Marriage Guide online

5 tipů jak dodat svatbě francouzský šarm

Text: Mgr. Michaela Vadová

Milujete francouzský styl a eleganci? Pokud ano, máme pro vás pár rad, jak si atraktivní styl a vůni Provence, Champagne, Paříže nebo jiných francouzských míst přenést na vlastní svatbu. Pokud se francouzská kultura stala vaší vášní, neváhejte a nechte kouzlo francouzské elegance vyniknout také na vaší svatbě. Není třeba investovat horentní sumu. Stačí pár originálních nápadů s důrazem na detail a VOILA…nezapomenutelná svatba snů je na světě.

Co k tomu budete potřebovat? Možná vás překvapí, že aby svatba dostala francouzský šmrnc, stačí pár detailů a zajímavých nápadů. Jaké bude konkrétní provedení, záleží jen na vás, ale pokud nevíte, jak začít, nechte se inspirovat následujícími nápady. Jednoduše a nenuceně si užijte nádech francouzské kultury. Jako zajímavou inspiraci můžete použít naše tipy.

Kde uspořádat svatbu?

Francie je typická svými krásnými zámky. Francouzský styl právě proto sedne všem svatbám na zámku, nebo naopak v otevřeném prostředí louky nebo zahrady. Ideální kombinace obou variant je zámecká zahrada. Venkovnímu prostředí dodá romantický nádech svatební baldachýn, který rozevlaje vítr. Večer nezapomeňte rozsvítit mnoho svíček a luceren.

Oblečení

Jaké vychytávky z francouzské elegance použít jako inspiraci na svatbu? Francouzští ženichové mají v oblibě vestičky, manžetové knoflíčky nebo kšandy. Celkový outfit ženicha vhodně doplní květina v klopě. Tyto zdánlivé drobnosti vytvoří originální svatební look. Pokud bychom se chtěli zaměřit na barevnou paletu, je vhodné využít zjemněné odstíny bílé – čili smetanovou, krémovou, béžovou apod.

Svatební šaty nevěsty mohou být např. ve v současnosti velice populárním vintage stylu. Krajka, kvalitní materiály a splývavé linie budou to pravé…

Také v úpravě vlasů doporučujeme sáhnout buď po zajímavém zaplétání copánků, nebo po klasických hladkých účesech a drdolech. Vlasy je vhodné ozdobit květinami, nebo stylovým závojem. Platí, že v jednoduchosti je krása a především šance pro vyniknutí osobitosti a krásy nevěsty.

Barvy

A do jakých barev ladit svatební tabuli? Barevná paleta v nádechu Provence nabídne z barev jemnou romantickou růžovou, starorůžovou a všechny odstíny fialové, levandulové nebo vínové. Pokud toužíte po neutrálnějších tónech, sáhněte po vzhledu oprýskané bílé a krémové.

Vneste kousek přírody

Ke každé svatbě patří květiny, k svatbě ve francouzském stylu květiny patří dvojnásob. Nejefektivnější jsou svatby venku doplněné lučními květy, kopretinami a levandulí. Velice oblíbené jsou také pivoňky a samozřejmě růže všech romantických barev.

Kytice nevěsty by měla být spíše drobnější a jemnější. Ve Francii si popularitu získala kombinace lučních květin, nebo menší pugét z růží s kratšími stonky. Svatební kytice by měla vhodně doplňovat zvolené svatební šaty. Pro jednodušší róbu se splývavou siluetou by se obrovská květinová vazba nehodila.

Květiny můžeme použít ještě mnoha dalšími způsoby. Okvětními plátky růží můžeme posypat stůl na hostině. Další možnost patří k nejroztomilejším – květinové lístky mohou z malých proutěných košíčků pohazovat na cestu přicházejících snoubenců nejmenší účastníci svatby.

Nejen živé květiny, ale také motiv květin obecně můžeme využít prakticky kdekoliv – od ubrousků, až po krabičky s výslužkami.

Bon Appétit aneb inspirace k obědu

Nemusí se podávat přímo šneci s dijonskou hořčicí, aby také jídelníček voněl Francií. Postačí použít čerstvé provensálské bylinky, nabídnout hostům ke svatebnímu menu také vynikající salát a samozřejmě vynechat bychom neměli kvalitní šampaňské. Ideální je domluvit se s kuchařem a sestavit menu maximálně inspirované francouzskou kuchyní.

Dobré víno, skvělé sýry

Francie je země proslulá skvělým vínem a výbornými sýry. Patříte-li mezi labužníky nebo nadšence, určitě nezapomeňte na rautovém stole zajistit francouzský koutek s velkým výběrem dobrých vín a sýrů. Toto zátiší se jistě stane příjemným zpestřením vaší svatby, které ocení i nejnáročnější svatební hosté.

Motivy

5 tipů jak dodat svatbě francouzský šarm

Pusťte uzdu své fantazii a vyhrajte si také s všelijakými motivy. Levandulovými kvítky nebo snítkou levandule alespoň na obrázku můžete ozdobit svatební oznámení, nabídku svatebního menu, jmenovky podle zasedacího pořádku pro slavnostní tabuli a další. Neváhejte použít také umělecké písmo, které můžete kombinovat s fialkovou nebo starorůžovou barvou.

Všemi smysly

Levandulové vonné svíčky a použití vonných olejů dodají vaší svatbě to pravé aroma. Nevěsta a ženich mohou vsadit na parfémy francouzských značek…

A pokud si přejete, aby vaši hosté na váš svatební den hned tak nezapomněli, věnujte jim jako pozornost malý dáreček v podobě vonného pytlíčku se sušenými květy levandule nebo s jinou vonnou směsí.

Hudba

Nezapomeňte na francouzskou hudbu. Máte-li možnost vybírat hudební podklad pro svatební hostinu, v rautové místnosti apod., zvolte romantické písně známých francouzských interpretů. Okouzlující bude také tradiční „sound“ tahací harmoniky v populárních šansonech. A pokud nepatříte mezi příznivce nostalgických hitů, sáhněte po moderní francouzské hudbě s osobitými interprety.

Ozdoba pro každého svatebčana

Tradiční myrtová ozdoba dostane nový nádech, pokud jí dozdobíte elegantní stužkou. Zapomeňte na fádní bílou a zaměřte se na barvy ve stylu Provence. A pokud chcete být vyloženě originální, připravte pro každého svatebního hosta nejen jednu větvičku myrty, ale celou jemnou ozdobnou květinku doplněnou levandulí nebo jinou oblíbenou květinou.

Tyto drobnosti nejsou finančně náročné, ale patří právě k těm důležitým detailům, které učiní vaší svatbu originální, jedinečnou.

 
 

Přečtěte si více