Marriage Guide online

Když vás láká uspořádat (levnou) domácí svatbu!

Text: Lenka Zelnitiusová

Zásnuby proběhly a vy si nyní lámete hlavu s tím, jak pojmout veselku, aby vás to nestalo celé jmění? Rádi byste svatbu doma? Domácké prostředí se sice jeví jako levnější varianta, nicméně není to pravidlem. Poradíme vám především tak, abyste si to zvládli užít a případně včas tuto možnost rovnou zavrhnout.

Když vás láká uspořádat (levnou) domácí svatbu!Zobrazit galerii (5)
Foto: Pixabay.com

„S Tomášem jsme byli názoru, že svatba je pouze a jenom o nás dvou, proto jsme se vzali na radnici jen se svědky. Po té jsme zašli na oběd s rodiči a bylo vymalováno. Proč si dělat dluhy, když na to člověk nemá,“ stojí si za svým Romana (33).

„Peněz sice nazbyt opravdu nemáme, ale přesto jsme se s Davidem vzít chtěli. Svatební šaty jsem sehnala z druhé ruky, hostinu jsme zvládli na zahradě a svatební kapelu nahradil notebook s předem vybranými písničkami. Pokud váháte, zda svatba s minimem výdajů stojí za to, tak rozhodně není o čem,“ svěřuje se se svými poznatky Zuzana (28).

Svatební obřad: Jak to provést?

Říct si své ano můžete jak na radnici, v kostele, na zámku, tak na zelené louce. Je to jenom na vás. Hrady, zámky a jiné oblíbené atraktivity bohužel neposkytují prostor zdarma. Cena se v takové případě pohybuje kolem 5000 – 10 000 Kč. Záleží rovněž na zvolené lokalitě. Čím větší město, tím vyšší cena a obráceně. Na radnici nebo u vás doma jste v rámci poplatku za místo na nule.

Spojte síly

Když vás láká uspořádat (levnou) domácí svatbu!
Foto: Pixabay.com

Vaše sestřenice ulítává na dekorativní kosmetice, švagr fotí a tchyně miluje pečení dortů a moučníků? Neváhejte do příprav zapojit více lidí. Kromě hromady zábavy vás svatební plánování a přípravy o to víc stmelí a upevní vazby.

Svatební šaty: Jak na to, aby nestály moc?

Když vás láká uspořádat (levnou) domácí svatbu!
Foto: Pixabay.com

Svatební róba může stát víc než dost, ale také nemusí. Záleží jen na vás, na jaký zdroj se spolehnete. Chcete-li ušetřit, tak zapomeňte na půjčení ze svatebního salonu, nebo snad na ušití na míru. Cenu na akceptovatelnou částku srazíte tím, že omrknete stav ve svatebním bazaru, prošmejdíte tematicky zaměřené skupiny na Facebooku, nebo se jako stále více nevěst spolehnete na tolik oblíbený Aliexpress, kde lze pořídit opravdu pěkné šaty za zanedbatelnou sumu. Musíte však počítat s delší dobou doručení a platbou předem bez zkoušení. Opravdu vás neláká vdávat se v tradičních bílých šatech? Pořiďte si ty, které budou těmi vašimi vysněnými. Někdo zvolí variantu šatů z nabídky módních řetězců, jiná nevěsta sáhne po keckách a načechrané tylové sukni.

Svatební hostina doma? Rozhodně to není až taková legrace, jak se může zdát!

Přemýšlíte, že vstup do manželství oslavíte na domácí půdě se vším všudy? Rozhodně je to možné, ale někdy to může být problém zrealizovat, zvláště pokud plánujete početnou hostinu. Do dvaceti osob svatbu u vás doma zvládnete bez potíží, ale s přibývajícím hosty je to už opravdu zabíračka. Nemluvě o tom, že je nutné počítat nejenom s odpovídajícím počtem toalet, ale také s prostory, kde potraviny udržíte v chladu. Pokud se nevejdete pod pergolu a svatbu z důvodu většího prostranství plánujete venku, přijde vhod pronájem party stanu. Přece jenom zapršet může a na zákon schválnosti se v tomto směru můžete spolehnout.

Dalším zásadním faktorem je vyvedení elektriky na zahradu nebo pod pergolu. Jedna zásuvka s nespočtem prodlužek toho moc nevyřeší. Navíc hrozí přetížení sítě a především v pozdních hodinách i zakopnutí.

Počítejte také s tím, že po 22. hodině je ideální čas na přesun do vnitřních prostor, a to především z hlediska hluku. Rušení nočního klidu nemusí soused akceptovat ani kvůli svatebnímu veselí. Dopředu proto vyřešte počet míst k sezení i uvnitř domu.

Dekorace

Když vás láká uspořádat (levnou) domácí svatbu!
Foto: Unsplash.com

I když slavíte svatbu doma, vůbec to neznamená, že svatební dekorace musíte ošidit. Naopak. Nezapomínejte na ně. Právě ony vtisknou vaší zahradě, altánku nebo snad pergole ten správný svatební nádech. Vyhrajte si s všelijakými svícínky, lucernami, ale také petrolejovými lampami. Oblíbené je také LED osvětlení, které vykouzlí intimní atmosféru ve chvíli, kdy padne soumrak. Hlavní poutač pro vaši svatbu může být třeba zátiší z bedýnek na ovoce, spolu se zdobnými prvky juty a krajky, levandulovou kyticí a s břízovými kulatinkami, na kterých se bude vyjímat karafa s domácí slivovicí pro jeden povinný welcome drink.

Jak vyřešit jídlo?

Když vás láká uspořádat (levnou) domácí svatbu!
Foto: Unsplash.com

Rozhodně není povinností servírovat oběd. Klidně můžete začít rautem, který se bude skládat z nespočtu zeleniny a zeleninových salátů, minutek z masa spolu s pestrou škálou příloh. Jaké maso podávat? Oblíbené jsou mini řízečky, špízy, medailonky z vepřové panenky, případně zvěřiny v rámci zpestření (je-li někdo známý třeba myslivec).

Osvěžit klasické menu umí mini hamburgery, na trojúhelníčky nakrájená pizza, těstovinový salát inspirovaný jižanskou kuchyní, mix nakrájených uzenin, sýrů spolu s olivami a kozími rohy. Kolem 17:00 obvykle začíná grilování. Špekáčky, bavorské klobásky, ale i kuřecí křídla, makrely, kuřecí steaky a pro pány oblíbená vepřová krkovice.

Pokud si neobjednáte catering, myslete na to, že je vhodné počítat s výpomocí, která bude doplňování jídel a sklízení talířů realizovat. Vy jako nevěsta si chtějte svatbu užít, přece jen se nevdáváte každý den. Cenově příznivý raut vám připraví například odborné učiliště v oboru gastronomie.

Finální tipy, co rozhodně přijdou vhod

  • Pořád nevíte, jakým způsobem vyřešit fotografa? Právě na fotkách rozhodně nešetřete, zůstanou vám totiž jedinou faktickou památkou na váš den D.
  • Máte se svatebními přípravami plnou hlavu nejasností? Poraďte se s profesionálem. Konzultace se svatební koordinátorkou vám udělá víc jasno, než doptávání se nezasvěcených členů rodiny.
  • Ještě než dojde na finální rozhodnutí, vše si pečlivě propočítejte. Ve výsledku můžete dojít k závěru, že svatba v domácím prostředí vás díky vypůjčení nespočtu věcí vyjde cenově nastejno jako ta pořádaná v restauraci. Navíc bez práce a stresu, že se vám na sluníčku rozteče dort.
 
 

Přečtěte si více