Marriage Guide online

Opar na rtu ze svatebního stresu

Text: Alena Klimková

O předsvatebním stresu se s nadsázkou říká, že je zabijákem krásy. Během posledních svatebních příprav se snažíte, aby bylo vše dokonalé. Pár dnů před svatbou se vzbudíte a při pohledu do zrcadla vás čeká šok. Z nadměrného stresu se vám objevil opar na rtu. Jak můžete tuto vadu na kráse zamaskovat, abyste i ve svůj svatební den vypadala naprosto dokonale? A jak vzniku oparu na rtu případně předejdete?

Opar na rtu ze svatebního stresuZobrazit galerii (3)
Foto: Pexels.com

HSV1: Virus způsobující opary

Opary na rtu nás dokážou pořádně potrápit. Tyto puchýřky pěkně bolí a navíc kazí výsledný vzhled. Jindy byste nad oparem mávla rukou, ale pokud vám vyskočí na rtu v den vaší svatby, je to pro vás coby nevěstu doslova pohroma.

Několik měsíců před plánovanou svatbou byste proto měla začít s důkladnou prevencí vzniku těchto bolavých puchýřků. Je všeobecně známo, že opar na rtu způsobuje virus herpes simplex 1 (HSV1), který má většina z nás ve svém těle. Když jsme v dlouhodobém stresu, anebo se nám oslabí imunita, herpes simplex 1 se projeví ve své plné síle. A to jako opar na rtu.

Prevence je základ

Pokud nechcete, aby se vám objevil opar na rtu, měla byste se v prvé řadě vyhnout dlouhodobému stresu. Ale to je v případě předsvatebních příprav, které zpravidla trvají půl roku nebo déle, prakticky nemožné. Je proto důležité, abyste zavedla jiná preventivní opatření.

  • Několik týdnů před svatbou si naordinujte kúru plnou vitaminů skupiny B, zaměřte se zejména na vitamin B12. Tyto vitaminy najdete v mléce, sýrech, masu, vnitřnostech a vejcích. Zvýšenou dávku vitaminů B do sebe můžete dostat také ve formě doplňku stravy.
  • Zaměřte se rovněž na posílení svého imunitního systému. V rámci něho svému tělu dodávejte zejména zvýšenou dávku vitaminu C a rovněž zinku, které kromě jiného působí také proti virovým infekcím.
  • Konzumujte potraviny s obsahem lyzinu. Tato látka má schopnost potlačit právě rozvoj viru HSV1. Lyzin najdete například v kysaných mléčných výrobcích nebo ve výrobcích ze sóji.

Co dělat, když už opar na rtu máte

Opar na rtu ze svatebního stresu
Foto: Pexels.com

Opar na rtu je pro budoucí nevěsty velkou pohromou. Pokud začnete pálení na rtu cítit už několik dnů před svatbou, stále máte možnost se oparu velmi účinně zbavit a v den své svatby mít rty bez jediné chybičky. Jakými pravidly byste se měla řídit?

  • Aby se opar na rtu lépe hojil, přikládejte na něj studené obklady. Bavlněný kousek látky můžete pravidelně namáčet například do vychlazeného heřmánkového čaje, který podporuje hojení.
  • Jestli nemáte možnost ihned se dostat do lékárny, opar na rtu si potírejte propolisovou tinkturou, účinný je rovněž tee trea olej.
  • Pokud ale máte lékárnu po ruce, požadujte od lékárníka speciální přípravek, který urychlí hojení oparu a zastaví jeho postup do stadia puchýřku (účinný je například Zovirax).
  • Zvyšte příjem vitaminu E, který urychluje léčbu oparů. Tento vitamin najdete například v pšeničných klíčcích, semínkách, oříšcích, olivovém oleji, vaječných žloutcích či zelené listové zelenině.
  • Do svého jídelníčku zařaďte také potraviny obsahující skupinu vitaminu B. Jako rychlé řešení problému jsou pro vás v tomto případě vhodnější doplňky stravy obsahující vitamin B, jako například pivovarské kvasnice.
  • V žádném případě si opar nemačkejte, nepropichujte ani neškrábejte. Vystavila byste se tak riziku, že infekci přenesete na mnohem větší plochu.

Opar na rtu v den D: Nepropadejte panice

Jestli na svých rtech objevíte opar až v den svatby, rozhodně nepropadejte panice. Jde pouze o malou chybičku na kráse, pro kterou nemá smysl se zbytečně stresovat. I když si možná myslíte, že se na vás kvůli oparu budou všichni dívat, není to tak. Zpravidla si jej nikdo nevšimne a vědět o něm budete jenom vy a vaše svatební vizážistka.

Jak zamaskovat opar na rtu

Opar na rtu ze svatebního stresu
Foto: Pexels.com

I když se budete vdávat s oparem na rtu, můžete využít několik jednoduchých kosmetických triků, prostřednictvím kterých oparech účinně zamaskujete. A to i v případě, že se budete na svatbu líčit sama. Jak byste tedy měla postupovat?

1. Změkčete kůžičku oparu

Vezměte bavlněný kapesníček, který namočte v teplé vodě. Následně jej na několik minut přiložte na opar. Kůžička oparu se díky tomu změkčí a nebude tolik vystupovat nad povrch vašeho rtu.

2. Naneste léčivou mastičku

Nechte povrch oparu zaschnout, poté na něj naneste léčivou mastičku proti oparům, kterou pravidelně používáte. A to například Zovirax. Opět počkejte, až se mast vstřebá.

3. Použijte podkladovou bázi, korektor a rtěnku

Následně na opar naneste podkladovou bázi a korektor. Na závěr použijte hydratační rtěnku. Vyberte si přitom takovou barvu, která na opar zbytečně neupozorní. Ideální je pro vás broskvový nebo starorůžový odstín. Naopak výrazná barva rtěnky by mohla váš opar na rtu ještě víc zvýraznit.

Mast proti oparům, korektor a rtěnku si navíc ve svatební den nezapomeňte dát ani do své svatební kabelky. V případě potřeby je můžete použít znovu a znovu.

Svět se nezboří

Pokud budete mít ve svůj svatební den opar na rtu, svět se rozhodně nezboří. Vaše svatba je přeci jenom velká událost, kterou zažijete zpravidla jednou v životě. Proto si ji nenechte nikým a ničím zkazit. A to ani malinkým oparem na rtu.

 
 

Přečtěte si více