Marriage Guide online

Originální kousek, který je jen a jen váš. Co vyrýt na snubní prsten?

Text: Eliška Jindrová

Pohled na váš levý prsteníček by vám měl připomenout věčnou lásku, kterou jste si s partnerem v den D navzájem odpřisáhli. S výběrem prstýnku jste si určitě dali velkou práci. Teď ještě zbývá dodat třešničku na dortu – posvěťte kroužek z drahého kovu originální rytinou. Jak takové rytí probíhá a co si na vnitřní stranu snubního prstenu nechat „vytetovat“?

Originální kousek, který je jen a jen váš. Co vyrýt na snubní prsten?Zobrazit galerii (6)
Foto: Pixabay.com

Rozhodli pro minimalistický kroužek ze zlata, luxusnější variantu posázenou diamanty nebo umělecké spletení dvou různě barevných kovů? Výborně, tu nejtěžší část máte za sebou. Pojďte v dalším kroku snubní prsten obohatit o originální rytinu. Takovou, která se bude týkat jen vás dvou.

Jak probíhá rytí do snubních prstenů?

Snubní prsten, věčný symbol vás dvou
Snubní prsten, věčný symbol vás dvou | Foto: Unsplash.com

Klenotníci využívají dvě základní metody: ruční rytí a strojové rytí laserem neboli gravírování. Výhodou ručního rytí je originálnost každého kousku a taky „duše“, kterou šperku zlatník dodá díky svému umu. Šikovný klenotník do prstenu ručně vyryje písmena, čísla, a dokonce různé symboly. Nečekejte však absolutní přesnost.

Tou naopak vyniká strojové rytí – moderní stroje do prstenu zvládnou vyrýt téměř cokoliv. Od srdíček a šipek až po různé fonty písma a čísel. Jedinou podmínkou je určitá šířka, kterou prsten musí splňovat. Proto se před tím, než se pustíte do vymýšlení vhodné rytiny, poraďte přímo s klenotníkem.

Rytí většinou výrobu snubních prstenů výrazně nezpozdí, některá klenotnictví navíc tuto službu nabízejí na počkání. Cena se u jednotlivých podniků liší, přibývá však takových, které rytinu do prstenů provádějí v rámci zakázky bez dalšího poplatku.

Který kov snese rytí?

Úplně nejsnadněji si klenotník poradí s rytinami do prstenů ze žlutého a bílého zlata, stříbra nebo palladia. U dalších ušlechtilých kovů, jako je chirurgická ocel nebo platina to jde o něco hůře (rytina nebude tak výrazná), ale za mírný příplatek si zlatník poradí i s tímto. Pokud jste si ale vybrali prstýnek užší než 2 mm nebo prstýnek osázený kamínky po celém obvodu, musíte se obejít bez rytiny.

Kam rytinu umístit?

Rytí na bok prstenu vypadá velmi originálně
Rytí na bok prstenu vypadá velmi originálně | Foto: Pinterest.com

Tradičně se rytiny umísťují na vnitřní stranu prstenu. Nenechte se ale touto konvencí svázat! Na snubním prstenu s hladkým a lesklým povrchem se bude perfektně vyjímat rytina naopak na vnější straně. „Tlustší“ prsteny s rovně zaříznutými stranami si zase zaslouží rytinu z boku, klidně po celém svém obvodu.

Naprostá klasika – datum svatby a jméno

Asi nejčastější rytinou je uvedení data svatebního dne a jméno vašeho partnera. Snubní prsten tak navždy bude připomínat tento památný den. Formám zpracování se meze nekladou – pokud jste se vzali například šestého června letošního roku, datum můžete uvést ve formátu 6. 6. 2019, 6/6/2019, 6. června 2019 nebo 6. červen 2019.

Stejné je to se jménem – jmenuje se váš partner Jan, ale nikdy jste mu neřekli jinak než Honzo? Nechte si do prstenu vyrýt familiární variantu, která je vám oběma bližší. Případně si nechejte vygravírovat jen iniciály.

S přezdívkami opatrně

Místo jména název oblíbené písničky? My říkáme ano!
Místo jména název oblíbené písničky? My říkáme ano! | Foto: Pinterest.com

Další oblíbenou variantou rytiny je vedle data svatby uvedení přezdívek partnera. Miláček, beruška, brouček, kočička nebo sluníčko… oslovujete se běžně takto s vaší drahou polovičkou? Zvažte, jestli si nedáte místo jména vyrýt právě ji. Ale raději si důkladně promyslete, jestli se vám po pár dekádách manželství tato intimní oslovení nepřejí.

Významné mezníky vašeho vztahu

Datum vašeho prvního rande, prvního polibku, narození dětí, společného sestěhování nebo nezapomenutelné dovolené. Některé páry upřednostňují vyrytí těchto milníků oproti tradičnímu datu svatby. A proč ne? Vy sami přeci víte nejlíp, který okamžik ve vašem vztahu považujete za nejzásadnější.

Motto, vtípek a vzkaz

Máte společnou hlášku? Vtípek, kterému nejlépe rozumíte jen vy dva? „Vaši“ písničku? Nebo oblíbený citát? Nechejte si na snubní prsten vyrýt právě tato slova! Jen pozor na délku. V budoucnu totiž budete možná chtít prstýnek zvětšit nebo zmenšit, a tak na prstenu vždy nechejte dostatek volného prostoru bez rytiny. Hlášky si nechejte vyrýt klidně i v cizím jazyce, třeba francouzština (Je t’aime – Miluji tě) zní romanticky a exoticky zároveň.

Pro inspiraci přinášíme tipy na láskyplné rytiny:

Doplňující se vzkazy na prstenech jsou trefou do černého
Doplňující se vzkazy na prstenech jsou trefou do černého | Foto: Pinterest.com
  • Navždy tvůj/ Navždy tvá
  • Miluji (jméno ženicha/nevěsty)
  • Až na konec světa
  • Ty a já napořád
  • Dokud nás smrt nerozdělí
  • Moje lásko
  • Miluji tě/Já tebe víc
  • Dva jsou lepší než jeden
  • Vyhrál/a jsem loterii
  • Dokonalý pár

Symbol, podpis nebo otisk prstu

Vyrytí otisků prstů patří ke žhavým šperkařským trendům posledních let
Vyrytí otisků prstů patří ke žhavým šperkařským trendům posledních let | Foto: Pinterest.com

Jestli vám písmena a čísla přijdou moc nudná, na snubní prstýnek si můžete nechat vyrýt jakýkoliv jiný symbol vás dva charakterizuje – srdíčko, symbol nekonečna, míru, ptačích křídel nebo srdečního pulzu. V poslední době bývají populární také rytiny otisků prstů – takhle budete mít kousek partnera vždy při sobě. Na prsten si můžete nechat obtisknout také vlastnoruční podpis nebo monogram toho druhého na místo tradičních strojových fontů písma.

 
 

Přečtěte si více