Marriage Guide online

Druhá svatba? Co mělo být nevěstě jasno.

Text: Michaela Vadová

Pokud to na poprvé nevyšlo a chystáte se vstoupit do druhého svazku manželského, je dobré si ujasnit pár věcí. Je totiž zbytečné opakovat stejné chyby.

Druhá svatba? Co mělo být nevěstě jasno.

Rozvod, nešťastná událost nebo mnoho dalších důvodů může rozdělit manželství. V nastalé situaci se asi nikdo nevyhne pocitům, které nelze dost dobře popsat nebo předat. Bývalý manžel nebo manželka přemýšlí nad okolnostmi rozpadu či zániku prvního manželství a od pocitů zármutku, zklamání a frustrace se může bez nadsázky přiblížit i k pojmu životní trauma.

Nové obrátky život nabírá zejména tehdy, pokud potkáme nebo máme nového životního partnera. Navrací se radost, naděje a pozitivní pohledy do budoucna. P právě radost může být směřována i do chystání druhé svatby. Svatební plánování se může stát novou naplňující aktivitou. Než se zcela ponoříte do svatebních příprav, měl by si každý a zejména každá -rozmyslet či zvážit několik věcí před vstupem do nového svazku.

Znám sebe sama

Poznat sám sebe je skutečný přínos, který prospívá každému vztahu. Musím vědět a chápat, co fungovalo a naopak co nefungovalo v předchozím vztahu. Je třeba si ujasnit, jaké pozitivní i negativní zkušenosti si ze svého prvního manželství přináším…a nejen z manželství. Do vztahu vkládáme také své prožitky z dětství. Každý zralý partner by měl mít tyto zážitky a zkušenosti srovnané a vyřešené, než je vezme s sebou do dalšího manželství.

Komunikace

Pokud máte děti z předešlého manželství, je velice důležité komunikovat se svým snoubencem právě o nich. Mnohokrát se důvody, které rozdělují druhá manželství, týkají právě dětí a financí. Nezapomeňte mluvit také o budoucnosti dětí a o případném financování jejich studijních let. Čím více dětí se bude nové partnerství týkat, tím důležitější je mít jasno v této otázce. Nemusíte mluvit zcela konkrétně, ale rozhodně je nezbytné znát partnerovu filosofii a přístup k podporování dětí a k financování rodiny. Nemusíte vše rozplánovat do nejmenších detailů. Důležité je mluvit o této problematice.

Děti a svatební oslava

Na první pohled to může vyznít zvláštně, ale i na plánování svatby by se mělo počítat se zapojením dětí. Počítejme s nimi při svatebním obřadu i během svatební hostiny. Pokud jejich zapojení podceníme, nebo zcela vynecháme, mohou se cítit odloženy, zklamány apod.

Máte-li možnost, připravte jim na svatbě nějakou zajímavou a svým způsobem důležitou úlohu. Jednoznačně nemějte strach začlenit své děti do nezapomenutelného svatebního zážitku.

 
 

Přečtěte si více