Marriage Guide online

Co čekat od svatebního bazaru?

Text: Pavla Dočkalová

Svatební bazar? Ano, slyšíte dobře. Obchodní fórum z druhé ruky nezapomíná ani na tak specifické odvětví, jako jsou svatební doplňky. Co vše lze koupit na svatebním bazaru? Co se koupit vyplatí a co je naopak lepší pořídit v novotě? Pokusíme se odpovědět.

Co čekat od svatebního bazaru?Zobrazit galerii (3)
Foto: pixabay.com

Ne vždy a ne vše je za každou cenu nutné na svatbu kupovat nové. I když jde o výjimečný den, kdy chce každá nevěsta oslnit a zazářit, v rámci moderního pojetí „udržitelné svatby“ s maximálně ekologickým přístupem, se mohou bazárkové doplňky hodit. Bez povšimnutí nesmí zůstat ani ekonomická otázka. V bazaru se dá podstatně ušetřit.

Šaty za pár kaček

Zcela běžným jevem už se stalo pořízení svatebních šatů z druhé ruky. Přestože většina budoucích nevěst dává stále přednost půjčovnám, existuje i nemalá skupina žen, která chce mít šaty uchovány jako vzpomínku ve své vlastní skříni. Pro ty, které nemají vlastní švadlenu nebo nemají peněz nazbyt, jsou šaty „po někom“ skvělým řešením. Dají se pořídit velmi levně a výběr je velmi pestrý. Stejně dobře se v internetových bazárcích prodávají šaty krátké, ale i bohatě zdobené róby s vlečkami. Svůj vysněný model si zde bez pochyb najde každá žena.

Záruka kontra sleva

Co čekat od svatebního bazaru?
Foto: pixabay.com

Na bazarové zboží, šaty nevyjímaje, se vztahuje zákonná záruka, která běžně trvá 24 měsíců, zvláštní úmluvou však může být zkrácena na polovic. Smysl je naprosto jasný. Použité zboží může mít už něco za sebou a lze tak u něj předpokládat, že se u něj mohou dříve začít projevovat nedostatky. To ale neplatí pro takzvané skryté vady, na které prodejce předem neupozorní. Ty jsou důvodem pro vrácení zboží i peněz. Pakliže se u zboží vyskytne drobná vada, za kterou by v případě nového zboží vznikl kupujícímu nárok na výměnu zboží, v případě věci použité se přistupuje k právu na přiměřenou slevu.

Vše od A do ZET

Svatební bazar nabízí vedle šatů také závoje, popůlnoční šaty, svatební střevíčky, vlasové doplňky a korunky, bižuterii i šperky. Prodávají se ale i věci mnohem méně praktické. Virtuální prodejní koloběh neminul polštářky pod prstýnky, konfety, balónky, svíčky, organzy, stuhy, dekorace na auta, jmenovky, ale i vývazky. Nakoupit z „frcu“ se dají rovněž doplňky pro svatební gastronomii, jako jsou dortové sady, krabičky na dorty, servírovací tácy na cukroví, zdobné kapesníčky, ubrousky a textilní potahy. Bazar není bezzubý ani vůči cukrářskému kumštu, jemuž může nabídnout figurky a ozdoby na dort nebo dokonce stojany na candy bar, či čokoládové fondue.

Nabídka vs. poptávka

Co čekat od svatebního bazaru?
Foto: pixabay.com

Pořídit se dá skutečně vše, a to za rozumnou cenu. Ne vždy je ale nabídka přímo úměrná poptávce. Nejčastěji žádaným zbožím bez přívlastku „nové“ jsou svatební dekorace a rekvizity na svatební hry. Žádané jsou altány a slavobrány, umělé LED osvětlení a girlandy, svatební věnce a pompony, vintage doplňky, směrovky a jmenovky. Za velmi kuriózní se pak považuje nákup/prodej svatebního spodního prádla, podvazků i umělých svatebních kytic. Přesto se i na takové inzeráty dá narazit. Proti gustu žádný dišputát.

Carrie by záviděla

Stejně jako Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě si některé nevěsty libují v speciálních střevíčcích. Mají slabost pro oblíbený model nebo dokonce bazírují na prestižní značce. Je pro ně důležité, aby s nimi ve svůj velký den vyšláply štěstí vstříc. Luxusní botečky Manolo Blahnik, které na poli obuvnictví působí jako "mercedes mezi trabanty", přijdou v novotě i na desítky tisíc. Na bazaru je možné je koupit za zhruba třetinovou cenu. Obdobná situace je i u značky Jimmy Choo.

Nekupujte zajíce v pytli

Ekonomické hledisko hovoří ve všech aspektech pro nákup použitého zboží. Hlavním kritériem, které by nás mělo ušetřit „přešlapu“, je hledisko estetické. Pakliže chcete mít jistotu, že bazarová koupě za levno nebude módním faux pas, domluvte se s prodejcem, že chcete zboží napřed nejen vidět, ale raději i vyzkoušet. Heslo „dvakrát měř a jednou řež“ se tady rozhodně vyplatí.

 
 

Přečtěte si více