Marriage Guide online

Ať se vaše svatební noc nestane strašákem!

Text: Pavla Dočkalová

Přehnané očekávání a nerealistické představy mívají snoubenci od svatební noci. První společné nocování ve stavu manželském je opředené mýty a legendami, neúměrně podporujícími fantazii. Pověry o novomanželském loži dělají z ženichů nenasytné sexuální mašiny a z nevěst neukojitelné nymfomanky. Jaké je pak zděšení, že víc, než po erotickém jiskření lační pár po klidu, peřině a pořádném odpočinku. Nezřídka se stává, že jsou novomanželé ráno zklamáni, že pod nimi postel nepraskla a nedostáli tak nepsanému pravidlu, že svatební noc musí být jedinečná. NEMUSÍ a NEBÝVÁ!

Ať se vaše svatební noc nestane strašákem!Zobrazit galerii (4)
Foto: unsplash.com

Co je pravda a co lež?

Praktický žádný muž nepřizná, že by mohl v posteli selhat. Neschopnost nebo nechuť plnit úlohu alfasamce po maratonu svatebních příprav, dni v centru pozornosti s obřadem, focením, povinnou konverzací s tetičkami do desátého kolena, je z obecného lidského hlediska pochopitelná. Být nonstop v zápřahu totiž nepřidá žádnému bažení a je pro muže natolik stresující, že by se projevů noční romantiky nejraději vzdal. Úděl nevěsty je snad ještě specifičtější. Od rána za krásnou princeznu, která se má svému muži v noci srdcem, tělem i duší plně odevzdat, je vysněnou pohádkou, na kterou se prý do smrti nezapomíná. Realita je ale taková, že nevěsta je ve svatební den na nohou od brzkého kuropění, aby se zkrášlila, nasoukala do korzetů, podvazků, závojů a prošla si péčí vizážistů s jediným cílem, být následujících dvacet hodin neodolatelná. Zůstat s úsměvem na tváři, i když vás na vysokých podpadcích bolí nohy a pod nánosem make-upu vám stéká pot po zádech, je nelehký úkol každé nevěsty. Poté, co svou milou přítomností obdaří všechny hosty a milionkrát zapózuje fotografům, stává se představa sexu jakýmsi strašákem. Celý den zvládla na jedničku a měla by být jedinečná rovněž v posteli. Opravdu?

Svatební noc před 100 lety

Ať se vaše svatební noc nestane strašákem!
Foto: unsplash.com

Význam svatební noci se za posledních sto let zásadně změnil. Je třeba míti na paměti, že dříve se vdávaly výhradně neposkvrněné slečny, které fyzicky muže nikdy předtím neměly. O první společné noci odevzdaly manželovi své panenství jako dar a staly se tak konečně ženami. Panenství mělo z morálního hlediska zásadní význam. Mělo muži zaručit, že si nebere ženu s „outěžkem“ pod srdcem a nenasadí si „do hnízda“ takzvané „kukaččí mládě“. Paradoxem zůstává, že o pannu nejvíce stáli muži bohatí a vyhlášení sukničkáři, kteří často sami zplodili několik levobočků, kterým se nehezky říkalo „parchanti“ a neměli nalajnovaný šťastný osud už od kolébky. Pod záštitou vysoké morálky a puritánského náboženství šlo o ryze prozaické důvody – netříštit majetek a mít jistého dědice. Svatební noc před sto lety měla kredit jakéhosi potvrzení počestnosti nevěsty. Důkazy o styku muže a panny ohledávala na bělostném prostěradle druhý den ráno nedočkavá tchýně. I ta chtěla mít jistotu, že bude dobře zajištěno pokračování rodu a ženich nesedl nevěstě „na lep“.

Svatební noc před 50 lety

Ať se vaše svatební noc nestane strašákem!
Foto: unsplash.com

Význam svatební noci před půlstoletím byl mnohem prozaičtější. Nevěsty byly často v „jináči“ a svatby se šily „horkou jehlou“. Přestože slečny mířící pod čepec žádnými sexuálními amatérkami nebyly, nechtěly dítě porodit jako svobodné a na společné ANO se tlačilo a spěchalo, aby se pod šaty ještě dokázalo skrýt těhotenské bříško. Svatební noc se stala takzvanou „třešničkou na dortu“, na kterou se mladí skoro rodiče těšili proto, že jim konečně umožnila pomilovat se v pohodlí dvojpostele a nemuset se oddávat intimnostem pokoutně.

Svatební noc dnes

Ať se vaše svatební noc nestane strašákem!
Foto: unsplash.com

Moderní společnost svatbu chápe jako logické vyústění vztahu dvou lidí, kteří spolu už nějaký ten pátek prožili. Předpokládá se, že sdílí společnou domácnost i lože, dělí se o své náklady, radosti a starosti a stihli se dostatečně poznat fyzicky i psychicky. Svatební noc není prožitkem, který by v jejich životech změnil dějiny. To je třeba si uvědomit. Vymaňte se z přežitých klišé, povzneste se nad vzletné fráze a hlavně, buďte (i bez sexu) v pohodě!

 
 

Přečtěte si více