Marriage Guide online

Svatba doma na zahradě. 5 otázek napoví, zda je to dobrý nápad

Text: Eliška Jindrová

„Máme velkou zahradu. Tak proč bychom měli kvůli svatební oslavě platit za cizí prostory?“ říká si stále více mladých snoubenců, kteří se snaží udržet rozpočet svatby v co nejnižších cifrách. Uspořádat svatbu doma zní lákavě. Než se ale do organizace pustíte, položte si těchto pět základních otázek.

Svatba doma na zahradě. 5 otázek napoví, zda je to dobrý nápadZobrazit galerii (2)
Foto: Unsplash.com

Nemusíte si nic dopředu rezervovat, s místem se vám pojí příjemné vzpomínky z dětství a vyhnete se složitému dojíždění. Doma je doma. Ale opravdu je váš dům nebo chalupa tím správným místem pro uspořádání tak slavnostní události, jako je svatební oslava, nebo dokonce obřad?

1. Kolik hostů se k nám vejde?

Svatební garden party vám ušetří spoustu peněz i starostí. Ovšem jen tehdy, když chcete pozvat malý okruh nejbližších přátel a členů rodiny. Svatební koordinátorky doporučují, abyste na svatbu doma pozvali maximálně třicet lidí. Při větším počtu už se vám vyplatí investovat do pronájmu prostor, které jsou na to speciálně uzpůsobené.

2. Je zázemí naší zahrady opravdu vhodné?

Dřív, než se do organizace svatby na vlastní zahradě pustíte, pozvěte na místo někoho, kdo už má s pořádáním veselek zkušenosti. Musíte totiž řešit spoustu praktických věcí, jako je dostatek toalet, přívod elektrického proudu, vhodné prostory pro uskladnění jídla, nádobí, stoly a sezení pro hosty i „mokrou variantu“ svatby.

Zkušená svatební koordinátorka si případných komplikací všimne na první pohled a poradí vám, jak se s nimi dá pracovat. Nedostatek toalet vyřeší pronájem mobilního WC, jako záložní varianta elektřiny poslouží generátor, v dešti se hosté schovají pod velký párty stan. Každá z těchto položek ale něco stojí. Raději proto vezměte k ruce kalkulačku a spočítejte si, zda si za výslednou částku nepořídíte pronájem prostor, kde se o podobné věci vůbec nemusíte starat.

3. Kdo bude mít na starosti pohoštění?

Hlavně, aby hosté nehladověli...
Hlavně, aby hosté nehladověli... | Foto: Unsplash.com

Maminky a babičky napečou koláčky a možná vyšvihnou i svatební dort, kamarádky se postarají o drobné pohoštění a zeleninový salát, známý řezník dodá maso na gril. Svatební raut si s pomocí rodiny a známých můžete poskládat sami, ale samotné jídlo je jen začátek. Někdo se po celou dobu oslavy musí starat o doplňování mís, odnášení špinavého nádobí a dodávání čistých skleniček.

Samozřejmě můžete tento úkol přidělit některém z vašich hostů, nejlépe někomu, kdo se živí jako profesionální číšník nebo má zkušenosti z gastronomie. Tím ho však „odsoudíte“ k tomu, že si vaši oslavu vůbec neužije. Jednodušším řešením je proto cateringová agentura, která zajistí jak samotné občerstvení, tak profesionály, kteří se budou starat o jeho distribuci během celého večera. Opět je to ale další položka ve svatebním rozpočtu.

4. Kdo zajistí hudbu a zábavu?

Kdo bude večer pouštět hudbu, která hosty nenechá sedět? Kdo se postará o svatební hry a zábavný program? Poproste někoho ze svých (spolehlivých) kamarádů, aby se ujmul koordinování slavnostního večera a hosté se na něj mohli obrátit s případnými dotazy. Nabízí se svědkové novomanželů nebo šikovné družičky s dobrými organizačními schopnostmi.

Rozhodně se nespoléhejte na to, že večer „bude nějak plynout“. Ne vždy se totiž spontánní zábava vydaří, a vy přece nechcete, aby se hosté nudili. I neformální svatba potřebuje svého koordinátora, který se o vše postará, zatímco vy si svůj velký den budete bez starostí užívat.

5. Mají hosté kde přespat?

Nezapomeňte si důkladně promyslet i to, kde vaši hosté po oslavě přespí. Nabízí se stany na zahradě, matrace na (vyklizené) půdě nebo ve volných pokojích. Zatímco mladá a „dobrodružnější“ část osazenstva uvítá tyto provizorní možnosti s nadšením, rodiče s malými dětmi, babičky a dědečkové nikoliv. Musíte jim proto zajistit vhodné ubytování v blízkosti vašeho bydliště, nebo řidiče taxi, který je po skončení oslavy rozveze domů.

Oslavit tak důležitý den v životě na místě, které je vašemu srdci nejbližší, má rozhodně něco do sebe. Ne vždy vás ale svatba doma vyjde levněji než v pronajatých prostorách, a mnohdy se také při její organizaci zapotíte víc, než byste čekali. Jestli však „pro“ převáží „proti“, zapojte do příprav přátele a jděte do toho!

 
 

Přečtěte si více