Marriage Guide online

Abyste se za svědka nemuseli stydět

Text: Pavla Dočkalová

„...Pakliže má někdo z vás námitek proti uzavření tohoto manželství, ať promluví teď nebo mlčí navěky...“

Abyste se za svědka nemuseli stydětZobrazit galerii (4)
Foto: freeimages.com

Historický amerikanismus, který při obřadu automaticky vyřkne vůči přítomným svatebčanům každý kněz i oddávající úředník a dává tak všanc poslední možnost úmysl snoubenců překazit, naštěstí v českých obřadních síních nepadl na úrodnou zem. Role důvěrníků a oficiálních garantů nehynoucí lásky, kteří deklarují svým vlastnoručním podpisem absenci překážek, bránících v uzavření manželství, u nás přejímá SVĚDEK a SVĚDKYNĚ svatby.

Abyste se za svědka nemuseli stydět
Foto: pixabay.com

Po ženichově a nevěstě jsou svědkové nejdůležitějšími účastníky každé veselky. Nejenže jsou plně odpovědní za veřejný slib, že sňatek není uzavírán účelově, v rozporu se zákonem, dobrými mravy a že v něm lidově řečeno není „žádný háček“ , navíc jsou nejbližšími společníky novomanželského páru, jejich takzvanou pravou rukou a provázejí je po celý den „D“. Svědek ženicha má navíc ještě úlohu přednést následný, pokud možno vtipný, proslov u svatebního přípitku, starat se o pitný režim (aby nikdo nezůstal nasuchu) a bavit publikum skrze bonmoty a společenské hry. Role, jak vyšitá, pro mladého muže, který si s ženichem nezadá, co do šarmu a elegance. Garde nevěsty pak nejlépe sluší něžnému pohlaví. Žena svědkyně je platná coby pomocnice při ranních úkonech oblékání šatů, včesání závoje a po celý den má v merku, aby to nevěstě nepřestalo ani na sekundu slušet. Nezřídka má na starost průvod drůžiček, v případě, že ženich s nevěstou již mají potomstvo, drží při obřadu za ruce i jejich děti. Spolu s kolegou tvoří dvojici, jejíž povinností je starat se o zábavu ostatních a zároveň být komunikačním prostředníkem. Hladký průběh svatebního dne bývá s důvěrou svěřen právě do jejich rukou.

Pocta, která se neodmítá

Vybrat správného svědka není vůbec jednoduché. Přestože dříve vůle rodinných klanů tlačila nastávající manžele k oslovení sourozence, kteří si „dobrou službu“ vzájemně opláceli jen proto, aby se zavděčili prarodičům, dnes jsou snoubenci mnohem uvědomělejší a nenechají si vnutit názory jiných. Svědek má být velmi blízký člověk, který vztah dobře zná a v okamžiku jakékoliv krize dokáže zafungovat jako prostředník a mediátor. Má se pyšnit důvěrou nevěsty a ženicha, kterou si zasloužil ne z donucení nebo proto, že se to prostě jen čeká, ale se snoubenci jej pojí skutečně hluboký vztah, měřitelný společně prožitými letitými zážitky a přátelstvím na život a na smrt.

Abyste se za svědka nemuseli stydět
Foto: pixabay.com

Svatební svědek musí oficiálně splnit dvě podmínky – musí být PLNOLETÝ a musí být SVÉPRÁVNÝ, aby dokázal při obřadu potvrdit, že muž a žena vstupují do manželství dobrovolně a z vlastního rozhodnutí. Věk a vztah kandidátů není nejzásadnější, mnohem důležitější jsou charakter a morální předpoklady. Těžko si za svědka vybrat kamaráda playboye nebo třikrát rozvedeného štamgasta, který neobstál ve vlastním životě. Ten není příkladem hodným následování. Stejně tak nebude v kurzu svědkyně, coby stará panna, která zanevřela na muže a své celoživotní štěstí spatřuje v pletení svetrů, které nikdo nenosí. Divokou kartu v eso nepromění ani kamarádka z vejšky, se kterou jste sice propařily dny i noci, ale která z této „stojaté vody“ doposud nezvedla kotvy a dává to probůh ještě neotřele na odiv.

Svědka je nutné prověřit

Vhodný aspirant oplývá vlastnostmi jako jsou slušnost, serióznost a spolehlivost. O co více sucharsky to může znít, o to méně problémů a nedorozumění vás při cestě k oltáři potká. Není nic trapnějšího, než ve svůj svatební den nabírat zpoždění se svědkem, který si v roztržitosti zapomněl doma doklady, hlídat po očku kamarádku, které víc než nevěstina kytka voní čepek od kořalky nebo poslouchat silácké historky o kdejaké sukni, která před vaším manželem nebyla ani na stromě v bezpečí. Ano, i svědci jsou jen lidi z masa a kostí a je třeba to mít na paměti.

JAKÝ MÁ BÝT SVĚDEK MUŽ? Odpovězte 5x ANO a víte, že jste zvolili dobře

  • taktní
  • společenský
  • pro rodinný typ
  • důvěryhodný
  • gentleman

JAKÝ MÁ BÝT SVĚDKYNĚ ŽENA? Odpovězte 5x ANO a víte, že jste zvolili dobře

  • chápavá
  • milá, empatická
  • upřímná
  • tolerantní
  • dobrá organizátorka
Abyste se za svědka nemuseli stydět
Foto: pixabay.com

Vdáváte a ženíte se jen jednou za život, proto stojí za to, sednout v klidu za stůl a napsat si vhodné kandidáty, kteří se vám doposud honili hlavou, ještě pro jistotu na papír. PRO a PROTI bude „černé na bílém“ a výběr toho ECHT SVĚDKA vám neudělá ani jednu jedinou vrásku na čele. Slibujeme...

 
 

Přečtěte si více