Marriage Guide online

A co uspořádat svatbu v Urbexu?

Text: Veronika Drdáková

Na horách, u moře, v kostele, na hradě, v lese, na louce – tam všude se dnes pořádají netradiční svatby. Napadlo vás ale někdy uspořádat svatbu v ruinách starých vil, kostelů a paláců? Jednoduše, svatbu v urbexu?

A co uspořádat svatbu v Urbexu?Zobrazit galerii (3)
Foto: Veronika Drdáková

Oprýskaná omítka, pavučiny v rozích, omlácená okna, majestátní vysoké stropy, točitá schodiště, rozlehlé zarostlé zahrady. Tak vypadá většina opuštěných paláců a vilek z minulého století, v nichž dnes už nikdo nebydlí. Odvážlivce lákají jako místo pro svatební obřad.

Nápad skvělý, ale...

Opuštěné chodby, rozpadlé stropy, ztrouchnivělá schodiště, pokud si ve starých opuštěných budovách libujete, zní svatba v jedné z nich jako pohádka. Jenže pozor na to, co je pod povrchem. A to metaforicky i doslova. Opravdu opuštěné budovy jsou odpojené od elektřiny a vody a i kdybyste našli na oko zachovalou zásuvku, není zrovna nejbezpečnější zkoušet do ní něco zapojit. Proto se budete potýkat s problémy, jako je nemožnost využít reprodukované hudby, protože nemáte k dispozici elektřinu a nebudete si moci ani posvítit.

Bez elektřiny to ještě jde

A co uspořádat svatbu v Urbexu?
Foto: Veronika Drdáková

Daleko větší problém může představovat fyzický stav budovy. Před pořádáním svatby v urbexu byste svou vytipovanou stavbu měli obejít s technikem, který vám odhadne, zda je vůbec bezpečné brát do ní najednou více lidí. Tak jako tak je lepší se držet ve spodním patře a do vyšších poschodí vůbec nechodit. Asi není třeba vyjmenovávat neštěstí, která by se mohla stát, kdyby se propadl strop nebo zasypalo schodiště.

I urbex někomu patří

Přestože se stavby zdají být opuštěné a nikdo se o ně ve skutečnosti nestará, dost pravděpodobně mají majitele. Samozřejmě najdeme spousty budov, jejichž majitel umřel, ale v takovém případě připadne nemovitost státu. Nikdy tedy není úplně bezprizorní. Zjistěte si z archivů nebo od místních, zda má objekt majitele a zkuste se s ním zkontaktovat. V případě státního majetku se zajděte domluvit přímo na obecní úřad nebo na radnici daného místa.

Možná, že to nevyjde

A co uspořádat svatbu v Urbexu?
Foto: Veronika Drdáková

Zasnili jste se do představy mít svatbu v opuštěném kostele nebo majestátní vile z 18. století, ale přes úřady, majitele nebo fyzický stav budovy to neprošlo. I to se může stát. Nezoufejte, nikdo vám totiž nezakazuje ve volně přístupných objektech nafotit alespoň svatební fotografie. Urbex sice balancuje na hraně zákona, pokud ale přímo neporušujete očividný zákaz, půl hodinka focení nikomu vadit nebude. A vy si navždy budete pamatovat tu svírající atmosféru vše obklopující minulosti, která na vás bude dýchat ze svatebního fotoalba.

 
 

Přečtěte si více