Marriage Guide online

Co obsahuje svatební rozpočet

Text: Michaela Vadová

Kolik bude stát svatba a na čem lze ušetřit? Než začnete panikařit, zamyslete se, co všechno bude třeba obstarat. Připravili jsme pro vás praktický orientační seznam.

Co obsahuje svatební rozpočet

Nemáte představu, kolik stojí svatba a kolik vlastně bude stát vaše svatba? Napoví vám pár základních položek, které každý svatební rozpočet obsahuje. Pro snadnější orientaci jsme je rozdělili položky do několika kategorií. Sami rozhodněte, do které kategorie budete investovat větší či menší částky…

Příprava

Do této kategorie se řadí všechny položky, které budeme muset zajistit, objednat a také zaplatit předem. Objednat musíme svatební oznámení, případně pozvánky ke slavnostní tabuli, svatební menu, svatební obálky.

Předem musíme objednat také veškeré květiny, dekorační předměty a sladkosti v podobě svatebních dortů, svatebních koláčků a zákusků do výslužek. Nezapomeňte započítat také svatební ubrousky a krabičky.

Oděvy a šperky

Ušití nebo zapůjčení svatebních šatů a dalších doplňků budou nemalou investicí. Půjčovat či kupovat bude nejen nevěsta, ale také ženich. Možná, že partner má vhodný oblek, který lze použít, a tuto položku nebudete muset počítat. Také svatební šperky může mít nevěsta z vlastních zdrojů a naopak – pro někoho je lákavé si pro svatební den nakoupit nové šperky ze zlata, nebo z bílého zlata.

Nepostradatelnou položku tvoří snubní prstýnky. Samozřejmě cena bude odrážet vybraný materiál. Kromě žlutého zlata existují také prstýnky ze zlata bílého, z chirurgické oceli nebo jednoduché stříbrné snubní prstýnky.

Výdaje spojené s místem svatby

Pokud se svatba bude konat na úřadě v úřední den v rámci úředních hodin, neplatí se nic. Pokud se obřad bude konat na jiném místě, budeme muset zaplatit tisícikorunový poplatek. Další položkou, která se váže k místu, je pronájem daného místa. Nejčastěji se týká hradů a zámků. Finanční částky se většinou dozvíte při prozkoumání webových stránek vybrané památky.

Foto, video

Jestli máte v rodině nebo mezi přáteli nějakého amatérského fotografa, který vám zajistí dostatečnou kvalitu focení, budete mít o tuto položku míň. U profesionálního fotografa si vyberte jednak počet fotografií, které si necháte zhotovit (počet pochopitelně ovlivňuje cenu služeb fotografa). Dále zvažte, jak dlouho chcete mít fotografa k dispozici. Profesionál může nafotit pouze obřad, nebo může zdokumentovat celý svatební den – od příprav až po večerní veselí. Podobně se podívejte také na nabídku svatebních kameramanů.

Hostina

Největší položku celého rozpočtu bude tvořit svatební hostina, čili slavnostní oběd, pití a bohatý rautový stůl. Opět se částky velice liší podle vybraného sortimentu pití i jídla.

Doprava, ubytování

Pojedete-li vlastním osobním autem, opět ušetříte. Počítat musíte jen s dekoračními předměty a se stuhami. Mnozí volí ve svatební den speciální dopravu pronajatým vozem. Tím může být veterán, limuzína, nebo např. svatební kočár.

Někteří si objednávají také profesionální dopravu, kterou využijí při cestě na svatební obřad a cestou z obřadu na hostinu. Při větší svatbě se pronajímá autobus, hodné je také zvážit možnost rozvážení svatebčanů po svatebním veselí formou svatební taxi služby.

Další specifickou položku tvoří ubytování svatebčanů, které můžete buď obstarat díky vlastním ubytovacím prostorám, nebo jednoduše pronajmout několik pokojů v hotelu nebo v penzionu.

Tyto základní položky vám vyrýsují základní finanční mantinely svatebního dne. Pokud chcete mít konkrétnější inspiraci o cenách, pak čtěte náš článek „Kolik stojí svatba“.

 
 

Přečtěte si více