Marriage Guide online

Nevěsty, zkrášlete své ruce! Navlékněte svatební rukavičky

Text: Eliška Jindrová

Princeznovské, elegantní, praktické i šokující. Svatební rukavičky opět vstupují do módy a stále více nevěst je volí jako neotřelý doplněk ke svému outfitu. Jak společenské rukavičky vybrat a proč byste si je měla pořídit i vy?

Nevěsty, zkrášlete své ruce! Navlékněte svatební rukavičkyZobrazit galerii (5)
Foto: Pinterest.com

Společenské rukavice byly v historii samozřejmou součástí slavnostního oblečení. Na svatbu zkrátka hosté z vyšších kruhů nechodili s holýma rukama. Jen před zahájením hostiny je podle etikety mohli svléknout. S uvolněním pravidel se od zahalování rukou upustilo. Dnes však ve formě originálního doplňku zažívají svatební rukavičky své opětovné „vzkříšení“.

Po zápěstí i nad loket

Nevěsty, zkrášlete své ruce! Navlékněte svatební rukavičky
Foto: Pinterest.com, Unsplash.com

Svatebních rukaviček existuje opravdu nepřeberné množství druhů. Liší se ve zdobení, provedení a také v délce. Právě na ni se při výběru zaměřte nejdříve. Dříve délka rukavic korespondovala se stupněm důležitosti společenské události. Dnes se řeší hlavně vizuální stránka věci.

Při výběru délky rukavic se proto řiďte jednoduchým pravidlem „čím delší rukáv šatů, tím kratší rukavička“. Ke svatebním šatům s krátkými rukávy nebo rukávy končícími těsně pod ramenem se nejvíc hodí rukavičky ukotvené těsně nad zápěstím. Šaty s dlouhým rukávem doplňte o rukavičku sahající pouze k zápěstí. Šaty bez ramínek naopak perfektně doplní rukavice dlouhé – a to klidně až nad loket.

Bílé, nebo…?

Nevěsty, zkrášlete své ruce! Navlékněte svatební rukavičky
Foto: Pinterest.com

K bílým šatům bílé rukavičky? Ano, ve většině případů se nevěsty kloní právě k této decentní variantě. To ovšem neznamená, že právě na rukavičkách nemůžete vystavit originálnost celého svatebního odění. Kontrastní černé rukavičky nebo rukavičky v dalších sytých odstínech si určitě vyslouží překvapené, ale uznalé pohledy svatebních hostů.

Hladké, krajkové, luxusní s drahokamy

Nevěsty, zkrášlete své ruce! Navlékněte svatební rukavičky
Foto: Pinterest.com

Také možností zdobení rukaviček existuje takřka nekonečně mnoho a záleží pouze na vašem vkusu, ke kterému z nich se nakonec přikloníte. Minimalistické rukavičky z hladké látky bez vzorů a výšivek vkusně uzemní nadýchané a bohatě dekorované svatební šaty. U decentních šatů se splývavou sukní se naopak nemusíte bát u rukaviček trochu odvázat. Obecně tedy opět platí „opačné pravidlo“, nenechte se jím však svazovat.

A s jakým typem dekorací se na rukavičkách nejčastěji setkáte? Velmi oblíbené jsou krajkové svatební rukavičky nebo rukavičky protkané korálky. Nechybí ani nákladnější varianta s přišitými kamínky včetně drahokamů. Nebo můžete sáhnout po rukavičkách se záhyby či dokonce s mašlí či ptačími pery. Cena svatebních rukaviček se tedy liší právě na materiálu a způsobu provedení. Začíná zhruba na dvou stech korunách a může se vyšplhat až do několika tisíců.

Prstové, nebo s poutkem

Nevěsty, zkrášlete své ruce! Navlékněte svatební rukavičky
Foto: Pinterest.com

Klasickou variantou společenských rukavic jsou rukavičky prstové, jejichž podoba v podstatě zůstává neměnná už po několik staletí. Ale pozor! Před zahájením obřadu si je musíte sundat, jinak vás čeká nepříjemná situace při vyměňování snubních prstýnků…

Té se šikovně vyhnete, pokud zvolíte variantu rukaviček „na poutko“. V podstatě se jedná spíš o společenské návleky na ruce, které zaháknete malým ouškem za prostředníček. Další, méně častou, ale neméně elegantní možností, jsou rukavičky odhalující všechny prsty kromě palce (a i tomu kouká špička).

Elegance i praktičnost

Svatební rukavičky tvoří právě ten detail, který se ve výsledku postará o krásně sladěný a neotřelý celek nevěstina outfitu. Mají ale i svou praktickou funkci. Prstové rukavice schovají zpocené dlaně, delší rukavice zakryjí případné nedostatky či tetování. Rukavice s kožíškem zase zahřejí zkřehlé prsty během zimního venkovního obřadu.

 
 

Přečtěte si více