Marriage Guide online

Svatební cesta s CK: First nebo last minute?

Text: Lenka Zelnitiusová

Když přijde na líbánky, tak se jich rozhodně nechtějte vzdát. Představují finální tečku za svatebním šílenstvím, které začíná již zásnubami. Prožít první dny v manželství jen ve dvou v daleké exotice, nebo ve Středomoří se rozumí jako skvělý nápad. Azurové moře, palmy naklánějící se ve větru, vyhřátý písek, žádné starosti a vzpomínky na vydařenou veselku k tomu.

Svatební cesta s CK: First nebo last minute?Zobrazit galerii (4)
Foto: Pixabay.com

Pokud se vám nechce, nebo nemáte prostor číhat na letenky a následně zařizovat ubytování, neváhejte se obrátit na cestovní kancelář. Jistě si z vypsaných zájezdů vyberete. Které destinace v rámci čerpání medových týdnů nadchnou?

Kam?

Svatební cesta s CK: First nebo last minute?
Foto: Pixabay.com

Na příliš profláknuté Chorvatsko spolu se severem Itálie rovnou zapomeňte. Chtějte něco, co není úplně běžné. Ibiza, Kanáry, Madeira, Kypr, Samos, Menorca nebo Kapverdy. Z výčtu exotických krajin láká komunistická Kuba, kde se snad zastavil čas, roztančená a rumem políbená Jamajka, mexický Cancún, kde je nejenom co dělat, ale především co vidět. Mayské pyramidy a průzračné cenoty jinde nemají. Sluncem vyhřátá Afrika slibuje záruku stálého počasí, z pevniny zkuste Keňu a z blízkých ostrovů rozhodně Zanzibar. Za trumf Blízkého východu lze pokládat nově obnovený Katar, magický Omán, případně se zaměřte na jeden z Arabských emirátů. Zapomenout nesmíme ani na tropickou Asii - Bali, Vietnam, Filipíny.

First minute nadchne náročné cestovatele

Svatební cesta s CK: First nebo last minute?
Foto: Pixabay.com

Kdy je vůbec nejlepší s plánováním líbánek začít? Najdou se tací, kteří zájezdy pořizují se značným předstihem, nechybí ani ti, co v pozoru vyčkávají na poslední chvíli. Obě varianty z pohledu výhodnosti mají své plusy a mínusy.

Nabídka na first minute se objeví ve chvíli, kdy cestovní kancelář vydá katalogy pro danou sezónu a zveřejní kompletní portfolio zájezdů. Nemusíte nijak umravnit své nároky a představy, najdete dovolenou, co vám padne do noty. Populární rezorty a vyhlášená letoviska vyprodávají volné kapacity poměrně rychle. Slevy na first minute se pohybují kolem 30 až 40 % a jsou časově omezené. Nemluvě o dalších výhodách. Parkování na letišti zdarma, čekaní v letištním salonku, záloha ve výši 1500 Kč, dodatečná změna termínu/destinace, dítě či třetí osoba zdarma či priority seat gratis.

Čím překvapí last minute?

Svatební cesta s CK: First nebo last minute?
Foto: Pixabay.com

Enormního snížení se dočkáte pár dnů či několik hodin před odletem. Nenechejte se proto zmýlit označením last minute, i když do odletu napočítáte několik týdnů. Zájezdy na poslední chvíli mizí poměrně rychle, kvůli nízké ceně se na trhu dlouho neohřejí, musíte jednat rychle.

Podpis smlouvy stejně jako platbu vyřešíte online z prostředí domova. Pryč jsou časy, kdy jste museli dorazit na pobočku. Pokud vaše platební karta umožňuje několika procentní zvýhodnění, pak neváhejte. Úspora přijde vhod.

Last minute ve srovnání s first minute disponuje pouze omezenou nabídkou, které se vám může a zároveň nemusí trefit do vkusu. Vyprodat se mohou letenky do preferované destinace, ubytování či případně komfortnější pokoje. Nejčastěji zůstává k mání standard a promo. Nákup s výraznou slevou zájezdu představuje něco jako sázku do loterie. I když toužíte například po Turecku, vyjít může třeba Řecko nebo Španělsko. Do posledního chvíle nemáte jasno.

Vyplatí se vědět

  • Ověřte platnost pasu a seznamte se s vízovými povinnostmi.
  • V rámci nákupu na last minute se sbalte s předstihem
  • Využívejte věrnostních programů u daných cestovních kanceláří.
  • Parkování přímo na letišti se zbytečně prodraží, rezervujte si místo na blízkých parkovištích v okolí. Na letiště vás dopraví transfer za několika minut, který je již v ceně parkovného.
  • Nechce se vám platit cestovní pojištění přes CK? Můžete si zřídit vlastní.
 
 

Přečtěte si více