Marriage Guide online

Svatba bez prstýnků: Ano, nebo ne?

Text: Alena Klimková

Ženich s nevěstou si na závěr svatebního obřadu vyměňují prstýnky a následně si dávají svůj první novomanželský polibek. Věděli jste ale, že prstýnky nejsou při obřadu nutností? Jde naopak o nádhernou tradici, kterou většina párů velmi ráda dodržuje. Pokud se ale rozhodnete pro svatbu bez prstýnků, nikdo by vám neměl ve vašem rozhodnutí bránit.

Svatba bez prstýnků: Ano, nebo ne?Zobrazit galerii (4)
Foto: Pixabay.com

Tradice snubních prstenů

Dokážete si svou svatbu představit bez snubních prstýnků? Někteří z vás odpoví ANO, jiní na tyto kovové kroužky stále pohlížejí jako na významnou svatební rekvizitu, která otevírá vstupní bránu do manželství. Tradici snubních prstenů byste přitom našli už ve středověku, kdy při obřadu navlékal prstýnek pouze muž ženě.

V současné době si prstýnek během svatebního obřadu vyměňují oba dva partneři. Tato tradice však nemá tak dlouhou historii. Muži začali zpravidla snubní prstýnky nosit až ve druhé polovině 20. století.

Symbolika snubního prstýnku

Snubní prstýnky spolu s prvním novomanželským polibkem tradičně ztvrzují počátek nového manželství. Právě snubní prstýnek má při svatebním obřadu velký symbolický význam. Symbolizuje totiž věrnost, lásku, závazek, vstup do nové životní etapy, domov, bezpečí i nekonečné trvání.

Role prstenů při svatbě v katolickém kostele

Svatba bez prstýnků: Ano, nebo ne?
Foto: Pexels.com

Klasické snubní prstýnky hrají důležitou roli především při církevní svatbě v katolickém kostele. V rámci svatebního obřadu kněz požehná prstenům zvolenou formulí, pokropí je svěcenou vodou a pak je předá ženichovi a nevěstě. Následně ženich navlékne prsten nevěstě, poté dá nevěsta prsten ženichovi. Po vzájemném předání prstýnků následuje první novomanželský polibek.

Budoucí novomanželé si mohou při tomto rituálním navlékání prstýnků říci:

>>JMÉNO, přijmi tento prsten

na znamení mé věrnosti a lásky.

Ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého.<<

Církevní versus civilní sňatek

Když se rozhodnete, že budete mít svatbu bez klasických snubních prstýnků, především v očích starší generace jde o velmi zvláštní věc. Svým rozhodnutím totiž porušujete tradici, která se na svatbách dodržovala spoustu generací před vámi. Snubní prstýnky však pro vás nejsou nutností, a to nejen při civilním sňatku na úřadě. Ani při svatbě v katolickém kostele nejsou snubní prstýnky pevně danou náležitostí, kterou musíte bezpodmínečně dodržet.

V případě církevního sňatku však svoje rozhodnutí nemít prstýnky dobře zvažte. Nevěsta s ženichem si totiž prostřednictvím prstýnků při církevním obřadu slibují věrnost a lásku. Jestli snubní prstýnky opravdu nechcete, zvolte si alespoň jejich vhodnou alternativu.

Důvody, proč nenosit klasický snubní prsten

Jestli přemýšlíte nad tím, že budete mít svatbu bez klasických prstýnků, rozhodně v dnešní době nejste výjimkou. Spousta párů uvažuje nad tím, zda není zbytečné pořizovat si prsteny z klasického či bílého zlata, stříbra, platiny nebo chirurgické oceli, které pak budou ležet na dně šuplíku.

Víte naopak, že vy nebo partner tento prsten několik dnů po svatbě odložíte a už jej nikdy nevezmete na prst? Ať už nejste na nošení prstýnku zvyklí, je vám to nepohodlné, trpíte alergií na tradiční kovy, nebo vám prstýnek nedovoluje nosit vaše práce, vsaďte na alternativní řešení. Snubní prstýnek si na prsteníčku nechte třeba vytetovat, anebo si pořiďte symbolický řetízek s přívěskem.

Vytetované snubní prsteny

Svatba bez prstýnků: Ano, nebo ne?
Foto: Flickr.com

Snubní prsten má tvar kruhu, který symbolizuje nekonečnou lásku. Že se budete s partnerem oddaně milovat do konce svého života, však můžete jeden druhému dokázat nejen pomocí kovového kroužku. Odvážnější z vás mohou zajít do tetovacího salónu a nechat si prstýnek na svém levém prsteníčku jednoduše vytetovat. Toto alternativní řešení je oblíbené především u mužů, zatímco u žen jeho popularita o něco pokulhává.

Jaký motiv tetování zvolit? Vyberte si jednoduchý motiv, který připomíná šperk. V případě tetovaného prstýnku můžete zvolit modernější a současně nadčasové motivy. A to například:

  • iniciály partnera
  • jméno partnera
  • datum svatby
  • shodné symboly nebo nápisy

Motiv, který si necháte na levý prsteníček společně se svým partnerem vytetovat, si předem dobře promyslete. Tetovaný prsten totiž už nikdy nesundáte. Na druhou stranu jej ovšem nikdy neztratíte.

Svatební hodinky či náramek s vyrytým monogramem

S nošením snubních prstýnků mívají značný problém především muži. Na prsteny nejsou jednoduše zvyklí nebo jim nošení tohoto šperku neumožňuje jejich manuální profese. Proto některé páry volí kompromis.

Ženich nevěstě při svatebním obřadu navlékne klasický snubní prsten. Naopak nevěsta předává ženichovi na důkaz své lásky a věrnosti jiný svatební šperk. Nejčastěji to jsou luxusní hodinky nebo náramek, na nichž jsou vyryty iniciály partnera či datum svatby.

Náhrada prstýnku za řetízek s přívěskem

Svatba bez prstýnků: Ano, nebo ne?
Foto: Pexels.com

Snoubenci se často uchylují také k další alternativě. Místo klasických snubní prstýnků volí řetízky s přívěsky, které si na důkaz věrnosti vyměňují přímo během svatebního obřadu. Tyto symbolické šperky, vyrobené z chirurgické oceli, stříbra, bílého zlata nebo klasického zlata, si budoucí manželé vybírají zvláště v těchto variantách:

  • dva řetízky se dvěma medailonky
  • dva řetízky s dvěma polovinami srdce (jedna polovina srdce zapadá do té druhé)

Svatba bez prstýnků? Je to vaše rozhodnutí

Pokud jste skálopevně přesvědčeni, že budete mít svatbu bez klasických snubních prstýnků, nehleďte na to, co vám říkají vaši bližní, kteří lpí na tradicích. Ať už se rozhodnete pro alternativu této svatební rekvizity, nebo projdete svatebním obřadem úplně bez prstýnků, je to záležitost, o které si jakožto snoubenci rozhodujete jen a jen sami.

 
 

Přečtěte si více