Marriage Guide online

Vzali jsme se na dovolené. Uznají nám to?

Text: Eliška Jindrová

S partnerem si užíváte pohodovou dovolenou a najednou vás napadne: vezmeme se teď a tady! Nebo si jen chcete dopřát poklidný soukromý obřad bez obligátních hostů na krásném místě u moře. Ať už vás k uzavření sňatku v zahraničí vedou jakékoliv důvody, bude to jeden z nejkrásnějších zážitků v životě. Jen se připravte na nějaké to papírování po návratu.

Vzali jsme se na dovolené. Uznají nám to?Zobrazit galerii (3)
Foto: Unsplash.com

Jiný kraj, jiný mrav

Desetiminutový obřad v Las Vegas jako z filmu? Romantika na pláži při západu slunce? Nebo dobrodružné oddání na vrcholu ledovce? Je jen na vás, jaké místo si pro slavnostní okamžik vyberete. Vždy si ale zjistěte náležitosti, které je pro řádné uzavření sňatku na daném území potřeba splnit.

Kam se obrátit? Většinu informací najdete na webových stránkách obce, kde plánujete obřad „spáchat“. Případně zamiřte na místní úřad, na ambasádu daného státu v České republice nebo naopak na českou ambasádu v dané zemi. Zeptejte se hlavně na to, jaké doklady jsou podle tamního právního řádu potřeba pro oddání.

V neposlední řadě si ověřte, jestli Česká republika později uzná sňatek, který jste v zahraničí uzavřeli. O něco snazší bude uznání manželství uzavřeného na území Evropské Unie než v daleké exotické zemi. Aktuální informace vám podá Ministerstvo zahraničních věcí nebo zvláštní matrika v Brně.

Které doklady přibalit do kufru?

  • Rodné listy obou snoubenců
  • Potvrzení o uzavření právní způsobilosti (vydané českou matrikou nebo českou ambasádou)
  • Platný pas (pozor, musí platit ještě 6 měsíců po návratu ze země)
Vzali jsme se na dovolené. Uznají nám to?
Foto: Pixabay.com

V případě, že jste rozvedení, budete potřebovat také potvrzení o rozvodu. V případě, že jste vdovec nebo vdova, musíte s sebou mít i úmrtní list bývalého partnera. Všechny doklady by měly být stvrzeny tzv. apostilou (platí pro země Haagské úmluvy) nebo superlegalizací, jinak nejsou považovány za platné. Navíc si je budete muset nechat přeložit soudním překladatelem do jazyka země, ve které svatba proběhne.

Počítejte s tím, že vás čeká správní poplatek za uzavření sňatku. Ceny se v každé zemi liší – pohybují se v řádech tisíců až nižších desetitisíců korun. Aby byl sňatek platný, musí vás oddat osoba s právní způsobilostí k tomuto úkonu. Nevěstě i ženichovi sňatek musí stvrdit svědek. Nemusíte ho předem znát, ale zjistěte si jeho osobní údaje – celé jméno, datum narození a adresu. Je možné, že je pak po vás bude chtít česká matrika.

Papírování po obřadu

Pohádkový obřad je za vámi a vy si vychutnáváte bezstarostných líbánek. Neusněte ale na vavřínech. Po obřadu dostanete oddací list, který opět musíte opatřit apostilou nebo superlegalizací. Tyto doložky se obvykle vydávají na příslušném úřadě v hlavním městě.

Po návratu domů si oddací list nechejte soudně přeložit do češtiny a spolu s rodnými listy a pasy nebo občankami ženicha i nevěsty je přineste na matriku. Ta je odešle na zmiňovanou zvláštní matriku v Brně, která se těmito záležitostmi zabývá. Lhůta pro legalizaci sňatku uzavřeného v zahraničí činí až čtyři měsíce. Až poté bude vaše svatba oficiálně uznána českým státem a dostanete český oddací list.

Zahraniční svatba na klíč

Vzali jsme se na dovolené. Uznají nám to?
Foto: Pixabay.com

Na první pohled se může zdát, že potřebných dokumentů a zařizování je opravdu hodně. Jestli se své vysněné zahraniční svatby nechcete vzdát, ale zároveň vás děsí obíhání úřadů a složitá byrokracie, najměte si agenturu. Existují specializované agentury, které vám zařídí svatbu na klíč – od letenek, přes zamluvení ubytování, oddávajících a postarají se o všechny papíry.

Agenturu si vyberte velmi pečlivě, pomůžou vám reference párů, které už služeb využily před vámi. Zeptejte se, co všechno je v ceně, jak bude celý proces probíhat a jestli vás nečekají přeci jen nějaké extra náklady. Trvejte na uzavření písemné smlouvy, kde si vše potvrdíte černé na bílém.

 
 

Přečtěte si více