Marriage Guide online

Rady, tipy a inspirace pro družičky

Text: Veronika Moreira

Náš článek je určen vám, kdo budete mít tu čest stát po boku nevěsty a být jí k ruce po celý svatební den jako družička, ale i vám, milé nevěsty, kdo teprve vybíráte vhodné kandidátky na družičky a nevíte si rady. Kdo by měl být družičkou a proč, či jakou bude mít vlastně funkci?

Rady, tipy a inspirace pro družičky
Foto: flickr.com - bqdockey

Družička má za úkol odehnat zlé duchy od nevěsty a pomoci jí tak zajistit budoucí štěstí. Toho dosáhne tím, že se v den svatby bude nevěstě co nejvíce podobat, aby zlé duchy zmátla. Družičky proto bývají dívky stejně staré a mívají stejně krásné šaty, jako nevěsta. Jsou to tzv. “čestné služebnice“ nevěsty, podle doslovného překladu z angličtiny – “maid of honour“.

Jak vybírat družičky?

Za družičky si nevěsta obvykle vybírá své nejlepší a dobré kamarádky, spolužačky, i dávné kamarádky z dětství. Družičky jsou nevěstě věkově velmi blízké a obvykle se dobře znají. Kromě kamarádek bývá často družičkou také sestra nevěsty, nebo i ženicha, má-li s ní nevěsta vřelý vztah. Často můžeme na svatbách vidět v této roli i malé holčičky, třeba v doprovodu malých, stejně vyfešákovaných klučíků. Jsou to obvykle děti nějbližších příbuzných ženicha nebo nevěsty, ale mohou to být i děti snoubenců, společné nebo i z předchozích vztahů.

Nevhodné je vybírat družičky mezi staršími dámami či dívkami, které na svatbu zveme spíš ze slušnosti. Je rozumné vybírat družičky také mezi dívkami, které k vám nebudou cestovat z příliš velké dálky a budou si moci rezervovat dostatek času k přípravám Vašeho dne. Družičky mají totiž na těchto přípravách nezanedbatelný podíl. Jejich počet bývá obvykle sudý, toto však není daným pravidlem.

Družička na svatbě – na co se připravit?

Družičky jsou na svatbě druhé nejdůležitější a také nejkrásnější z žen, samozřejmě hned po nevěstě. K jejich nejběžnějším a nejčestnějším povinnostem patří oblékání nevěsty do svatebních šatů, připínání myrty svatebčanům a pomoc nevěstě s účesem či s připevňováním závoje. Při obřadu také drží nevěstě vlečku šatů a i při dalších příležitostech ji nevěstě přidržují a upravují, např. při fotografování, při chůzi po schodech nebo přes mokrý trávník, apod. Při prvním manželském podpisu také drží nevěstě kytici, není-li toto předem svěřeno svědkyni nevěsty, rozhazují konfety a rýži na novomanžele při východu z obřadní síně. Kromě těchto oficiálních povinností však musí být družička po boku nevěsty ve všech situacích během svatebního dne, které mohou být mnohdy nepředvídatelné, nečekané a náročné. To se týká především organizace svatebního dne, svatebního veselí po slavnostním obědě a večerní zábavy. Družičky často asistují nevěstě i při odchodu na toaletu, nebo poskytují “první pomoc“ při polití či ušpinění jejích šatů. Pomáhají s převlékáním do pohodlnějších šatů po půlnoci, s úpravou make upu atd. Mohou být také požádány, aby se během svatební veselice staraly o zábavu, nebo byly k ruce tomu, komu je svěřena úloha baviče. Ke konci hostiny připravují a rozdávají výslužky spolu s nevěstou, která při té příležitosti děkuje za účast všem hostům.

Šaty a výbava pro družičky

Jako družička máte za úkol vypadat elegantně a reprezentativně, v žádném případě se však nesnažit zastínit svým zjevem samotnou nevěstu. Družičky mívají šaty obvykle stejné, ne-li modelem šatů, tak alespoň stejné barvy. Co se týče střihu a délky, šaty bývají obvykle jednodušší, mohou být dlouhé a splývavé, ale i v oblíbené délce ke kolenům. Oblíbený je model bez ramínek, může být doplněn dominantní ozdobou či stuhou v pase. Pokud jde o barvy šatů pro družičky, vhodné jsou syté, pestré barvy veselých odstínů, např. žlutá, růžová, oranžová, ale i červená nebo fialová. Obvykle šaty družiček ladí s barvami, do kterých je sladěna celá svatební dekorace, svatební tabule, květiny atd.

Nebývá ovšem zvykem, aby za šaty družiček platila nevěsta či snoubenci. Šaty a další doplňky si družičky většinou opatří a zaplatí samy, jen se předem dohodnou na jejich barvách a stylu. Mohou být s nevěstou i při vybírání a zkoušení svatebních šatů v salonu a šaty si rovnou vybrat na stejném místě. V těchto salonech obvykle bývá i možnost jejich zapůjčení.

Družičky kdysi a dnes

Dříve byly družičky mladé, stále svobodné dívky a panny. Jejich úkolem bylo odehnat od nevěsty hrozící zlo. Měli na hlavách panenské věnečky jako sama nevěsta a byly oblečeny do velmi podobných šatů.

Cestou k oltáři pak rozhazovaly v čele svatebního průvodu okvětní lístky, jejichž vůně měla k novomanželům přilákat bohyni plodnosti. Tato tradice bývá k vidění i dnes, hlavně pokud jsou družičkami malé děti. Jejich významným úkolem také bývá podání snubních prstýnků oddávajícímu či přímo snoubencům, toto může mít za úkol také člen družby.

Nejslavnější družička? Pippa Middletonová!

Nejslavnější družičkou světa je bezpochyby od roku 2011 krásná Pippa Middletonová, mladší sestra současné vévodkyně Kate, manželky britského prince Williama.

V jednoduchých, přiléhavých šatech jí to tehdy velmi slušelo a fotografie do té doby neznámé dívky obletěly celý svět. I když bulvární tisk neustále upozorňoval hlavně na její dokonalou postavu a ocenil především její pozadí, stala se bezpochyby inspirací mnoha svatebních družiček, ale i nevěst, stejně jako její slavnější sestra Kate Middletonová a její svatební šaty.

 
 

Přečtěte si více