Marriage Guide online

Jak ušetřit na svatbě a přesto si ji užít? Máme pro vás fungující tipy!

Text: Lenka Zelnitiusová

S plánovaním veselky přichází ruku v ruce také rozpočet, a právě ten je často kámen úrazu. Zvláště pak tehdy když jej potřebujete umravnit a přitom je ve vašem zájmu si svatební den užít na maximum.

Jak ušetřit na svatbě a přesto si ji užít? Máme pro vás fungující tipy!Zobrazit galerii (6)
Foto: Pixabay.com

Dali jsme za vás hlavy dohromady a přinášíme fungující tipy, které zkrouhnou svatební náklady takovým způsobem, aby vám zůstaly finance ještě na líbánky!

Počet hostů

Ještě než budete obvolávat obřadní síně a restaurace, rozhodně si dobře promyslete, jak moc velkou svatbu chcete mít. Čím méně lidí, tím pochopitelně nižší náklady. Proto si s drahým sedněte a racionálně se pobavte o tom, zda pozvánky rozešlete jen nejbližším rodinným členům, nebo veselku pojmete mnohem obšírněji a vaše svatební oznámení doputuje k tetičkám z desátého kolena nebo k vašim sestřenicím, které jste neskutečnou řádku let neviděla. Kromě nákladů na stravu ušetříte jak na pozvánkách a dalších tiskovinách, tak samozřejmě i na ubytování za hosty z daleka.

Velmi časté jsou také různé varianty, kdy všechny pozvete na obřad, pouze blízkou rodinu a svědky na oběd a blízcí přátelé spolu se spolužáky dorazí až na večerní raut, kdy bude zábava v plném proudu. Dnes je to v Česku poměrně běžná praxe a jen tak někoho to samozřejmě nezaskočí. Ostatně všichni si moc dobře dokáží spočítat, kolik taková svatba stojí.

Dobrá organizace je základ úspěchu

Při volbě místa obřadu i hostiny na jednom místě se dá ušetřit.
Při volbě místa obřadu i hostiny na jednom místě se dá ušetřit. | Foto: pexels.com

Uvažujete nad variantou, že obřad zařídíte tam a hostinu o několik desítek kilometrů jinde? Z hlediska úspory času, financí a nervů z přejíždění je mnohem výhodnější uspořádat svatbu od začátku až do jejího konce na jednom místě. Mimo jiné také ušetříte za výzdobu a nemusíte si lámat hlavu s tím, kdo všechny ty svatebčany přiveze na místo, natožpak aby se časový harmonogram stíhal na jedničku.

„Pořád jsme se nemohli rozhodnout, kde obřad i hostinu uspořádáme, proto jsme se rozhodli hned pro dvě místa. Obřad se konal v zámeckém parku a oslava po té vypukla ve starém mlýně. Pár tisíc jsme ušetřili už tím, že jsme si zaplacené dekorace vzali s sebou na raut a následně je rozmístíli,“ svěřuje se novopečená manželka Kamila (33) z Plzně.

Co se týká podniků a dalších prostor pro uspořádání svatby je ideální zvolit místo, které je tzv. na půli cesty pro rodinu nevěsty a ženicha. Pokud má početnější rodinu například ženich, pak můžete rozhodnout ve prospěch blízkosti měst z jeho okolí. Alespoň neutratíte horentní sumy za nocleh svatebčanů z daleka. Všeobecně platí, že velká města jsou podstatně dražší v rámci poskytovaných služeb.

Dekorace, výzdoba a květiny

Líbivé svícínky zvládnete vyrobit za pár korun.
Líbivé svícínky zvládnete vyrobit za pár korun. | Foto: Pixabay.com

Svatební kytice by měla vždy úzce korespondovat se stylem vaší svatby. Preferujte vždy sezónní květiny, jsou mnohem snadněji k dostání a také za ně nedáte celé jmění. Nestyďte se vybírat také z jednodušších variant jako jsou třeba tulipány či slunečnice, oproti vyšlechtěným odrůdám růží dovážených ze zahraničí vyjdou podstatně výhodněji. V létě samozřejmě frčí také luční kvítí, které je hojně vyhledávané pro venkovní a rustikální svatby. Živé květiny lze také využít pro výzdobu svatební tabule, ale rovněž i svatebního dortu, což vykompenzuje finální zdobení talentované cukrářky.

Veškeré zdobné dekorace si neváhejte zařídit nebo vyrobit sami. Pro romantickou venkovskou veselku lze použít staré zavařovací sklenice ozdobené krajkou, nebo vyšperkované barvami na sklo, břízové kulatiny využijete jako nevšední podnos a na stůl rozprostřete pevný bílý ubrus, co máte doma po babičce. Myslete také na večerní LED osvětlení, větší či menší lucerny či svícínky. Nakoupit lze také přímo od zdroje, nikoliv od překupníků. S klidnou duší na síti zaplujte i do asijských e-shopů. Tam mimo jiné pořídíte také ozdoby do vlasů jako jsou mini skřipce, spony s perličkami či zdobné hřebínky.

Máte v plánu svatbu v exotice a přemýšlíte, jak vyřešíte otázku svatební kytice, a to zvláště z toho důvodu, že nabízená cena svatební agenturou je opravdu přemrštěná? Neváhejte si ještě před odjezdem nechat naaranžovat svatební kytici z umělých květin. Nejenže vypadá opravdu autenticky, ale především je levnější a vydrží vám na věky.

Úsporné tipy na závěr

Jak ušetřit na svatbě a přesto si ji užít? Máme pro vás fungující tipy!
Foto: Pixabay.com

Pokud máte v řadách známých a přátel fotografa, neváhejte jej oslovit. Jistě vám rád nafotí krásné snímky za symbolickou cenu nebo vám je daruje formou svatebního daru.

Živá hudba má samozřejmě své výhody. Nicméně čím dál oblíbenější je svatební DJ. Kromě úspory financí vás nadchne také tím, že nepotřebuje zbytečně moc prostoru jako několikačlenná kapela. Myslíte si, že ho DJ hravě zastoupí třeba vaše kamarádka? Pokud má smysl pro hudbu, tak možná. Ale svatební DJ má mimo jiné k dispozici bohatý repertoár oblíbených písníček a kromě toho je dokáže se vkusem vybírat pro vhodnost okamžiku tak, aby se hosté bavili na jedničku a netvořily se nudné prodlevy.

Čím dál oblíbenější jsou svatební rauty oproti servírovanému menu. Na ozvláštnění pak můžete zvolit třeba čokoládovou fontánu, mísu s ovocem nebo na pohled líbivé candy bary. Klasické svatební koláčky a tučné máslové krémy jsou tabu. Už dávno neplatí, že musíte rozdávat cukroví všem hostům jako výslužku. Nechť si pochutnají na sladkém během svatby.

Určitý čas věnujte vytvoření svatebního webu, který slouží jako prostředek komunikace se svatebčany. Díky přehledné evidenci v knize hostů a svatebních darů budete mít jasno. Nekonečné telefonáty budou minulostí.

Na líbánky se domluvte mimo sezónu, nebo si pořiďte letenky s předstihem. Využijte také novomanželské slevy na ubytování.

Snubní prsteny nemusí být pouze a jenom z bílého zlata. Na výběr máte ty ze stříbra či z chirurgické oceli.

Na čem se nevyplácí šetřit?

Na make upu a účesu se nevyplácí šetřit.
Na make upu a účesu se nevyplácí šetřit. | Foto: pexels.com

Rozhodně na svatebních šatech. Samozřejmě můžete využít ty z levnějších zdrojů, ale rozhodně by vám měly slušet a za každých okolností sedět na jedničku. Neváhejte si připlatit za služby švadleny, díky ní v nich budete vypadat prostě nádherně. Investujte také do kvalitního spodního prádla a pohodlných bot.

Make-up a nehty. Služby profesionální vizážistky oceníte především na fotkách, které vám zůstanou už napořád. Už právě proto se nespokojte s líčením od kamarádky, co není v oboru dekorativní kosmetiky kovaná. Pozornost věnujte také manikúře.

Máte v plánu větší svatbu a nevíte, co zařídit jako první? Ponechejte přípravu svatby svatebnímu koordinátorovi. Dokáže vyjednat skvělé služby za ceny, o kterých se vám ani nesnilo a hlavně dohlédne na to, aby program vaší veselky hravě plynul dle vašich představ.

Vyber si svatebního koordinátora

Jak ušetřit na svatbě a přesto si ji užít? Máme pro vás fungující tipy!
 
 

Přečtěte si více