Marriage Guide online

Jitřní dar: Zapomenutá tradice z dávných časů

Text: Eliška Jindrová

S rituálem svatby se pojí mnoho zvyků a jedním z těch spíše zapomenutých je tzv. jitřní dar. Koho se toto obdarování týká, jaké dárky se dávaly a má tahle tradice význam i v dnešní době?

Jitřní dar: Zapomenutá tradice z dávných časůZobrazit galerii (2)
Foto: Unsplash.com

Jitřní dar označuje dárek, který dával muž své nevěstě ráno po tom, co s ním strávila svatební noc a věnovala mu své panenství, čistotu a nevinnost. Vyjadřoval jí tak úctu a poděkování za to, že se mu odevzdává a stává se jeho ženou.

Jitřní dar v historii a dnes

Kořeny tohoto zvyku sahají až do 13. století. Zvyk obdarovat manželku jitřním darem byl dokonce kodifikován ve všeobecném zákoníku občanském, který v českých zemích platil až do roku 1950. Dodržování do moderních dob se zachovalo hlavně u německé šlechty.

V dnešní době tradice jitřního daru pozbývá na významu. Jen málokdy vstupuje do manželství nevěsta–panna a mnoha párům se děti narodily už před svatbou. V určitých modifikacích ale zvyk probíhá i v současnosti.

Někdy si novomanželé navzájem v den svatby vymění nějakou drobnost a udělají si tak slavnostní den ještě o něco hezčí. Nebo manžel každoročně při výročí svatby své ženě věnuje malý dárek a vyjádří jí tak svou lásku.

Co se hodí jako vzácný dárek?

Pánové, na výběru jitřního daru si dejte opravdu záležet.
Pánové, na výběru jitřního daru si dejte opravdu záležet. | Foto: Pixabay.com

A jaké dárky dříve nevěsta dostávala? Obvykle jí manžel věnoval pěkný kus oblečení, který si hned další den vzala na sebe, vzácnou kožešinu nebo šperk. Vzhledem k protihodnotě to muselo být něco opravdu výjimečného a hodnotného.

Pánové, potěšte svou nevěstu jitřním darem i dnes. Jako výraz díků za to, že se stala vaší ženou. Věnujte jí třeba krásné hodinky nebo zlatý přívěšek, oblíbený parfém nebo luxusnější kosmetiku či květiny. A jestli vás na materiální věci příliš neužije, dopřejte si společně zážitek, na který budete oba rádi vzpomínat. Nebo běžte společně zasadit strom či vykonat nějaký dobrý skutek.

 
 

Přečtěte si více