Marriage Guide online

Ušák jako svatební dar

PR text I když se obvykle kupují jako svatební dar domácí spotřebiče, nebo výbava do domácnosti, nic vám nebrání být originální. A právě křeslo zvané ušák je vděčným evergreenem pro všechny, kteří milují domácí pohodu.

Ušák jako svatební dar

Proč se ušáku říká ušák?

Pokud forma následuje funkci, pak se modernímu pozorovateli nezdá, že by design křesla ušák dával na první pohled smysl. Proč přidávat strukturu a čalounit boky židle nad loketní opěrkou? Sedící nepotřebuje žádnou boční oporu a není pravděpodobné, že by se při pravidelném používání ani dotkl křídel.

Odpověď souvisí s počasím v Británii 17. století, kde byl tento styl židle poprvé vynalezen. Domy a budovy té doby byly průvanové záležitosti. Křeslo ušák bylo navrženo tak, aby sedělo před dominantním způsobem vytápění té doby, krby, zatímco křídla na straně bránila průvanu, aby se prořízl vaším malým kokonem tepla. Výrazné vyčnívání konců křídel mělo zamezit průvanu vašich uší a krku. Nejstarší verze byly vyrobeny kompletně ze dřeva.

Starožitné i moderní ušáky mohou být spojovány se staršími lidmi; pevný sedák a opěradlo s vestavěnou ochranou proti průvanu nabízejí odpovídající druh pohodlí a někdy se tento kus nábytku jinak nazývá "křeslo pro dědečka".

V dnešní době lze mít wingback židle jak se jim také říká ve všech možných křiklavých vzorech a bočních vycpání.

Současní designéři nyní vyrábějí nejrůznější tvary a velikosti ušáků. Některé kombinují koncept wingbacku se špičkovým současným designem, a přesto má tvar rané královny Anny trvalou popularitu.

Ušák jako svatební dar?

Je pravda, že do paneláku k televizi se ušák zrovna dvakrát nehodí, ale pokud mají novomanželé dům, a ještě k tomu s krbovými kamny, vytváří právě ušák dokonalou atmosféru. Je jako stvořen k lenošení, ohřátí vymrzlých nohou a nebo k poklidným večerům s čajem či sklenkou vína a dobrou knihou. Často jsou ušáky vidět i v pracovnách nebo pánských doupatech, a mnohdy je máme zafixované z filmů jako nezbytné vybavení pánských klubů.

Ušák je ale univerzální křeslo, ve kterém se rád stulí a odpočine po dlouhém dni doslova každý. A pokud ej vybaven ještě podnožkou, stává se z něj dokonalá součást domácnosti. Pokud ale plánujete kupovat ušák jako svatební dar, opatrně nejprve vysondujte, jaký typ a design by se novomanželům líbil.

 
 

Přečtěte si více