Marriage Guide online

Svatební tanec: Čím můžete svatebčany okouzlit a jaký nakonec zvolit?

Text: Lenka Zelnitiusová

Přes všechen ten kolotoč svatebních příprav může snoubencům vypadnout otázka pojetí prvního svatebního tance. Poměrnou část svatební zábavy vyplňuje právě křepčení v rytmu. A když připomeneme fakt, že tanec novomanželů je tak trochu milou povinností a zároveň začátkem hudební zábavy, můžete ho pojmout naprosto originálně a především nezapomenutelně.

Svatební tanec: Čím můžete svatebčany okouzlit a jaký nakonec zvolit?Zobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

První krok představuje volba písně, na kterou budete tančit. Tak trochu se děsíte toho, zda se vůbec shodnete, protože hudební vkus nemáte stejný? Jděte na to od lesa a zvolte song, který vystihuje vaši lásku, vás jako pár.

Třeba píseň, která zazněla na prvním rande, nebo ji právě hráli v rádiu a stala se vám kulisou při prvním milování.

Samozřejmě, že ne úplně každá skladba je na novomanželské sólo ideální, ale ve finále je to jenom na vás, s jakou taneční kreací se před svatebčany vytáhnete a jak vaše sólo pojmete.

Jaké písně patří mezi ty oblíbené?

 • Ed Sheeran - Thinking Out Loud
 • Michael Jackson - You Are Not Alone
 • Guns N'Roses - November Rain
 • Christina Perri - A Thousand Years
 • Enrique Iglesias - Hero
 • Whitney Houston - I Will Always Love You
 • Leonard Cohen - Hallelujah
 • Bon Jovi - Bed Of Roses
 • Bonnie Tyler - Total Eclipse of the Heart

Když nedáte dopustit na ty české a slovenské

 • Pavel Novák - Nádherná láska
 • Lucie Vondráčková - Láska na 100 let
 • Michal Šindelář - Hořely, padaly hvězdy
 • Monika Bagárová - Ve dvou
 • Škwor - Síla starejch vín
 • Elán - Bosorka
 • Elán - Vymyslená

Jaké svatební tance jsou v kurzu?

První novomanželský tanec si neváhejte užít
První novomanželský tanec si neváhejte užít | Foto: Pixabay.com

V současné době zažívají nevšední svatební tance boom, a to především za oceánem. Mladí Američané se toho nebojí a klasický valčík, waltz či profláklý ploužák s klidem v duši nahrazuje jive, tango, paso doble, salsa či cha-cha a mnohé další. Nicméně tento trend se díky vydařeným videím publikovaným na Youtube pomalu dostává i na české veselky. A rozhodně se není čemu divit, protože na nevšední svatební tanec se nezapomíná. Mimo jiné dokáže navodit skvělou atmosféru a rozproudit zábavu.

Tip: Máte v plánu svatebčany překvapit? Tak rozhodně pamatujte i na přítomnost kameramana, ať máte na vaše taneční číslo vzpomínkové video.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv taneční verzi, neváhejte si choreografii dostatečně promyslet a několikrát nacvičit. Patříte mezi baviče a šoumeny? Pak myslete i na neotřelý kostým, nebo rovnou na převleky. Ty můžete mít navrstveny na sobě a postupně je k danému songu odkrývat a následně odhazovat. Přípravu rozhodně nepodceňujte a už ji samotnou si neváhejte užít. Nepodařený svatební tanec sice není žádná tragédie, ale může vám zkazit náladu.

Svůdné mambo aneb Hříšný tanec

Milujete taneční filmy typu Flashdance nebo Hříšný tanec? Neváhejte si vzít inspiraci. Legendární závěrečné vystoupení, kde Patrik Swayze prohlásil kultovní hlášku, že Baby nebude sedět v koutě, zná téměř každý a svatebčané se jistě budou fantasticky bavit.

Mambo, které bouřlivák Johny učil dívku z dobré rodiny, se řadí mezi latinskoamerické tance. Už ve filmu jsme si mohli ověřit, že se na tento vášnivý tanec kouká úplně samo. Mambo totiž umí nadchnout. A když si troufnete na zvedačku, nebo ji vtipně ošidíte, všichni budou tajit dech.

Neotřelý nápad pro milovníky tance

Unášet se na parketu v rytmu hudby je vám blízké a naprosto si to užíváte? Znáte všelijaké taneční kroky a dá se říci, že se řadíte mezi středně pokročilé? Pak můžete do zábavného programu zařadit menší taneční, kde svatebčanům předvedete kroky standardních tanců, ať si mohou kromě ploužáku zatrsat i na něco dalšího.

Nevšední je také sólo jednoho z páru jako překvapení pro toho druhého. Ženich může tančit v partě několika mužů a nevěsta zase může nacvičit něco se svými družičkami. Tak jako tak bude o zábavu postaráno.

Nedokážete si vybrat jen jednu píseň?

Nevadí! Klidně vyberte hned několik a vytvořte z nich něco jako sestřih. Volte oblíbené a chytlavé melodie, které rozvlní a rozesmějí vaše publikum. Na několikaminutovou ukázku si připravte danou sestavu, byť i trochu crazy. Vůbec nejde o to, abyste ukázali, jací jste bezchybní tanečníci, to vůbec ne. Tady jde především o zábavu a kreativitu, a právě té se žádné meze nekladou.

Když vám tanec nebyl dán do vínku

S náročnými tanečními kreacemi to nepřehánějte
S náročnými tanečními kreacemi to nepřehánějte | Foto: Pexels.com

Ani jeden z vás není kdovíjaký tanečník a tak vás vidina svatebního tance spíše stresuje, než abyste se na ni těšili? V tom případě si neváhejte zajít na taneční lekce s profesionálem, který vás do tance zasvětí od naprostých základů. Určitě na zapsání do kurzu pamatujte s předstihem, ať si taneční dovednosti osvojíte v klidu a bez pocitů stresu, že se vám to nedaří tak, jak byste si představovali, zvláště s ohledem na to, že termín svatby se blíží.

Pokud se ani po jeho absolvování nebudete cítit pevni v kramflecích, s náročností tance to nijak nepřehánějte, úplně stačí povedená klasika. S romantickým ploužákem v rytmu romantické balady z dílny třeba Eltona Johna se trefíte do vkusu každého z přítomných.

Na co si dát pozor?

Na parketu buďte sami sebou
Na parketu buďte sami sebou | Foto: Pexels.com
 • Typ zvoleného tance neváhejte připravit na míru parketu, který máte v restauraci nebo na místě svatební hostiny k dispozici. U některých je potřeba více prostoru.
 • Máte v plánu rustikální svatbu se zaměřením na lidové zvyky? Třeba takové tango jako první svatební tanec nebude tím pravým.
 • Pamatujte na to, že tanec ve svatebních šatech a obleku vám neumožní provést všechny kreace tak lehce jako je tomu v neformálním outfitu.
 
 

Přečtěte si více