Marriage Guide online

Jak naplánovat svatbu a nezbláznit se z toho

Text: Pavla Růžičková

Svatební den je jeden z nejvýznamnějších dní v našem životě. Je třeba se na něj co nejefektivněji připravit a zkusit z toho přitom nezešílet. Dnes si naštěstí na vše můžeme najmout agenturu a svatebního koordinátora, kteří se pak postarají kompletně o celou organizaci svatby. Můžete to ale zkusit zvládnout sami a i tak mít svatební den přesně podle svých představ. Svatba má být jedním z nejkrásnějších dnů v životě, a pokud odmalička sníte o tom, že právě vy budete tou nejkrásnější nevěstou, a vaše svatba bude nezapomenutelná, je třeba se nevzdat svých snů a užít si tento velký den opravdu naplno.

Jak naplánovat svatbu a nezbláznit se z toho

Matrika, úřady a ideální místo svatby

Nejprve zajděte na místní matriku a domluvte si váš termín svatby, což může vyžadovat dostatečnou rezervaci předem. Vyrazte co nejdříve před svým naplánovaným termínem. Na matrice vám pak připraví všechny podklady a domluvíte si možnosti. Kromě kostela nebo úřadu si můžete vybrat park, zahradu, ranč, hrad nebo zámek, oddají vás klidně na pláži nebo v kasinu. Nápadům a představám se meze nekladou a je jen na vás, kde budete chtít svůj svatební den strávit. Pak si zajistěte místo pro hostinu i hotel, kde budou hosté spát a také odvoz pro všechny.

Inspirace, kytky a výzdoba

Jakmile máte termín svatby, hlavně nezačněte zbrkle pobíhat a snažit se vše organizovat najednou. Nejdříve se inspirujte a ujistěte se, že jste si jisti, v jakém stylu váš svatební den bude proveden a jaké barvy jej budou doprovázet. Zvolte styl oblečení, výzdobu i program celé akce. Ten si napište na papír nejlépe po hodinách, ať se hosté nenudí, anebo nejste naopak příliš ve spěchu. Objednejte si květiny v květinářství i výzdobu prostoru, aut i s myrtami, pokud nezdobí svatební místo agentura. Vše pak stačí vyzvednout v den svatby. Budete-li si připravovat výzdobu sami, musíte mít na to čas a živé kytky skladovat do poslední chvíle v chladnu.

Seznam hostů, jídla, dorty i koláčky

Vytvořte si seznam hostů pro objednávky jídla, ubytování a dopravu. Připravte si zasedací pořádek a pro přesun auty i seznam, kdo s kým pojede. Prověřenou restauraci i cateringovou společnost oslovte a domluvte si menu i přesné časy, kdy se co bude servírovat. Ověřte si možnosti vyzdobení prostorů. Některé restaurace nabízí i přípravu či zprostředkování dortů, koláčků a zákusků. Někde si zase musíte sehnat cukráře sami. Vyberte si svatební dort a domluvte svatební koláčky. V létě volte odlehčené variace oblíbených jídel. Dopředu si zjistěte, jestli někteří z hostů nejsou vegetariáni a připravte pro ně vhodnou alternativu.

Šaty a prstýnky

Ve svatebních salonech si šaty vždy zkoušejte. Svatební šaty si můžete koupit, nebo jen na dva dny vypůjčit. Můžete být dokonalou princeznou v korzetových šatech, nebo dát přednost jednoduchým liniím, najděte si prostě ty pravé šaty. Dnes se dají sehnat šaty velmi drahé, ale i za symbolické ceny. Nezapomeňte ani na doplňky a boty. Dnes si dokonce můžete půjčit i svatební prsteny, ale není to zrovna nejlepší řešení. Prstýnky mohou být stříbrné, z chirurgické oceli, zlaté, platinové, nebo z různých jiných zajímavých materiálů.

Dokonalý účes a líčení

Pokud si při účesech i líčení nejste jistá a tápete, je vhodné si pro tento slavnostní okamžik vybrat odborníka. Promyslete si, jaký účes se hodí k šatům i k vám a vyzkoušejte si jej předem. Domluvte se s kadeřnicí, nebo vaší šikovnou kamarádkou. Kadeřnice může učesat i družičky a matky. Stejné je to s makeupem. Vyzkoušejte si líčení předem a domluvte se s profesionálkou. Krásná žena je ta, která se krásná cítí. Buďte přirozené a originální zároveň. Když už se tedy vaše nalezená druhá polovička konečně vyslovila a odpověděli jste Ano, zkuste na svatbu neobětovat celý domácí rozpočet, nevyčerpat i své poslední síly a nezbláznit se.

Pokud stále tápete, objednejte si svatebního koordinátora

Spolupráce se svatebním specialistou, který v tom umí chodit, se vám vyplatí. Přehled těch nejvýznamnějších naleznete na webu: SvatebníKoordinátoři.cz

 
 

Přečtěte si více