Marriage Guide online

Harmonogram svatebních příprav

Text: Pavla Růžičková

Pokud chcete tradiční svatbu se vším všudy, harmonogram příprav vás nemine. Například již 12 měsíců před svatbou musí proběhnout oznámení zásnub a seznámení rodičů snoubenců. Žádost o ruku a zásnubní prsten je samozřejmostí. Pokud chcete mít o něco menší starosti, požádejte o cenné rady novomanžele ve svém okolí nebo si vyberte svou svatební koordinátorku. Svatební agentura vám doslova vytrhne trn z paty. Pokud začnete po zásnubách, v pohodě vše zvládnete připravit.

Harmonogram svatebních příprav

Jak je to po oznámení zásnub

Začněte co nejdřív. Hned jak se vzpamatujete po oznámení zásnub, tak si vyberte místo pro svatební obřad, aby nebylo obsazeno. Stanovte si vedle termínu i rozpočet. Počítejte vždy alespoň s 15% rezervou. Raději si zajistěte termín svatby na matrice a sestavte si předběžný seznam hostů, které chcete pozvat na vaší svatbu. Už začněte plánovat barvy, do kterých budete ladit celou vaší svatbu. Jde zejména o oblečení i celkovou výzdobu na svatbě. Na tohle všechno vám musí 3 měsíce bohatě stačit.

Nečekejte na nic a řešte dál

Další tři měsíce, tedy ¾ roku před svatbou vyřešte nevěstiny svatební šaty a přidejte klidně i ty ženichovy. Zajistěte si hudební doprovod při obřadu a ostatní skladby pro váš obřad. Pokud bude třeba, musí se také včas zajistit kapela nebo DJ pro vaši oslavu. Začněte také plánovat podrobně průběh svatby, zajistěte si restauraci i hotel pro vaší svatební hostinu včetně ubytování hostů. Přemýšlejte o odvozu, a kdo s kým pojede, začne se vám tak rýsovat i seznam hostů. Vyberte si také svědky i družičky a družby.

Tradice a zvyky

Půl roku před svatbou na řadu přichází zvyky, které chcete zařadit do programu své svatby. Vezměte si na starost i květiny, svatební kytici, korsáž a květinovou výzdobu. Vše si předběžně domluvte. Je třeba také zajistit fotografa a kameramana. Pak řešte kompletní seznam svatebních darů a dořešte ubytovaní pro svatebčany. Na řadu také přichází výroba svatebních oznámení a pozvánek ke svatebnímu stolu. Přidat můžete harmonogram svatebního dne a fotoknihu, do které již můžete vkládat fota ze zásnub, žádosti o ruku či ze svatebních příprav.

Plánování svatební cesty a svatební příprava v plném proudu

Asi 5 měsíců před svatbou nezapomeňte na plánování svatební cesty, dohodnutí dovolené, sestavení svatebního menu, výběr svatebního dortu, koláčků, cukroví a výslužek, na které si zajistěte i krabičky. Další měsíc určitě dolaďte oblečení pro ženicha, nezapomeňte sladit oblečení svědků, zajistěte šaty pro družičky a nezapomeňte ani na maminky. Nejpozději 3 měsíce před svatbou si sežeňte snubní prsteny a sestavte doprovodný program pro svatební oslavu. Zjistěte, zda má určitě volno vaše kadeřnice a vizážistka, která vás i nalíčí. Nejpozději 2 měsíce před svatbou již řešte dopravu hostů i nevěsty a stoprocentně rozešlete svatební oznámení.

Už jen 6 týdnů před svatbou

Ano, dejte si 14 dnů na víc. Zajistěte parkování v místě svatební hostiny, nezapomeňte si ověřit dovolenou a ujistěte se, že už máte podrobný program svatebního dne. Přichystejte si stužky ke zdobení aut i na rozmarýny a krabičky na výslužky. Ověřte, že vše, co bylo objednáno, také dorazí. Je třeba doladit výzdobu na obřadě a na hostině, ať vše klape podle plánu. Měsíc před svatbou si ověřte konečný počet hostů na hostině a zajistěte tisk jmenovek a kartiček. Přichází na řadu zkouška účesu a make-upu. Nezapomeňte si připravit svatební proslov a přípitek. V posledních dnech před svatbou již vyřešíte jen nutné drobnosti. Pak už si svůj svatební den náležitě užijte.

Užitečné produkty na vaší svatbu naleznete na: www.weddingshop.cz

 
 

Přečtěte si více