Marriage Guide online

Koronavirus a svatby

Text: Petr Kollman

Přinášíme vám základní informace k právě probíhající situaci kolem koronaviru a jeho dopadu na svatby. V souvislosti s nákazou novým koronavirem SARS-CoV-2 označovaný zpočátku jako 2019-nCoV, který způsobuje zoonotickou nemoc Covid-19 vláda ČR vyhlásila nouzový stav a zakázala všechny akce včetně svateb. Co to znamená pro svatbení branži v České republice?

Koronavirus a svatby
Foto: pixabay

Rok 2020 byl z hlediska počtu svateb nejvyhledávanějším rokem a dle odhadu mělo letos uzavřít manželství až o 20% více párů, než tomu bylo v letech předcházejících.

Letos mělo podle odhadů proběhnout zhruba 60 tisíc svateb.

"Všechny termíny na svatby máme již v roce 2020 obsazené" znělo již na podzim minulého roku od mnoha svatebních dodavatelů. Nyní však všichni zažívají studenou sprchu, díky nečekané události, která ochromila celý svatební trh s ročním obratem kolem 5 mld. Kč.

Jak postupovat při plánování svatby v současné situaci? Jak odložit svatbu? Jak přesunout domluvené termíny? Co svatební dodavatelé? Svatební průmysl zažívá dramatický otřes a my jsme se vám pokusili zodpovědět důležité dotazy, které nám pravidelně chodí do naší redakce.

Jak postupovat v současné době s pandemií koronaviru při plánování svatby?

Vláda 10.3.2020 vyhlásila zákaz všech akcí nad 100 osob včetně svateb, o dva dny později, v rámci nouzového stavu, svá opatření ještě zpřísnila a zákaz snížila na 30 osob. Za další dva dny bylo ještě hůře a zakázaly se všechny společenské a náboženské akce bez výjimky. Nouzový stav má platit po dobu 30 dnů, ale dle nejnovějších prognóz se hovoří o minimálně 3 měsících. Společenské a kulturní akce tedy na začátku hlavní svatební sezóny nejspíše povoleny nebudou.

Při plánování svatby toto berte v potaz a raději si zajistěte náhradní termíny a svatbu odložte!

Jak odložit svatbu?

Pokud plánujete svatbu v období března, dubna, května, či června roku 2020, je nyní zcela nepochybné, že se svatba v tomto termínu konat nebude, případně bude ve velice ztížených podmínkách (omezení počtu osob, dodržování hygienických nařízení, apod.).

Je tedy důležité začít jednat co nejrychleji a domluvit se se všemi svatebními dodavateli na změně termínu. Začněte u svatebního místa a v návaznosti na nabídnutý náhradní termín se pak domluvte se zbylými svatebními dodavateli.

Svatbu raději přesuňte až na příští rok!

Je ale skoro jisté, že všichni vámi vybraní svatební dodavatelé nebudou mít v náhradní termín čas. Zvažte proto, zda raději celou svatbu nepřesunout až na příští rok. To bude jistota, že na své svatbě budete mít všechny své vybrané svatební dodavatele!

Dále je třeba mít na paměti, že naše státní hranice se také jen tak neotevřou a dle vyjádření pana profesora Primuly by mohli být zcela zařené minimálně do konce letošního roku. Pokud tedy plánujete i svatební hosty ze zahraničí, příští, nebo přes příští rok se jeví jako rozumná alternativa.

Co svatební dodavatelé?

Pokud jste svatební dodavatel, tak jste jistě zaznamenal mnoho dotazů od nasmlouvaných nevěst. Je důležité je uklidnit a nabídnout vhodnou alternativu. Pokud se jedná o plánovanou svatbu v nejbližších měsících, bylo by dobré navrhnout klientovi její přesunutí. Rozumným se jeví i přesunutí svatby na příští rok, jelikož není zcela jasné, kdy se nastavená opatření zmírní.

 
 

Přečtěte si více