Marriage Guide online

Jak připravit svatební rozpočet a kde ušetřit?

Text: Michaela Vadová

K nejžhavějším tématům svatebních příprav i svateb celkově patří svatební rozpočet. Samozřejmě jde o individuální záležitost, ale soupis položek je prakticky univerzální. Připravili jsme pro vás praktický seznam, díky kterému si snadno ujasníte, do čeho budete investovat, v jakých oblastech kolik utratíte a kde můžete naopak ušetřit.

Jak připravit svatební rozpočet a kde ušetřit?

Deset základních kategorií

Na každé svatbě budete řešit zhruba deset oblastí:

Oblečení s doplňky, hudba, dekorace, fotograf, květiny, doprava, catering, tiskoviny, zkrášlování a ostatní. Nyní si každou kategorii rozebereme, abyste si sami mohli určit, které položky se budou týkat vaší svatby. Připravte si tužku a papír a nejprve si napište všechny svatební položky. Téměř u každé kategorie jsme přidali tajemnou položku "další", kam můžete zachytit svá speciální přání či jiné doplňky. U každé položky si můžete napsat svůj osobní odhad nebo plán, kolik peněz chcete za danou věc utratit - případně, jakou cenu odhadujete.

Oblečení a doplňky

Do této kategorie si zařaďte výdaje na svatební šaty pro nevěstu, závoj, oděv pro ženicha, boty pro nevěstu, boty pro ženicha, šperky, snubní prsteny, punčochy, svatební podvazek, apod. Máte-li vlastní šaty, krásné boty nebo šperky po babičce, kterými si chcete ve svatební den ozdobit – můžete ušetřit na těchto zásadních položkách.

Zkrášlování

Kosmetika a líčení, kadeřnice, manikůra, pedikůra – to vše patří ke svatebnímu dni. Pokud chcete péči rozšířit na profesionální úpravu obočí, včasné čištění pleti, služby vizážisty apod., přidejte je do rozpočtu. Pokud chcete ušetřit, dejte si domácí wellness. Služby profesionálů však nepodceňujte. Běžně dostupné produkty nejsou srovnatelné s kvalitou a výdrží profesionálních přípravků.

Hudba

Hudba při svatebním obřadu, Kapela na svatbě, DJ, další. Máte-li kamaráda DJ, nebo spřátelenou kapelu, opět můžete ušetřit.

Dekorace

Výzdoba při obřadu, osvětlení a svíčky, balónky, svatební potahy, výzdoba sálu nebo restaurace.

Pokud využijete svých schopností nebo šikovnosti svých příbuzných, můžete spoustu věcí sami vyrobit. Výhodné je také půjčování v půjčovnách.

Květiny

Oznámení, pozvánky, děkovné karty, pamětní kniha, program, menu, označnení zasedacího pořádku, svatební noviny. Opět si některé tiskoviny můžete vyrobit sami, ale dejte pozor, ať je provedení na úrovni.

Catering/recepce

Poplatky na místě konání, zajištění židlí a stolů, jídlo, pití, dort, zaplacení hotelu, zpropitné, další. Záleží na místě, které si vyberete. Zámky mají částky za svatební pronájem většinou uvedený na webových stránkách, ale nenechte se zmást. I svatba na louce nebo v zámeckém parku může vyžadovat poplatky. Pro hostinu můžete zamluvit oblíbenou restauraci, nebo – pokud jste zvolili venkovní svatbu, musíte investovat do půjčení židlí, stolů a dalších nezbytných věcí.

Cena pití a svatebního menu záleží na vybrané restaurace. Rozdíl mezi vesnickou hostinou a noblesním hotelem je značný.

Doprava

Svatební dopravní prostředek, parkování, taxi nebo rozvoz svatebčanů, další. Kdo chce šetřit, vyzdobí si vlastní auta, kdo má chuť na něco speciálnějšího, investuje do pronájmu limuzíny nebo historického veterána. Na některých místech mají parkování zdarma – nezapomeňte zvážit i tuto položku.

Fotografování

Focení zásnub, focení svatby, vytisknutí fotografií, zpracování alba, elektronická forma fotografií, video, další. Na informační schůzce si vyberte z nabídky fotografa nabízený balíček služeb, aby vše bylo jasné a aby vás nečekalo nemilé finanční překvapení.

Další svatební výdaje

Svatební agentura, zkouška svatebního menu, zkouška svatebního účesu a make-upu, pronájem hotelových pokojů, líbánky a další speciality vaší svatby...

Pro každou kategorii byste si měli udělat malý rozpočet, díky čemuž uvidíte, které položky svatby jsou nejvýraznější. Díky konkrétním cenám se vám hned objeví možnosti, kde můžete ušetřit. Pokud výraznou položku bude tvořit výzdoba - můžete se na ni zaměřit a vymyslet alternativu (např. výzdoba lučními květy apod.)

 
 

Přečtěte si více