aby se s nevěstou podívala na druhy písma, dostupné odstíny a zdobení. Může pomoci i při shánění kontaktů na svatební firmy – od koordinátorů, Dj, cukrářů, květinářů, až po taxi služby. Nebo s vámi jít na ochutnávku zákusků, či zkušební líčení.

Role hlavní družičky na svatbě

4. Ve svatební den je pak hlavní družička také nepostradatelná. Pokud nemáte koordinátora, který je s vámi i v den D, bez pravé ruky se neobejdete. Družička bývá často i svědkyní nevěsty, proto jí jsou svěřeny například prstýnky k oltáři. Mimo jiné může zařizovat i organizační věci - jako jsou informace pro hosty o tom, jak se správně seřadit, jak bude probíhat obřad, či jaký následuje program. Také může dohlídnout na to, aby se každý na památku zapsal do knihy hostů, či kam svatebčané odkládají svatební dary. Na svatební hostině pak často družička předčítá svatební přání, která novomanželé dostali od svatebčanů. Nebo koordinuje zmatené hosty při hromadném focení. Taktéž často družičky (nepostará-li se o to otec nevěsty, či ženicha) chodí za kapelou, či číšníky a dalšími lidmi, které vám v tento den poskytují své služby a platí za novomanžele účty.

Role hlavní družičky na svatbě

Role družičky na svatbě

Role družičky je, jak se zdá, i v dnešní době stále nepostradatelná. Ačkoliv si na vše můžeme najmout firmy, stále zde musí být někdo, kdo s nimi ve svatební den zúčtuje jejich služby. Často nechceme zatěžovat rodinu tím, aby koordinovala hosty a přejeme si, aby si tento den užila s námi, že? V tom případě je zde opět družička. A i když máte svatebního koordinátora, družička je člověk, kterého dobře znáte a on vás – její názor tedy bude upřímný a vždy na základě toho, že ví, co se hodí právě k vám a co vás nejlépe vyjadřuje (například pokud jde o šaty a šperky). Družička vám pomůže k tomu, aby váš den „D“ byl pro vás jednodušší a vy si ho tak mohli užít bez stresu a strachu!

 
 

Přečtěte si více