Marriage Guide online

Velké vs. malé svatby – 1.díl

Text: Lucie Holásková

V tomto dvojdílném článku se spolu trochu zamyslíme nad tím, jaké výhody a nevýhody s sebou nesou velké a malé svatby. Řekneme si pro koho je jaká svatba vhodná, jaký je třeba rozpočet a vůbec jak takovou svatbu zařídit. V dnešním prvním díle se budeme věnovat velkým svatbám a všemu, co je k přípravě velké svatby třeba.

Před-příprava

Vzhledem k tomu, že jste se se svým partnerem / partnerkou domluvili na velké svatbě, je potřeba taková menší před-příprava. Možná si řeknete, že je to u každé svatby stejné – určit si rozpočet, místo konání svatby, menu, zasedací pořádek, vybrat zábavu, apod., ale není! U velké svatby jsou potřeba dvě věci hned na samotném začátku. První věcí je rozpočet. Nemáte-li předem pevně stanovenou sumu, kterou jste ochotní za váš den ,,D“ utratit, jen těžko naplánujete další věci. Domluvte se tak na svatebním rozpočtu společně s partnerem hned na začátku. Aby se vám to lépe plánovalo, stanovte si rozpočty hned tři, jelikož na samotném startu plánování člověk nemá přesnou představu na kolik ho to všechno vyjde.

Svatební rozpočet

Velké vs. malé svatby – 1.díl

- První rozpočet – maximální: měla by to být maximální částka, kterou jste za svatbu ochotni utratit.

- Druhý rozpočet – je takový zlatý střed: částka, kterou si reálně myslíte, že za svatbu utratíte.

- Třetí rozpočet – hodně optimistický: tedy částka, kterou by jste nejlépe chtěli utratit a ani o korunu navíc.

Předejdete pak případné hádce s partnerem, jelikož na těchto 3 hranicích se dohodnete a ani jedna z nich není špatně.

Další věcí, kterou je potřeba určit před samotným plánováním, je počet hostů. Uvědomte si, že chcete velkou svatbu a bez počtu osob jen těžce budete uvažovat o místu konání, či jak bude vypadat svatební tabule.

Základní body

Velké vs. malé svatby – 1.díl

Máme rozpočet a máme počet hostů (např. 80 osob). Počítejte, že velkou část z rozpočtu zabere místo konání svatby – a to klidně i okolo 60 – 75 % ! V ceně místa svatby totiž často bývá i ubytování pro svatební hosty, pronájem celého místa jen pro vás a hostina (občerstvení a nápoje).

Chcete-li se přiblížit k optimistickému rozpočtu, udělejte si vlastní výzdobu. Velice levně vás vyjde například rustikální styl svatebních dekorací, který je nejen velice trendy, ale je i příjemný a budete samotní překvapeni, kolik rustikálních prvků najdete doma na půdě, nebo u přátel. Pokud nemáte žádné dekorace, můžete si je jednoduše pronajmout. Jak si zařídit a vyzdobit takovou svatbu najdete podrobněji v tomto článku.

Zpět ale ke svatebnímu místu a hostině. S tímto bodem si dejte na čas. Na velkou svatbu musíte plánovat a rezervovat svatební místo dostatečně s předstihem, nejlépe však rok dopředu. Pečlivě se na vše zeptejte a konzultujte smlouvy s právníkem, protože kdyby něco ,,bouchlo“, 80 lidí jen tak někam nevezmou... Také si buďte jistí, že jsou na místě schopni udělat dobrou a kvalitní hostinu pro tolik svatebních hostů, včetně rautů a studených barů, či sladkých koutků. Výhodou bývá i ubytování a vše pak máte "pod jednou střechou". Klidně poproste o reference na internetu a podobně, než dané místo zarezervujete.

Pokud máte k dispozici vlastní zahradu a rozhodnete se pro rustikální výzdobu, určitě hodně ušetříte! Různé rustikální dekorace a výzdoby si můžete zapůjčit i na našem weddingshopu. Na vlastní zahradu budete potřebovat i párty stan a cateringové služby, takže si vše s předstihem zarezervujte :)

Pronájem svatebního místa, či vlastní prostory a najmutí firmy – to je první na co myslete při velké svatbě!

Další postup

Nakonec jsou zde už jen "maličkosti", na které je potřeba myslet, když už máme svatební rozpočet a místo vybráno.

Například nepřízeň počasí, zasedací pořádek, pozvánky, harmonogram svatebního dne, dopravu hostů a mnoho, mnoho dalších "maličkostí", které každá velká svatba obnáší.

Jak se nezbláznit

Velké vs. malé svatby – 1.díl

Na závěr bychom vám určitě doporučili svatební koordinátorku, či rovnou svatební agenturu, která vám vše zařídí. Ověřené koordinátory a agentury naleznete na našem webu www.svatebnikoordinatori.cz

Je to sice dražší varianta, než pověřit své družičky, ale chcete přeci velkou a hezkou svatbu, no ne?

Pokud si myslíte, že to zvládnete, tak si uvědomte, že nervy máte jen jedny. Starat se o to, aby jídlo bylo v různých variantách (vegetariánské, bezlepkové, dietní apod.), aby každý obdržel pozvánku, aby výzdoba byla tam kde má být, aby byla zařízená hudba, místo kam odkládat svatební dary, zajištění řidiči, aby každý při vstupu dostal připnutou mašličku atd., to je opravdu k zbláznění. Při tak velkém počtu lidí, budete rádi, že je vůbec všechny pozdravíte. :)

 
 

Přečtěte si více