Marriage Guide online

Jak na svatební proslov, co má šťávu?

Text: Eliška Jindrová

Zacinkání na skleničku na svatební hostině předchází tradičnímu proslovu. Kdo se ho obvykle ujímá a jaká slova zvolit, aby oko nezůstalo suché, úsměvy se nešetřilo a osazenstvo bylo patřičně dojaté?

Jak na svatební proslov, co má šťávu?Zobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

Svatební proslov obvykle náleží otci nevěsty a svědku ženicha. Dávno ale tohle nepsané pravidlo neplatí do puntíku, a tak se na každé svatbě nejspíš setkáte s řečníky v různém vztahu k novomanželům. Pár slov často pronášejí i oni sami, někdy se přidá matka nevěsty nebo nejbližší přátelé či sourozenci čerstvě oddaného páru.

Svatební proslov podle rolí – o čem kdo mluví?

Jak na svatební proslov, co má šťávu?
Foto: Unsplash.com

Pokud hovoří otec nevěsty, jeho řeč by se měla točit hlavně okolo dcery. Může popsat, proč je na ni pyšný, v čem je dobrá a jaký má charakter. Pro odlehčení atmosféry se hodí zmínit nějakou nezapomenutelnou příhodu z jejího dětství nebo oblíbenou rodinnou vzpomínku. Tatínek nevěsty by proslov měl zakončit několika slovy směřovanými k ženichovi – zdůraznit, že je rád, že si jeho dcera rozhodla vzít právě jeho.

Řeč novomanželů je zpravidla děkovací. Poděkujte své rodině za celkovou podporu a svědkům, družičkám a přátelům za pomoc s organizací vaší svatby. Všem ostatním hostům věnujte své díky za to, že se tak významný den rozhodli strávit společně s vámi.

Svědek ženicha sérii proslovů obvykle zakončuje. Jeho proslov bývá uvolněný, protkaný vtípky, pozitivní a celkově spíše neformální. Svědek může navodit uvolněnou atmosféru příhodou se ženichem nebo třeba vyprávět, jak se novomanželé seznámili.

Struktura svatebního proslovu

Jak na svatební proslov, co má šťávu?
Foto: Unsplash.com

Stejně jako když jste psávali sloh na známky ve škole, postupujte i při přípravě svatebního proslovu. Nejprve si na papír napište strukturu – úvod, hlavní část a závěr. Pak si ke každé části sesumírujte jednotlivé body, které v řeči rozvedete.

Styl proslovu vždy laďte do celkové podoby svatby. Rustikální svatba na zahradě v úzkém kruhu nejbližších, na které se všichni dobře znají, si přímo říká o uvolněný styl slavnostního přípitku a sem tam neuškodí nějaké to nespisovné slovíčko. Naopak u formálních svateb je vhodné držet úroveň a šetřit s vtipy a průpovídkami.

Na začátku řeči nic nezkazíte tím, že se představíte a pozdravíte dychtivě naslouchající hosty. Přidejte také větičku nebo dvě o tom, jak jste se s novomanželi seznámili nebo jak dlouho se znáte.

Pak už pomalu přejděte k tomu nejdůležitějšímu – mluvte o nevěstě a ženichovi, řekněte, co pro vás znamenají a jak vypadá jejich vztah z pohledu třetí osoby. Nekriticky nadhoďte, jakým způsobem každého z nich společné soužití změnilo.

Nakonec přidejte třeba pár dobře míněných rad do nově vzniklého manželského svazku a popřejte jim vše dobré do další životní etapy. Pozvedněte skleničku a připijte, ostatní se k vám připojí.

Zabijáci slavnostního přípitku

Jak na svatební proslov, co má šťávu?
Foto: Unsplash.com

Při sestavování svatebního projevu se řiďte dvěma radami:

- buďte pozitivní

- zapomeňte na klišé

Kritiku, narážky na bývalé partnery nebo snad vztahovou krizi, kterou si novomanželé museli projít, i když je ve výsledku posílila, do proslovu opravdu nekomponujte. Stejně tak i řeči o sexu a jiné „sprosťárny“. Proslov by měl být rychlý, svižný a netrvat zbytečně dlouho.

Řeč si napište na papír dlouho dopředu, nechejte si rozležet v hlavě, upravujte, dokud s ní nebudete stoprocentně spokojení a několikrát si ji nahlas přeříkejte. Klidně si připravte na papírové kartičky body, kterých se chytnete, kdyby se náhodou dostavilo „okno“ a vy si nemohli vzpomenout, o čem jste to chtěli mluvit. Snažte se působit uvolněně, nehrbte se, neošívejte, usmívejte se a udržujte oční kontakt s novomanželi i se zbytkem publika.

Správný svatební proslov by měl především dojmout, ale i rozveselit a navodit pocit vděčnosti, že jste to právě vy, kdo ho pronáší. Jestli ale nejste zrovna „citlivka“, nenuťte se do toho. Pokud se necítíte dobře v roli komika, nesnažte se jím při proslovu stát. Zkrátka buďte sami sebou a uvidíte, že si za svou řeč vysloužíte upřímný potlesk.

 
 

Přečtěte si více