Marriage Guide online

Svatba inkognito: Šok pro rodiče, adrenalin pro snoubence

Text: Pavla Dočkalová

Svatba ve čtyřech. Pouhá tři slova umí vyjádřit to, co se dvěma zamilovaným děje v hlavách, aby se stali jedno tělo a jedna duše. Na první pohled bláznivý nápad – vzít se tajně – se dá lehce proměnit ve skutečnost. Stačí k tomu vyplnit matriční formulář, vzít s sebou doklady a po cestě přibrat dva svědky. Jak jednoduché, viďte?!

Svatba inkognito: Šok pro rodiče, adrenalin pro snoubenceZobrazit galerii (4)
Foto: shutterstock.com

Oč jednodušeji se tyhle řádky dají číst, o to složitěji se radostná událost oznamuje rodičům. Je nabíledni domnívat se, že ze svatby bez přítomnosti rodiny nebudou skákat radostí, ba mohou být přímo naštváni a zdrceni. Je třeba připravit se na různorodé reakce. Podle psychologů se jedná o rizikovou situaci, kdy nepozvaní rodiče, kteří v novomanželech nepřestávají vidět své malé děti, vnímají svou absenci při obřadu jako podraz nejvyššího kalibru. Mohou se smrtelně vážně urazit a neodpustit vám do konce života. Pakliže jste se rozhodli, že vám svatba inkognito za chvíle napětí stojí, poradíme, jak ji zvládnout s noblesou a grácií.

S rodiči na tenkém ledě

Paušalizovat a najít obecný vzorec, který by byl návodem, jak si splnit svůj tajný sen o svatbě bez těch, co vás zplodili a přivedli na svět, a zároveň jim neublížit, bohužel neexistuje. Každý člověk je originální a není vhodné předjímat, jak zásadní informaci o změně stavu svého potomka zpracuje. Vylučovací metodou z námi vykonaného mini průzkumu dojdeme k tvrzení, hraničícímu s jistotou, že 99% rodičů bude nepozvání na veselku svých vlastních dětí přinejmenším mrzet. U poloviny dotázaných jsme se setkali s naprostým nepochopením, pro celou třetinu by šlo o tak zásadní prohřešek, který by mohl narušit vztahy s nedozírnými následky.

Podle zvyklostí mají být rodiče nejen čestnými hosty, ale rovněž prvními lidmi, kteří budou o plánech sezdání informováni. Pakliže tomu tak z nejrůznějších důvodů není, ocitají se na určité psychologické periferii, kdy se cítí coby osobnosti nedoceněni, podvedeni a mají obavy, že ve výchově a předání životních hodnot selhali. Nemalým aspektem jejich nepříjemných pocitů je i fakt z obav, jak celou událost pojme okolí a zda vás pomluví sousedi. Tlak na veřejné mínění je silnější, než by si člověk chtěl připustit.

Spontánní ANO

Svatba inkognito: Šok pro rodiče, adrenalin pro snoubence

Nejbláznivější a přitom okolím nejlépe přijímanou formou sňatku v utajení je akutní rozhodnutí VEZMEME SE. Může se zrodit jako šílený nápad dvou zamilovaných hrdliček, které se spolu vydaly na cestu kolem světa, mini dovolenou nebo se jen hluboce zadívaly do očí na Petříně. Tak jako už dříve přeskočila „jiskra“ a zamilovali se do sebe na první pohled, bez varování dojde ke zkratu myšlenek a pohnutka vstoupit do manželství, nejlépe ihned, je na světě. Svatba ze dne na den je reálná, pakliže se vám povede získat volný termín na úřadě. Podle našich odhadů by to neměl být vůbec žádný problém.

Obřad jako v Las Vegas

Inspirací pro rychlosvatbu bez velkých obstrukcí může být slavné Las Vegas. Český úředník sice nezvládne konkurovat co do okázalosti, ale efekt splní stejně dobře. Během několika málo hodin zvládnou snoubenci zaskočit do zlatnictví pro prstýnky, do květinářství pro kytici a pakliže si vystačí s konfekčním oblečením, běžně dostupným v butikových obchodech, mohou mít zařízenou svatební výbavu natotata.

Nevěsta jako ze škatulky

Přestože u plánovaných svateb se vždy upírá pozornost zejména na nevěstu, není tomu jinak ani u svatby bleskové. Zejména v teplých měsících může žena velmi vkusně obstát ve světlých letních šatech, velmi módní je i takzvaný boho styl, který vsází na přírodní motivy a určitou nespoutanou rozevlátost. Ženich pak bude dokonale ladit v ležérním smart casual stylu, kdy jde o citlivou kombinaci měřenkového oblečení s nenucenými prvky estetiky.

Všichni proti všem

Svatba inkognito: Šok pro rodiče, adrenalin pro snoubence

Opakem milostné romantiky a spontánního vzplanutí dvou srdcí je sňatek z trucu, proti vůli rodiny, která lásce dvou mladých nepřeje. Možná byste se divili, kolik takových novodobých „Romeo a Julií“ na světě ještě je. Svatba inkognito se jeví jako jediné možné řešení, jak z milostného dramatu vyjít se ctí. Pakliže snoubenci hodlají uzavřít manželství bez přítomnosti nesmiřitelných rodinných klanů a chtějí se tak vyhnout možným hysterickým scénám, měli by být při přípravách obezřetní a plánování nepodcenit.

Je velmi vhodné požádat o pomoc kamarády, u nichž je záhodno uschovat všechny věci, které budete ve svůj velký den potřebovat. Domácí úschovny nejsou bezpečné. Fantazie a detektivní schopnosti matek jsou totiž bezkonkurenční. Podezření umí vzbudit třeba i nové bílé lodičky. V případě, že by se váš záměr provalil ještě před konáním obřadu, mohlo by to mít katastrofální následky.

Mini svatba z přesvědčení

Svatbu v nejužším možném počtu je možné pojmout i jako ryze pragmatické ušetření peněz. Není žádným tajemstvím, že řádná veselka přijde na nemalé finance. Obřad ve čtyřech a následný oběd sníží náklady na minimum a mnohým snoubencům to vyhovuje. Nejenže za ušetřenou sumu pořídí jiné věci do domácnosti, zaplatí několik splátek hypoték nebo koupí nové auto, ale ještě třeba zbude i na slušnou dovolenou. Proti gustu žádný dišputát. Ne všichni chtějí na svůj slavný den vzpomínat s pachutí peněz „vyhozených oknem“ a nestydí se projevit tento svůj názor veřejně.

Oznamovací povinnost

Svatba inkognito: Šok pro rodiče, adrenalin pro snoubence

Ať už vás ke svatbě o samotě vede jakýkoliv důvod, nevyhnete se okamžiku, kdy svou změnu stavu budete muset dát ve známost. Obvykle se tak děje pomocí tištěného oznámení, které si v ničem nezadá s oznámením svatebním. Jen místo textu „budou oddáni“ po přečtení příjemce zjistí, že už jste vlastně „oddáni byli“. S kartičkou je možné přijít osobně, ale není vyloučené doručit ji poštou nebo pomocí poslíčka.

Modernější technologie umožňují zvěstovat novinu téměř okamžitě po obřadu, a to s plošným záběrem. Pomocí MMS fotografie nebo „vlákna“ na sociálních sítích dáte zprávu do světa během několika sekund. Nejenže všichni uvidí, jak vám to v den „D“ slušelo, ale navíc získají úžasný pocit, jakoby tam vlastně byli s vámi.

 
 

Přečtěte si více