Marriage Guide online

Originální žádosti o ruku, aneb jak se vyhnout tuctovosti

Text: Pavla Dočkalová

O svatbě už toho bylo napsáno a řečeno tolik, že je podle tvůrců etikety přijít s něčím objevným prakticky nemožné. Přestože kroniky a ročenky svatbu vždy popisovaly jako slavnostní, ale konzervativní událost, která má svá zajetá a neměnná pravidla, poslední roky svědčí o tom, že je proces vstupu do manželství stále živým organismem, který zažívá svou renesanci.

Originální žádosti o ruku, aneb jak se vyhnout tuctovostiZobrazit galerii (6)
Foto: pixabay.com

Inspiraci, jak pojmout obřad, aby se dostálo formalitám i byrokratickým náležitostem a přitom bylo společné „ano“ přesně podle představ vdavekchtivých dam, nabízejí svatební magazíny a profesionální služby svatebních koordinátorů. Poradní slovo mívají i osobní zkušenosti kamarádek nebo recenze z chatů webů se svatební tématikou. Málokdo se ale pozastaví nad tím, jak vlastně k rozhodnutí oficiálně spojit své životy v jeden dojde.

Proč se muži do chomoutu nehrnou?

Originální žádosti o ruku, aneb jak se vyhnout tuctovosti
Foto: pinterest/wittyvows.com

Může to být velké trauma. Skutečně, je to tak. Muži, kteří žijí ve vážném vztahu a cítí, že by se jejich partnerka ráda vdávala, se často cítí po tlakem a ve stresu, jak ji požádat o ruku. Okolí se často mylně domnívá, že se pánské polovičce do ženění nechce, ale důvod prodlev bývá jiný. Pánové trpí předsudky, že jejich vyjádření bude vyznívat nudně, směšně, že se před svou drahou ztrapní. I po letech společného chození či bydlení pod jednou střechou to může být pořádný strašák.

Žádost o ruku je totiž nevšední záležitostí. Člověk ji prožije jednou, maximálně dvakrát za život. A tak, jak ženy řeší svatbu, tak muži řeší své právo „vyjádřit se“. Přestože jsou výjimky, kdy iniciativu přebírá žena, ve většině párů se stále čeká, až se muž projeví. Někdy to trvá dlouho, někdy ještě déle, nutno však brát v úvahu, že za prostoji stojí nedostatek nápadů, jak to provést.

Překvapení jako impuls lásky

Originální žádosti o ruku, aneb jak se vyhnout tuctovosti
Foto: twitter

Podle příručky etikety sňatku předchází zásnuby. Formální sled událostí sice uspokojí budoucí nevěstu a hlavně její rodiče, ale euforii plnou eufemismů, při níž muž padne nevěstě k nohám a ta ho za to „láskou sní“, rozhodně nečekejte. Pokud chcete zažít nevšední impuls lásky a projevů citu, musíte jednoduše překvapit.

Kde brát a nekrást? Řeč je o nápadech, při jaké příležitosti navléknout své drahé na ruku zásnubní prstýnek. Scény z romantických filmů, kdy muž zvolí za nejlepší okamžik prostředí restaurace, kdy nevěstě kručí hlady v břiše a v momentě, kdy při zakousnutí s plnou pusou objevuje v dutině ústní třpytivý šperk, jsou naštěstí profláknuté. Neoslníte ani s prstýnkem máčejícím se ve sklenici vína. Riskujete, že si slečínka šperku nevšimne a pohltí ho do svých útrob. Překvapení pak nechtěně získává komický až destruktivní nádech a může skončit v lepším případě parodií, v tom horším smutkem, rozladěním a naštváním.

Scény jako z románu

Červenou knihovnu lze zajistit úplně jinak. Nabízíme vám deset typů na neotřelé žádosti, které vám vyrazí dech, vykouzlí úsměv na tváři a rozněžní srdce. Jiné slovo, než „ano“ ani nepřipadne v úvahu. Kreativitě a originalitě se meze nekladou.

Když zazvoní pošťák

Originální žádosti o ruku, aneb jak se vyhnout tuctovosti
Foto: pinterest/juxtapost.com

O ruku lze požádat vskutku originálně. Posíláním milostných psaníček to začalo, milostným psaníčkem to i skončí. DIY žádost napsaná vlastní rukou má nevyčíslitelnou citovou hodnotu a bude z ní naměkko úplně každá. „Vezmeš si mě“ psané písmeny v podobě dopisu adresovaného do vlastních rukou, to je překvapení, pod kterým se každé ženě podlomí nohy.

Cestou do Jiljí

Pamatuje si na fantastický film, s Libuší Šafránkovou a Josefem Abrhámem, ve kterém byli vystavováni rafinovaným zkouškám životem? Kdyby lidé více absolvovali předsvatební cesty, nemuseli by řešit předsvatební smlouvy. Přestože stejnojmenné místo byste na mapě Česka hledali marně, symbolickou cestu plnou zkoušek a nástrah lze vykonat jako pouť kamkoliv. Sladkou odměnou budiž na konci zkoušené ženě prstýnek s diamantem.

Úniková hra

Fenomén dnešní doby. Znáte únikovky? Obvykle mívají dramatický, sci-fi či dobrodružný charakter. Mohou být ale šity i přímo na míru páru, který chce na konci herní cesty po vyluštění hádanek, nalezení indicií a překonání překážek skončit spolu v náručí s příslibem zaslíbení. Intenzitou a dramaturgií hry budete doslova nadšeni.

Vítěz bere všechno, a-la Ženy v běhu

Nechte se inspirovat jednou z nejúspěšnějších komedií roku 2019 a vsaďte na triumf. Vyzvěte svou milou na souboj v joggingu. Dejte si do těla a vítěz, ten bere (s prstýnkem v ruce) vše. Od toho dne nebudete za sebou, ale spolu běhat už navěky...

Křížovka s tajenkou na přání

Originální žádosti o ruku, aneb jak se vyhnout tuctovosti
Foto: pixabay.com

Máte rádi klid a „nohy v teple“? I v této kondici můžete být nebývale originální. Překvapte svou milovanou osobní křížovkou, která bude vypracovaná jen a jen za účelem vyluštění tajenky: „vezmeš si mě?“ Nejenže slečně u skleničky dobrého vína vypadnou oči z důlku, ale určitě bude dojatá po zbytek života.

Lanovkou až do nebes

Nemůže být větší romantiky, než vyvézt svou milou lanovkou na vrcholky hor, kde zpoza mlžného oparu, smogu a mraků najednou vysvitne slunce. Načasujte svůj výjezd s největší pečlivostí a osmělte se s výhledem na božská panorama.

V chrámu Páně

Neboli v kostele. Nejen samotná svatba, ale rovněž i žádost o ruku vyznívá v kostele mnohem romantičtěji, než kdekoliv jinde. Pozvěte svou drahou na krátkou meditaci, usedněte do lavice a nerušeni se chytněte za ruce. Poděkujte ji za chvíle, které jste spolu doposud zažili a vyslovte své přání, že se takto hezky chcete cítit společně, dokud vás smrt nerozdělí.

Tramping v lese

Krosnu na záda, guláš z kotlíku a spacák pod širák. Návrat k přírodě může být dobrou příležitostí, jak se odprostit od všedních dnů, dát vale stresu a najít chvilku říct si doposud nevyřčené. Vytáhněte partnerku do útrob lesů, luk i hájů a vraťte se ke kořenům, zemským i vlastním.

Tandem v padáku

Originální žádosti o ruku, aneb jak se vyhnout tuctovosti
Foto: pixabay.com

Chcete si užít nějaký ten adrenalin a zároveň cítit svou intimní blízkost? Otestujte v provozu své nadledvinky a skočte do toho rovnýma nohama. Tandemový seskok vás nejen sblíží a naladí na stejnou notu, ale zároveň poté, co skončíte na pevné zemi v objetí,se velmi hodí jako příhodná chvíle pro vysněné „ano“.

Akro nebo partnerská jóga

Ve dvou se to lépe táhne. Ideální způsob, jak se naladit na stejnou notu a obsáhnout společné terapeutické možnosti. Partnerská jóga napomáhá budovat harmonické vztahy, dokáže partnery sladit na stejnou vlnu a rozvíjí neverbální komunikaci. Přenesená energie bude stvrzením vzájemné lásky a úcty.

Žádost o ruku je důležitou součástí předsvatebních ceremonií a pro samotný pár má obrovskou intimní hodnotu. Na jejím pojetí by si měl dát muž opravdu záležet, neboť na tento úkon budou s láskou vzpomínat budoucí manželé dlouhé roky.

 
 

Přečtěte si více