Marriage Guide online

Anulace církevního manželství? Víme, jak na to!

Text: Pavla Dočkalová

Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj! Doposud byl církevní sňatek vnímám jako akt, který je absolutně pevný a nelze ničím zrušit. Neplatí na něj světské záležitosti, má posvátnou moc a ani v případě, že by manželství dospělo k rozvodu, právním úkonem manželství neskončí.

Anulace církevního manželství? Víme, jak na to!Zobrazit galerii (4)
Foto: pixabay.com

Církevní manželství je jednou ze svátostí, které vtisknou do duše nesmazatelné znamení a to nelze vzít zpět. V tomto domnění žijí celé generace lidí, kteří si řekli své „ano“ před Bohem a před oltářem. Existují však výjimky.

Jak zneplatnit manželství?

Světe div se, je to tak. Anulace církevního sňatku je možná, byť v jiném slovním obratu a skrytém významu. Co to v praxi znamená? Církev trvá na tom, že manželství, které bylo uzavřené před Bohem, trvá i poté, co se lidé nechají rozvést před světským soudem. Kličku, jak vyváznout z církevních okovů božího požehnání, lze najít ve spojitosti s termínem „zneplatnění manželství.“ Lze tedy pracovat s faktem, že manželství nebylo platné od samého začátku.

Jak je to možné? Vždyť kněz zastupuje světskou moc v přenesené působnosti a má povinnost dohlížet, aby sňatek splnil veškeré indicie nutné k uzavření sňatku. To se sice v praxi děje, z hlediska náboženského má církev svoje „ale“ v případech následujících:

Když Bůh přivře oči

Anulace církevního manželství? Víme, jak na to!
Foto: pixabay.com

V první řadě je třeba zmínit, že křesťané se před Bohem nerozvádějí, ani manželství neruší. Pro snadnou orientaci v problematice lze zmínit, že člověk, který se jednou oženil v kostele, se po světském rozvodu nemůže znovu oženit před Bohem. Podle kanonizačního práva totiž stále platí první sňatek a před boží prozřetelností by tak šlo vlastně o bigamii.

Jediným způsobem, jak dosáhnout platné rozluky, je prohlášení manželství za neplatné od samého začátku. Laicky řečeno, takový člověk, který procesem (církevní soud v první a druhé instanci) projde, je čistý jako lilie. Jde o proces zdlouhavý a psychicky náročný, kýžené očisty lze ale dosáhnout.

Formální důvody

Formálním důvodem, kdy lze žádat o zneplatnění manželské svátosti lze žádat kvůli naplnění těchto skutkových podstat:

  • Slib manželství nebyl dokonán pohlavním stykem. Manželství nebylo schopné plnit svou původní funkci spojení muže a ženy v jedno za účelem plození dětí.
  • Jeden z manželů byl uveden v omyl z hlediska zdravotního stavu (zejména psychického rázu), který brání plnit manželské povinnosti a jeden z manželů je dlouhodobě nepřizpůsobilý převzít odpovědnost
  • Jeden z manželů se zříká víry a prokazatelně brání svému partnerovi v jejím aplikování, přičemž o této skutečnosti nebylo v době vzniku manželství povědomí
  • Vady manželského souhlasu spočívají buď v nedostatečném poznání z důvodu poruchy poznání, soudnosti nebo neschopnosti k životu v manželském společenství
  • Soustavné odmítání hodnot manželství, jako jsou věrnost, nerozlučnost a zrození potomstva
  • Uzavření manželství pod tlakem, v nesvobodě, donucení nebo ve strachu

Překážky, které pomohou

Anulace církevního manželství? Víme, jak na to!
Foto: pixabay.com

Důvody, o které je možné se opřít v žádosti o anulaci, lze z hlediska kanonického práva specifikovat takto: Jde o překážky věku, neschopnosti k souloži, trvajícího manželského svazku mezi osobou katolickou a nepokřtěnou, přijaté svátosti svěcení, doživotního veřejného řeholního slibu čistoty, únosu ženy, zabití manžela za účelem uzavření nového sňatku, pokrevního příbuzenství v přímé linii nebo do čtvrtého stupně linie boční včetně, nevyjímaje osvojení a škraloupy ve veřejné počestnosti.

Církevní soud

Zneplatnění sňatku se děje před církevním soudem na základě žaloby a provedeného senátního řízení. Proces probíhá tak, že jeden z manželů, nebo ještě lépe oba společně, se obrátí na kompetentní církevní soud příslušný místu oddavek. Soudní vikář ustanoví notáře a obhájce svazku, seznámí se žalobou druhého z manželů, pokud žalobu nepodávají oba společně, a vyžádá si vyjádření obhájce svazku. Rozhodne o způsobu projednávání záležitosti a stanoví předmět sporu.

Vina se (ne-)hledá

Anulace církevního manželství? Víme, jak na to!
Foto: pixabay.com

Záležitost je možno projednat řádným řízením před církevním soudem, a nebo zkráceným řízením před biskupem. Zkrácené řízení je možné pouze za předpokladu, že oba manželé musí souhlasit s nulitou manželství a oba dva se aktivně účastní řízení. Církevní soud neposuzuje, proč nebo z čí viny se manželství rozpadlo a jaký byl průběh konce společného soužití manželů, ale zda bylo či nebylo uzavřeno platně. Vady „na kráse“ při uzavírání manželství musí být prokazatelně dokázány. Nejčastěji svědeckými výpověďmi, listinami a znaleckými posudky. Celý proces má individuální charakter. Nelze paušalizovat ani předpokládat výsledek. Etapy prokazování a protokolních výslechů trvají v průměru 1 až 2 roky.

Proces ale nefunguje opačně! Církevní anulace neznamená rozvod podle světských českých zákonů. Tím je nutné projít na soudě.

 
 

Přečtěte si více