Marriage Guide online

Africké svatební tradice

Text: Michaela Vadová

Afrika – rozlehlý kontinent, mnoho rituálů a kultur, co z africké svatby inspiruje vás? Bílé krajkované vzory na čokoládové pleti nevěsty, nebo pestrobarevné ornamenty lesklých látek – Afrika je překrásným příkladem prolínání moderních trendů a tradičních kulturních kořenů. Nechte se inspirovat africkou svatbou. Spontánní svatba plná rytmu, hudby, barev, květin a srdečných setkání. Exotická krajina, dramatická obloha, svatba na boso…to je romantika Afriky. Některé prvky mají africké a evropské svatby společné, některé jsou naopak zcela odlišné. Posuďte sami.

Africké svatební tradice

Esprit africké svatby

Strhující rytmus bubnů, cinkání lidových instrumentů, pískání a bujaré veselí, úsměvy a povzbuzující halekání žen připomínající africké ptactvo. Tančí všichni bez ohledu na věk i zdravotní kondici, především maminky a starší ženy jsou plné elánu a radosti. Čím hlasitěji se na svatbě svatebčané veselí, tím šťastnější a vydařenější svatba je.

Přípravy na africkou svatbu trvají přibližně půl roku. Ústředním tématem je setkání veškerého příbuzenstva a to i ze vzdálenějších koutů rodiny, či ze vzdálenějších kmenů. Oslavy se tak kromě veselení mohou nést i v posvátném duchu, kdy se spojí životy dvou lidí z různých kmenů.

Na rozdíl od našich dopoledních obřadů začíná celý svatební rituál až v odpoledních hodinách, kdy slunce nad krajinou pomalu začíná zapadat a večer s sebou přináší příjemný chladný vánek.

Africké svatební šaty

Africké nevěsty často chtějí ohromit a volí moderní evropské trendy, kdy snadno oslní kombinací zářivě bílých šatů elegantního střihu a své čokoládové pleti. Druhou možností je, že nevěsta se rozhodne prostřednictvím svých svatebních šatů podtrhnout africké kořeny. V takovém případě se nevěsta zahalí do nádherných pestrobarevných látek plných výrazných ornamentů a zkrášlí se množstvím korálků nebo svítivými zlatými šperky. Svou hlavu místo průhledného závoje ozdobí tradičním turbanem, který bývá vytvořen ze stejné látky, jako jsou svatební šaty.

Studené barvy naprosto mizí a převládá zlatá, bronzová, oranžová, růžová, veškeré teplé odstíny a to i v pro nás netradičních kombinacích.

Díky zakrytí tmavých vlasů krásně vyniká nevěstin obličej, tvar jejich očí, rtů a samozřejmě i svatební make up. Ten může být opět stylizován k africkým kořenům, doplněn barevnými prvky, bílými nebo černými tečkami, tetováním henou na rukou či nohou apod.

Pokud africká nevěsta místo turbanu zvolí závoj, nebo živé květiny ve vlasech, dopřeje si překrásné efektivní účesy z různých drobounkých copánků a dredů.

U některých afrických kmenů je tradicí pomazání nevěsty speciálními vonnými oleji.

Africká svatební tabule

Zajímá vás, jaké svatební dary dostanou afričtí novomanželé? Podobně jako u nás jsou to peníze, sváteční sady nádobí, koberce a užitečné předměty do domácnosti. Specifičtějším typem darů je dobytek, kozy, velbloudi a naprosto speciální záležitostí je darování kouzelných amuletů. V některých osadách zajišťují vesničané stavbu domu pro novomanžele, přičemž zázračné amulety se přidávají do základů – nebo spíše podkladu domu. Hlavní funkcí kouzelných předmětů je přinášet štěstí a blahobyt, odvracet hádky, přispět k dobrému fungování manželství a co nejvíce rozmnožit rodinné potomstvo.

Mimochodem, také Afričané mají mnoho předpokladů, jak by měla dobrá žena – tedy budoucí manželka vypadat, jaký má mít tvar očí, celkový tvar obličeje nebo držení těla při chůzi. Např. když budoucí nevěsta při své chůzi odhazuje patami písek kolem sebe, symbolizuje to prý také budoucí rozhazovačnost rodinných příjmů a méně štěstí. Ženy, které mají oči posazené daleko od sebe, jsou prý jako družky hádavé a intrikánské.

Ale vraťme se ještě na chvíli k bydlení. V některých kmenech celé obydlí pro novomanžele staví místní ženy a to z klacků a z udusané hlíny. Podlahu tvoří udusaný písek barvy antuky. Svatební přípravy se pojí s touto stavbou, kde se i ve svatební den tajně připravuje, obléká a líčí nevěsta.

Vyznání udává tón svatby

Afrika je pro nás kontinentem plným exotiky, pestrosti, překrásné přírody i mnoha kultur. Prolínají se zde různá vyznání víry a právě to, jakého vyznání svatebčané jsou je rozhodujícím faktorem, jak bude výsledná svatba vypadat.

Oddávat nový manželský pár může kněz v kostele, nebo naopak náčelník kmene při západu slunce. Na svatební obřad přijede buď auto, limuzína, nebo svatebně vyzdobený velbloud. Svatební síní může být romantický otevřený prostor v překrásné přírodě, posvátná část lesa nebo oddací místnost vyzdobená hlavami ulovených antilop.

V některých zemích se podobně jako u nás berou lidé na úřadě, církevně a až potom přichází tradiční – nejdůležitější svatební část s kožešinovými kostýmy a domácími zvyklostmi. Ty poukazují na hluboké kulturní kořeny. Na průměrnou svatbu dorazí i pět stovek svatebčanů. Rodina a její rozvětvené kořeny mají totiž v Africe stále obrovskou hodnotu a význam.

V současnosti již o námluvách i o sňatku rozhodují mladí, než jejich rodiče a příbuzenstvo. Obecně si však mladý pár přeje, aby rodiče i širší rodina s jejich svobodnou volbou souhlasili. V rámci některých obřadů tak zůstává prvek žádosti o získání požehnání od rodičů nebo posvátné zásnubní rituály.

 
 

Přečtěte si více