Marriage Guide online

Jak kalkulovat svatbu do 100.000 Kč

Text: Veronika Moreira

Požádal Vás o ruku a řekla jste ano? S plánováním svatby nastává čas na důležitou, praktickou, i když ne příliš romantickou otázku – máme na to?

Jak kalkulovat svatbu do 100.000 Kč

Svatba nemusí být levná záležitost, co takhle jet radši na pořádnou dovolenou nebo si pořídit lepší auto? Vzhledem k současnému trendu, kdy mnozí žijí na psí knížku, zastává tento názor možná nemalé procento mladých lidí, kteří nakonec od svatby upustí, právě i z finančních důvodů.Svatba vás však v žádném případě nemusí zruinovat a neměla by být ani důvodem k zadlužení. Přesto se stává, že někteří rozvedení manželé ještě dlouho po ukončení nevydařeného svazku splácí dluhy spojené právě se svatbou, která byla nad jejich možnosti.

My jsme pro vás v dnešním článku připravili malou kalkulaci, která se vám pokusí přiblížit schéma svatby pro cca 30 až 50 osob, do 100.000 Kč. To není zrovna malá částka, ale my také nebudeme počítat se svatbou z nejskromnějších. Zahrnuli jsme položky za takové služby a možnosti, které jsou v dnešní době oblíbené a často vyhledávané, např. místo obřadu na hradě či zámku, bohatá květinová výzdoba, živá kapela, apod.

Svatební oznámení

Svatební oznámení pořídíme zhruba od 15 do 45 Kč. My budeme počítat s cenou 23 Kč za kus, což je obvyklá cena za oznámení ne příliš obyčejné, ale ani luxusní. Počítáme-li s počtem 50 osob, (posíláme třeba i lidem, o kterých víme, že se na svatbu nedostanou), a s předtiskovou úpravou, dojdeme v tomto případě k částce 1.350 Kč.

Svatební obřad a místo jeho konání

Budete-li mít svatbu na zámku, zaplatíte 1.000 Kč jako poplatek matrice obce, pod kterou toto místo spadá, jen za to, že obřad bude jinde než v místě k tomu určeném. Dále poplatek hradu či zámku, okolo 1.000 – 3.000, který se ale může vyšplhat i nad 10.000 Kč, zvolíte-li si pro svatbu víkendové datum. Zvlášť se obvykle hradí poplatek za první přípitek novomanželů, za fotografování v interiérech hradu či zámku apod. S dalšími poplatky počítejte, je-li jeden z vás cizinec nemluvící česky. V takovém případě jste totiž povinni mít u obřadu překladatele – 1.500 až 2.500 Kč.

Svatební šaty a doplňky – půjčení

I když budeme počítat se svatebními šaty z půjčovny, bohatší šaty se širokou, zdobenou sukní pořídíme zhruba za 6.500 Kč, i více. Tato cena je však bez doplňků, jako je závoj, rukavičky, bolerko, pompadúrka atd. S těmito dalšími nezbytnostmi konečná cena za půjčení šatů znatelně stoupá. Boty si obvykle nevěsta pořizuje nové, budeme počítat s částkou 1.000 Kč. Svatební bižuterie – 500 až 1.000 Kč.

Ženich si může koupit nový oblek za cca 10.000 Kč, méně náročný sežene slušné šaty i za poloviční cenu. Za zhruba stejnou cenu si může oblek také půjčit, i s doplňky, jako je vesta, košile, kravata, atd. Nové boty opět vyjdou asi na 1.000Kč.

Kadeřnice a svatební líčení

Kadeřnické a kosmetické služby také nejsou levnou záležitostí, zvláště u těchto příležitostí. Započítat musíme v tomto případě i zkoušky účesů a líčení. Svatební účes a nalíčení může v den svatby vyjít dohromady asi na 1.500 Kč, předsvatební zkoušky bývají levnější jen nepatrně.

Snubní prsteny

Suma, kterou průměrně vydáme za snubní prsteny je zhruba 10.000 Kč. Počítáme samozřejmě se zlatem, levnější varianty jako stříbro nebo chirurgická ocel jsou sice možné, ale prsteny by neměli být zrovna tou položkou, na které chceme nejvíc ušetřit. Jsou na celý život a měli by také něco vydržet. Dámský prstýnek obvykle zdobí kamínky, od zirkonů po diamanty, což opět určuje konečnou cenu prstenů.

Svatební dort, koláčky a cukrovinky

Svatební cukroví je další nezanedbatelnou položkou. Asi už jen málokdo má v příbuzenstvu nadšené tety a babičky, které by si ochotně troufly na dva dny zadělávání, pečení a zdobení pro vaše svatební hosty. Od toho jsou tu dnes profesionálové, kteří zařídí vše, od dortu po poslední svatební koláček a nakonec vám ještě připraví výslužky. To vše ale něco stojí. Samotný dort cca 1.000 – 3.000 Kč. Svatební cukroví pak asi 500 – 600 Kč za kg.

Pohoštění před obřadem a svatební hostina

Od předsvatebního pohoštění u vás doma se neočekává žádná přehnaná okázalost, jde o navození příjemné atmosféry a odbourání nervozity všech přítomných. Podávat můžete i po domácku vyrobené chlebíčky, jednohubky, menší cukrovinky, apod.

Honosné kulinářské pochoutky předveďte svým hostům klidně až na svatební hostině. Ta se obvykle pohybuje v ceně od 500 – 1.000 Kč na osobu. I s večerním rautem to pak může být dvojnásobek. Po slavnostním obědě je oblíbené např. venkovní grilování, které navodí i neformální atmosféru a volnější zábavu. Další položkou je samozřejmě zkonzumovaný alkohol, jeho spotřeba je však na každé svatbě pochopitelně velmi individuální.

Fotograf a kameraman

Celodenní fotografování, počínaje přípravou nevěsty doma a konče večerní párty může vyjít zhruba na 8.000 Kč, kameraman asi na 10 hodin za tutéž cenu. Cena obvykle zahrnuje určitý počet fotografií s různými efekty, záleží však na domluvě. Kameramana můžete využít hlavně při obřadu, k hostině ho už můžete pozvat jen k zachycení důležitých okamžiků, jako je vcházení do sálu s rozbíjením talíře, polévka z jednoho talíře či společné krájení dortu.

Kapela

Profesionální kapela – duo – cca 800 až 1.000 Kč – trio – cca 1.200 až 1.500 Kč za hodinu

DJ na celé odpoledne a večer – 5.000 až 10.000 Kč

Květinová výzdoba a svatební dekorace

Dalších 7.000 – 10.000 Kč budeme muset připočítat na květinovou výzdobu a kytice pro nevěstu, družičky, svědkyně a maminky.

Svatební kytice vyjde od 500 ke zhruba 3.000 Kč, menší kytice pro výše jmenované asi 1.000 Kč, výzdoba aut cca 2.000 Kč, výzdoba obřadní síně a restaurace asi 2.000 Kč, myrta a myrtové věnečky 100 - 500 Kč.

Organzy na stoly, standardní svíčky, ubrousky, textilní plátky růží – cca 1.000 Kč.

Ubytování pro hosty

Penzion obvykle nabízí ubytování za cca 500 Kč na osobu za noc, hotel pak jednou tolik. Počítáme-li s počtem 30 svatebčanů a ubytování v penzionu, dojdeme k částce asi 15.000 Kč. Obvykle si však většina svatebčanů hradí ubytování sama, třeba jen s výjimkou rodičů, sourozenců či svědků.

Shrnutí výdajů za svatbu pro cca 30 osob (rozpočet 100.000 Kč)

Svatební oznámení + jmenovky u stolu – cca 700 Kč

Svatební obřad – cca 6.000 Kč

Svatební šaty a oblek, doplňky – cca 15.000 Kč

Kadeřnice a kosmetika – cca 3.000 Kč

Prsteny – cca 10.000 Kč

Svatební dort a cukrovinky – cca 4.000 Kč

Svatební hostina – cca 30.000 Kč

Fotograf a kameraman – cca 8 000 Kč

Kapela – cca 5.000 Kč

Výzdoba a dekorace – cca 7.000 Kč

Ubytování hostů – cca 5.000 Kč

Celkem – 93.700 Kč

Největší vydání lze tedy na svatbě rozhodně předpokládat za hostinu, hned poté za svatební šaty a s nimi spojené doplňky a v těsném závěsu jsou snubní prstýnky.

Nejvíc dále utratíte za služby fotografa a kameramana, zábavu v podobě živé kapely, květiny, výzdobu a dekorace.

Na dalších položkách se už dá ušetřit výrazněji, např. neplatit ubytování pro hosty, uspořádat pouze slavnostní oběd a poté přesunout zábavu domů, třeba k zahradnímu grilování.

 
 

Přečtěte si více