Marriage Guide online

Bojím se, že zpanikaří a řekne NE

Text: Pavla Dočkalová

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Staré české rčení poměrně přesně vystihuje pocit, který před svatbou může z ničeho nic přepadnout jednoho ze snoubeneckého páru. Stavy rozčarování, nejistoty, chvíle plné pochybností. Děláme dobře? Nelezeme do chomoutu předčasně?

Bojím se, že zpanikaří a řekne NEZobrazit galerii (6)
Foto: pixabay.com

Nic neobvyklého. Ve valné většině se s důsledky lehké manipulace ze strany snoubenek potýkají nastávající ženiši. Pod tlakem plánovaných událostí, ve stresu z příprav, z nedostatku času a kvůli soustředění se na detail povolí nervy u největšímu frajerovi. Doufal, že se manželství stane důkazem jeho lásky a všechno bude doslova zalité sluncem, místo toho se dostal do soukolí skutečností, které může pramálo ovlivnit - jakoby jel ve vlaku, který se nedá zastavit. Myšlenky na „ruční brzdu“ tak iracionálně sílí....

Obdobné stavy může zažít i nastávající nevěsta. Stále více nervózní snoubenec, různorodé představy rodinných příslušníků, jak má celá svatba vypadat a koho všeho je třeba pozvat, nejistota, co přinesou příští dny. Tohle vše umí v mozku nadělat pěknou paseku a sebelepší úmysly snáze nahlodá hříšný červíček pochybnosti.

V hlavní roli ZMATEK

Bojím se, že zpanikaří a řekne NE
Foto: pixabay.com

Inkoust na svatebním oznámení ještě pořádně neoschnul, pozvaní hosté sotva stačili projevit díky za to, že byli poctěni svou přítomností a snoubenci se začínají potýkat s vrtochy nálad. Očekávané pocity euforického nadšení střídají skepse, momenty vyčerpání a lability. Čím více se magické datum blíží, tím silněji v hlavě bliká výstražný maják – ještě je cesty zpět!

Přestože jde podle psychologů o jevy naprosto běžné a ve své podstatě opodstatněné, neboť pečlivá opětovná dedukce je známkou vysoké inteligence a občanské odpovědnosti, budoucí novomanželé se okamžiku, kdy místo ANO zazní hlasité NE, bojí jako čert kříže. I když jen velmi zřídka, čas od času se úředník se zápornou odpovědí skutečně setká. Šoku, který neponechá „kámen na kameni“, předchází typická panická ataka.

Bojím se, že zpanikaří a řekne NE
Foto: pixabay.com
 • Monika (33) a Pavel (34) spolu chodili od střední školy. Po maturitě odešli do Prahy na vejšku, bydleli spolu pět let na privátě, odpromovali a zařídili si praxi. Společná domácnost byla samozřejmostí. Nikoho nepřekvapilo, když se po čase začalo šuškat, že tahle láska uslyší svatební zvony znít. Monika se s chutí vrhla do plánování a tak nějak nevnímala, že se Pavel pouze „veze“ a její nadšení úplně nesdílí. Ke škodě všech dotčených, k finálnímu NE se Pavel rozhoupal až týden před svatbou. Necítil potřebu ve vztahu něco zásadního měnit a mít na další spolužití papír. Nutno říct, že po nepříjemném rušení všeho, už žádné DALŠÍ MY nebylo.
 • Libuše (29) a Libor (41) se znali pouhých 15 měsíců. Oba předtím měli několik vážnějších vztahů, které ale nevedly dál, než k společnému soužití dvou svobodných lidí. Tentokrát to ale bylo jiné. Libuše v náručí staršího Libora dospěla a zklidnila se. Libor zase cítil, že mu Líba dodává optimismus a životní energii. Láska jako trám, svatba na spadnutí. Pár dnů před obřadem projevil Libor na půl v legraci, na půl vážně, obavy, zda-li není na ženění starý a jestli se jejich vztah sňatkem nezmění k horšímu. Libuši tím velmi znejistil. Poprvé si naplno uvědomila jejich věkový rozdíl a začala se bát, že jí ženich na poslední chvíli cukne a ze svatby sejde.

První zlo lepší, než poslední

Bojím se, že zpanikaří a řekne NE
Foto: pixabay.com

Ostuda jako blázen? Ženichovo „neberu“, nevěsta prchající s brekotem od oltáře, chladnokrevné vystřízlivění, pálení mostů a nenávist až za hrob. Děsivému scénáři, kterému se v myšlenkách nevyhne asi žádná nevěsta, je možné efektivně předcházet. O obavách, předsudcích a problémech je vhodné otevřeně mluvit okamžitě, když se objeví.

Přestože jde o tabuizované téma, vhodnou diskusí a hledáním schůdných variant řešení k nastíněným problémům lze skrečovat zkrat, tedy jednání, které jde ruku v ruce s panickou atakou a jejími důsledky. Panika může mít kromě psychologických projevů i somatické příznaky, jako zrychlený puls, pocení, třes, sucho v ústech nebo závrať, mdloby, točení hlavy či bolest na hrudi.

Pomocnou ruku ve vypjatých chvílích podají psychofarmaka nebo konzultační terapie. Ve většině případů však ke kýžené úlevě od vypětí postačí poskytnout pouhé vlídné slovo, zastavit se, pohladit a ubezpečit, že společný vstup do stavu manželského bude partnerským bonusem, který váš vztah utuží a slib lásky, úcty a věrnosti bude krokem k oboustranné spokojenosti. Ostatně, najděme logický důvod, proč by tomu mělo být jinak?

Strach má velké oči

Bojím se, že zpanikaří a řekne NE
Foto: piaxabay.com

Záchvaty paniky jdou ruku v ruce s iracionálním chováním jedince. Objevují se nenadále a často opakovaně. Někteří se se stavy přehnaného strachu a emocí potýkají před každou významnou událostí v životě, svatbu nevyjímaje. Jediným způsobem, jak s nimi zatočit, je vsadit na vzájemnou důvěru a silnou empatii.

 • Dorotka (38): Do poslední chvíle jsem se bála, jak to s námi dopadne. Marián se už měsíc před obřadem tvářil jako kakabus. Stále dokola mi opakoval, že kdyby věděl, co ho čeká, tak by se na to vykašlal. Byla jsem z jeho slov naprosto zoufalá. Vše si brala osobně a vážně uvažovala nad tím, jestli svatbu na poslední chvíli raději neodvolat, než se dočkat nějakého nepříjemného překvapení. Nakonec nám velmi pomohla svatební koordinátorka, která měla možnost s manželem jako objektivní pozorovatel promluvit a ujistila mě, že veškeré jeho „bručení“ se odvíjí pouze od únavy a stresu.

Rychlá pomoc v emoční nesnázi:

Bojím se, že zpanikaří a řekne NE
Foto: pixabay.com
 • dopřejte si pět minut klidu
 • chytněte se za ruce
 • zhluboka dýchejte
 • dívejte se partnerovi do očí
 • opakujte větu „Jsem tu s tebou, zvládneme to“
 • mějte po ruce lexaurin (lék na nervy)
 • vytvořte si slogan, který si budete často opakovat: např. „Nic se nejí tak horké, jak se vaří“
 • smluvte si znamení, kterým zvládnete komunikovat beze slov, např. lusknutí prstu nebo mrknutí, které bleskurychle oběma potvrdí, že se věci ději k oboustranné spokojenosti
 • v případě komunikačního bloku zvolte prostředníka, například svatebního koordinátora, který dokáže vyjednat zázraky
 
 

Přečtěte si více