Marriage Guide online

Kdo platí svatbu? Na nákladech se dohodněte předem

Text: Eliška Jindrová

Náklady na svatbu představují výrazný zásah do rodinného rozpočtu. Zatímco dříve je z velké části hradili rodiče snoubenců, dnes už tato tradice nutně neplatí. Kdo co tedy financuje a jak na jednotlivých položkách ušetřit?

Kdo platí svatbu? Na nákladech se dohodněte předemZobrazit galerii (3)
Foto: Unsplash.com

Svatební rozpočet se odvíjí od počtu hostů, místa za pronájem a dalších nákladů spojených s výzdobou, ubytováním hostů, složení svatebního menu a oblečení. I komorní a skromná svatba se však může snadno vyšplhat na několik desítek tisíc. Hned na začátku svatebních příprav se proto s budoucím mužem snažte náklady na svatbu odhadnout (počítejte s rezervou navíc) a rozmyslete si, jak je budete financovat. Doporučujeme poradit se se zkušenou svatební koordinátorkou, která vám pomůže veselku (reálně) nacenit.

Rozdělení nákladů v minulosti

Tradičně se na uhrazení svatby podíleli rodiče snoubenců. Dříve se totiž lidé brali velmi mladí a často ještě neměli vlastní příjem. V některých zemích svatbu hradila pouze rodina nevěsty. Očekávalo se totiž, že ženu po zbytek života zabezpečí její manžel. V hinduistické společnosti v Indii se takto postupuje dodnes a nevěstini rodiče na svatbu své dcery často šetří po celý její život.

V našich končinách připadla také většina výdajů na nevěstinu část rodiny, která platila hostinu, svatební šaty, svatební oznámení, dort a koláčky, hudbu, dopravu, fotografa a květinovou výzdobu. Snoubencům pak hradili také hodnotný svatební dar, nejčastěji v podobě vybavení do domácnosti. Rodiče ženicha zase hradili nápoje, zaplatili novomanželům svatební cestu a svatební dar.

Do svých úspor si museli sáhnout také sami snoubenci. Nevěsta svému milému kupovala svatební košili a přespolním hostům hradila nocleh. Ženich své drahé zaplatil svatební kytici a z jeho kapsy šly také peníze na snubní prsteny. Dále si platil společenský oblek (bez košile) a vlastní rozlučku se svobodou.

Kdo hradí svatbu dnes

Kdo platí svatbu? Na nákladech se dohodněte předem
Foto: Unsplash.com

V současnosti se většina párů bere až v produktivním věku, kdy oba snoubenci vydělávají. Z tohoto důvodu si hradí svatbu převážně z vlastních úspor a tradičního dělení už nevyužívají. Pokud v rodině panují dobré vztahy, rodiče snoubencům často sami nabídnou, že se na svatbě chtějí alespoň částečně podílet.

Je samozřejmě na vás, zda velkorysou nabídku přijmete, nebo si necháte finanční stránku svatby čistě ve vlastní režii. Než však příspěvek odmítnete, dobře si spočítejte, jestli jste opravdu schopní svatbu uhradit sami. Nechcete přeci vstoupit do manželství s dluhem.

Nabídli se k uhrazení části nákladů rodiče jen jednoho vás, zatímco druhá strana „taktně mlčí“? Pokud není mezi vašimi rodinami propastný majetkový rozdíl, může to být příčina zbytečných rodinných svárů. Snažte se proto situaci s oběma stranami probrat tváří v tvář. Nebojte se „neplatící“ rodiče ve vší slušnosti požádat alespoň o symbolický příspěvek, nebo naopak s díky odmítněte částku těch „štědřejších“.

Další možností, jak svatbu hradit, je půjčka. Obraťte se na bankovního poradce, který vám představí aktuální nabídku a doporučí vhodné možnosti. Samozřejmě však musíte počítat s nutností zaplatit úroky.

Jak na jednotlivých položkách ušetřit?

Kdo platí svatbu? Na nákladech se dohodněte předem
Foto: Pinterest.com

Dobrou zprávou je, že se vám část nákladů v určité podobě vrátí zpátky. Žijete s partnerem ve společné domácnosti už před svatbou? Poproste hosty, aby vám v rámci svatebních darů věnovali nikoliv materiální věc, ale finanční příspěvek. Každý host průměrně daruje novomanželům v obálce 500-1 000 korun, tedy částku, která většinou pokryje minimálně jeho náklady na svatební hostině.

Další položkou, na které můžete ušetřit, jsou nápoje. Na mnoha svatbách se setkáte s tím, že novomanželé platí pouze nealko pití a lehký alkohol, tedy pivo a víno. Pokud si někdo z hostů chce připít něčím ostřejším, poproste ho, ať si za tvrdý alkohol sám zaplatí.

Budou vaši hosté na místě přespávat? Požádejte je, aby si ubytování hradili z vlastních zdrojů. Nocleh zaplaťte jen své nejbližší rodině a svědkům.

Pár drobných získáte i díky zábavě provázející slavnostní večer. Domluvte se s organizátorem oslavy na tom, aby do oslav zahrnul jednu až dvě hry zahrnující peníze. Hosté můžou házet mince do plachty nebo si za symbolickou částku koupí losovací lístek do tomboly. Také můžete zorganizovat dražbu nevěstina podvazku a takhle originálně získat příspěvek do společného života.

 
 

Přečtěte si více