Marriage Guide online

Kolik stojí svatba?

Text: Michaela Vadová

Zásadní otázkou každé pořádané svatby je finanční stránka. Pochopitelně se jednotlivé svatby velice liší svou velikostí a tudíž i nákladností. Bohatá veselka se stovkou lidí bude mít jiné náklady, než svatba ve čtyřech lidech. Vše záleží na ženichovi, nevěstě a na jejich finančních možnostech. Pokud chcete načerpat alespoň základní informace, kolik česká svatba může v průměru stát, čtěte dál.

Kolik stojí svatba?

V současnosti se u nás vyskytují dva trendy: prvním je svatba, kde si maximum záležitostí vyřizují partneři sami – tzv. „DIY svatba“. Šité šaty od maminky, domácí cukroví i vyráběné dekorace – to vše zaručí možná ne zcela profesionální, ale zato originální svatební efekt. Nové cenové možnosti přináší také nakupování online a internetové aukce. Druhý protipól tvoří svatby, které mají v režii profesionální svatební agentury.

Svatební agentury a koordinátoři

Svatební agentury si účtují za své služby v různých formách. Buď si můžete objednat koordinátorku, která bude placena hodinově (kolem 300-500 Kč/hod), nebo můžete využít specializovaného poradenství (kolem 500 Kč/hod). Další možností je využít koordinátorského balíčku. Koordinace obřadu stojí 5000 až 8000 Kč, koordinace celé svatby od A do Z se ale může vyšplhat až na 50.000 Kč.

TIP: Výhoda kvalitního svatebního koordinátora je ta, že vám ušetří mnoho finančních prostředků. Je to díky velkému objemu zakázek, které svým svatebním dodavatelům dodává. Se svatebním koordinátorem, či agenturou tak můžete ušetřit až 20% z celkových nákladů na svatbu a to už se opravdu vyplatí!

Ověřené svatební agentury a koordinátory můžete nalézt zde: DOPORUČENÍ SVATEBNÍ KOORDINÁTOŘI

Svatební oznámení

Klasické svatební oznámení pořídíte od 19 Kč za kus. Chystáte-li přidat svatební menu, speciální svatební obálku nebo tištěné pozvánky ke stolu, bude se cena pohybovat od 150 Kč za komplet.

TIP: Ke svatebním oznámením doporučujeme přidat i jednoduchou mapku s trasou na místo svatby, aby se vaši svatební hosté lépe orientovali.

Dekorace na svatbu

Dekorace na auta si můžete buď zapůjčit v půjčovně (cca 450 Kč za jednu dekoraci s přísavkou) nebo si můžete nechat zhotovit květinový originál od 850 Kč až do 2.000 Kč.

Mašličky na myrty v květinářství koupíte od 10 Kč do 40 Kč za kus.

Dekorace svatebního stolu zahrnuje květiny, svíčky, ubrousky, vázy, doplňky a další drobnosti. Někdy dekoraci zajišťuje restaurace – včetně potahů na židle, jindy za dekoraci musíme zaplatit. (s živými květinami od 1.000 – 3.000 Kč za dekoraci jednoho stolu).

TIP: Další krásné svatební dekorace naleznete na: www.weddingshop.cz

Svatební účes a make-up

Do ceny se promítá případná zkouška líčení a účesu. Na zkoušku počítejte s cenou od 1.500 Kč, účes a líčení ve svatební den vychází na dvojnásobek a více, samozřejmě podle náročnosti účesu.

TIP: Domluvte si dopředu s kadeřnicí a vizážistkou, která za vámi přijede na svatbu, aby se postarala i o vaše nejbližší. Svědkyni a maminky jistě velice ocení, že se o ně postará profesionál a budou na vaší svatbě vypadat také skvěle! Cenově to není tak velké navýšení.

Svatební dorty a občerstvení

Třípatrový svatební dort pořídíte kolem 6.000 Kč, jednopatrový dort se pohybuje kolem 1.500 Kč a vybírat můžete také z obyčejnějších krémových nebo ovocných dortů od 1.200 Kč. Minizákusky počítejte minimálně 25 Kč za kus, za třicetikorunu koupíte také krabičku na výslužky. A kdo se nechce vzdát svatebních koláčků, ten si je buď upeče, nebo objedná (1000 g koláčků za 550 Kč).

Snubní prstýnky

Nepostradatelný svatební šperk si můžete vybrat nejen v mnoha designových, ale také v mnoha materiálových provedení. Nejméně zaplatíte za stříbrné snubní prstýnky (od 500 Kč) a nejvíce za provedení ve zlatě, bílém zlatě, nebo platině, které stojí od 20.000 do 100.000 Kč.

Do šperků můžeme započítat také náušnice, náhrdelníky, čelenky a korunky. Buď nevěsta sáhne do vlastní zásoby šperků, nebo do rozpočtu započítejte podle materiálu další tisíce na drahé kovy nebo na bižuterii.

TIP: Po svatbě Vám zbydou prstýnky, fotograf a případně svatební video, takže na těchto položkách rozhodně nešetřete!

Svatební šaty a oblek

Hlavní položku tvoří šaty nevěsty s doplňky. Půjčovné má rozpětí zhruba od 6.000 Kč až do 30.000 Kč za šaty pro nevěstu. Pánské obleky se půjčují již od 2.000 Kč.

TIP: Hlavně si neobjednávejte svatební šaty z portálů jako je aliexpress a jemu podobné! Jsou to napodobeniny ušité z velice nekvalitních materiálů a na svatbě byste si akorát v takových šatech udělala ostudu...

Svatební místo

NA OBŘAD:Pokud se budete brát mimo obřadní síň, připravte si poplatek 1.000 Kč. Markantnější částkou bude ovšem poplatek za pronájem svatebního místa. Informace si najděte na webu, ale pro představu – svatba na Karlštejně vyjde na 9.000 Kč v určených prostorách, za svatbu mimo tyto prostory můžete zaplatit až 20.000 Kč. Oblíbený zámek Hluboká nad Vltavou pronajímá slavnostní prostor již za 4.800 Kč a na hradě Roštejn se můžete brát v jednom z nabízených sálků za 3.000 Kč. Při vybírání dbejte na pronájem dostatečně velikého prostoru – hrady a zámky často nabízí více prostorů či možností. Pozor, někdy pro konání svatebního obřadu musíte získat také souhlas kastelána.

TIP: Vybírejte takové místo, kde můžete skloubit obřad, hostinu i následnou párty. Výhod je nespočet a cena za pronájem hotelu, statku, či restaurace na svatbu se pohybuje v návaznosti na lokalitě od 25.000 Kč - 250.000 Kč

Foto a video

Fotografa i kameramana si můžete najmout buď na část svatebního dne, nebo na celý průběh svatby od příprav až po závěrečnou párty.

Za dvouhodinové focení obřadu zaplatíte od 5.000 do 8.000 Kč. Chcete-li mít k dispozici fotografa půl dne, zaplatíte kolem 12.000 Kč a za celodenní fotografování se částka vyšplhá nad 15.000 Kč. V těchto sumách bývá započítané zhotovení fotografií a jejich grafická úprava – většinou se objednává zhruba stovka fotek. Záleží opět na vaší volbě.

TIP: Dopředu si prohlédněte portfolio vybraného svatebního fotografa a určitě si s ním sjednejte schůzku! Je totiž potřebné, abyste si i lidsky sedli, jelikož jeho výtvor bude vaši jedinou vzpomínkou na váš úžasný svatební den.

Kapela a svatební DJ

Pokud nebudete potřebovat speciální populární kapelu, nebo pokud si nevystačíte sami s hity pouštěnými z CD, zaplatíte za svatební kapelu částku od 8.000 do 30.000 Kč – záleží na nutnosti ozvučení sálu a také na počtu členů kapely. K nejlevnějším variantám patří pěvecká dua a klávesy.

TIP: Domluvte si kvalitního svatebního DJe, který vám celou vaši svatbu i odmoderuje, skloubíte tak příjemné s užitečným!

Jídlo na svatbu

Jak vyčíslit částku za jídlo? Obecně se doporučuje počítat s částkou zhruba od 500 Kč na osobu. Pokud svatebčany budete hostit luxusními specialitami (losos, kaviár), můžete počítat s částkou od 1500 Kč na hlavu.

TIP: Dopředu vždy ochutnejte vybrané menu, ať už budete mít svatbu v restauraci, hotelu, nebo vám na vaše svatební místo přijede catering. Musíte přeci vědět, jak daná kuchyně chutná!

Doprava

Svatební Rolls-Royce si můžete pronajmout od 3.500 Kč za dvě hodiny, za celodenní pronájem je částka kolem 10.000 Kč. Luxusní BMW nebo auta značky Mercedes se pronajímají zhruba za 1.600 Kč na hodinu. Jízda veteránem po Praze vychází na 5.000 Kč za dvě hodiny.

Všechny uvedené ceny jsou rámcové, orientační. Samozřejmě najdete levnější i dražší varianty.

Svatební kytice

Nejsou-li luční květy natrhané zdarma na louce váš styl, pak počítejte, že v květinářství se ceny svatební kytice pohybují od 1.500 Kč. Za květinovou ozdobu do klopy ženicha zaplatíte cca 250 Kč, kytičky pro maminky nebo pro svědky stojí samozřejmě podle zvoleného druhu 400 – 800 Kč.

 
 

Přečtěte si více