Marriage Guide online

Eco-friendly svatba: Trend, který šetří přírodu

Text: Eliška Jindrová

Záleží vám na životním prostředí a zajímáte se o ekologii a zero waste tematiku? Pak by se měl váš „zelený“ přístup k životu odrazit také na svatbě. Eco-friendly veselky zažívají ve světě velký boom a postupně přibývají i u nás. Jak tedy svatbu naplánovat tak, abyste po sobě nechali jen minimální ekologickou stopu?

Eco-friendly svatba: Trend, který šetří příroduZobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

Zamezte zbytečnému dojíždění

Pojedou vaši hosté na vaši svatbu autem? Domluvte jim spolujízdu! Vždyť je úplně zbytečné, aby v jednom autě cestoval třeba jen jeden host nebo jeden pár. Někteří snoubenci dokonce pro hosty zamluví celý autobus nebo mikrobus s řidičem a autům se vyhnou úplně.

Místo konání svatby vyberte tak, aby na něj většina hostů nemusela cestovat přes půl republiky. Také prostory pro obřad a následnou hostinu a párty by se neměly nacházet moc daleko od sebe, aby mezi nimi svatebčané nemuseli přejíždět. Nebo rovnou uspořádejte celou svatbu v rámci jednoho komplexu. Je to ekologičtější a pro hosty zároveň výrazně pohodlnější varianta.

Catering z lokální produkce

Eco-friendly svatba: Trend, který šetří přírodu
Foto: Unsplash.com

Ještě před tím, než si najmete cateringovou agenturu, kterou vybíráte na Googlu podle ceny a počtu hodnocení, poraďte se s majitelem svatebního místa. Určitě vám doporučí dodavatele z blízkého okolí. Podpoříte tak místní ekonomiku a opět se vyhnete ekologické stopě spojené s přepravou a dovozem jídla z daleka.

Lokální pekaři, farmáři a řezníci navíc často produkují potraviny z kvalitních surovin, a na rozdíl od velko-producentů je více zajímá ekologická a etická stránka jejich podnikání. Místní speciality na talíři i ve skleničkách navíc hosty už díky svému příběhu určitě zaujmou. Třeba takové pivo z rodinného pivovaru ve vedlejší vesnici nebo víno od vinaře vlastnícího sklípek už po generace totiž jinak hned tak nebudou mít příležitost ochutnat.

Lokální produkci přizpůsobte i složení svatební hostiny nebo rautu. Exotické potraviny nahraďte českými. Pokud chcete životnímu prostředí ulevit ještě víc, omezte nebo kompletně vyřaďte maso a živočišné výrobky, jejichž produkce planetu velmi zatěžuje.

Eko pozvánky a dekorace

Eco-friendly svatba: Trend, který šetří přírodu
Foto: Unsplash.com

Svatební oznámení a pozvánky, jmenovky, program svatebního dne a cedule z obyčejného papíru? Kdepak, to by z vás ekologové radost neměli. Použijte recyklovatelný papír nebo je vyrobte z přírodních a snadno rozložitelných materiálů – z kůry stromů, usušených listů, kamínků nebo dřeva. A rovnou máte postaráno i o originální svatební suvenýr pro hosty.

Myslete na detaily. Až budete se svým mužem procházet špalírem, hosté na vás místo papírových konfet můžou házet třeba usušené květy levandule nebo ptačí zob. Místo řezaných květin na slavnostní tabuli využijte květiny v květináči. Místo LED žárovek zapalte romantické svíčky. Nekupujte zbytečně nové dekorace (svatební brána, ubrusy na stoly, organza, apod.), které po svatbě rovnou vyhodíte. Sežeňte je z druhé ruky a pak zase pošlete dál.

Šaty a šperky po babičce

Eco-friendly svatba: Trend, který šetří přírodu
Foto: Unsplash.com

Některé nevěsty si dokonce nekupují ani vlastní svatební šaty. „U nás v rodině se svatební šaty dědí z generace po generaci. Stejné šaty měla na sobě už moje prababička, babička, maminka – a teď i já. Určitě je nechám i pro svoji dceru,“ usmívá se čerstvě vdaná Daniela a dodává, že si šaty nechala pouze přešít od české švadleny. Výsledek byl úchvatný a nikdo nepoznal, že látka je stará už několik desítek let.

Podobně můžete postupovat i u snubních prstenů. Šikovní čeští zlatníci je vyrobí ze starých šperků po babičce nebo z těch, které nenosíte. Případně si je nechejte zhotovit z recyklovaného zlata, stříbra nebo platiny.

 
 

Přečtěte si více