Marriage Guide online

Svatby letos zažívají boom aneb statistiky svateb

Text: Pavla Růžičková

V posledních letech nastává příznivý obrat a Češi se opět více berou. Mladí lidé mají dobrou perspektivu a svůj život chtějí s někým sdílet. K pomyslnému oltáři tak v současnosti přišlo víc párů než v předchozím roce. V posledních sedmi letech se lidé do manželství moc nehrnuli a počet svateb klesal každým rokem v průměru asi o dva tisíce. V roce 2013 šlo dokonce o historické minimu, pouze 43,5 tisíce svateb! Méně sňatků naši matrikáři zapisovali už jen v době první světové války. V minulém roce se tak podle statistického úřadu konalo o 2,6 tisíce více svateb, než v roce předchozím. Je to dokonce nejvíce za posledních 7 let. V loňském roce bylo uzavřeno 50,8 tisíc manželství. Prognostiky pro letošní rok 2017 jsou tedy příznivé.

Svatby letos zažívají boom aneb statistiky svateb
Foto: Pavla Růžičková

Nejoblíbenější měsíce a nejčastější věk nevěsty a ženicha

Nejvíce svateb se konalo v měsíci červnu a naopak nejméně v lednu. Obvyklý věk ženicha byl 30 let a nevěsty 28 let. Jde o ideální věk, kdy mladí lidé vystudují, najdou si práci a mohou uvažovat o založení rodiny. Nejčastěji se totiž berou právě vysokoškoláci. Pozitivní jev oddaluje zavedený mýtus, že svatba je jen pro nějaký ten cár papíru. Jde přece o nádherný a významný rituální obřad, který je zdůrazněním významného životního přelomu, jenž je navíc deklarovaný veřejně a před svědky. Jde o důkaz, že to s vybraným partnerem myslíme opravdu vážně, a kdy slibujeme, že dostojíme svým povinnostem v dobrém i ve zlém. Vysokoškolsky vzdělaní lidé si hlubší význam tohoto rituálu dle statistik více uvědomují.

Příznivé vyhlídky

Do budoucna se očekává stejná vzrůstající tendence. Počet obyvatel v České republice se v průběhu roku 2016 zvýšil o 25,0 tisíce osob na 10 578,8 tisíce. Na růstu populace se ale kromě zmíněných svateb podílelo i zahraniční stěhování s počtem 20,1 tisíce a přirozená obměna 4,9 tisíce, kdy zemřelých bylo méně než narozených. Počet narozených dětí vzrostl na 112,7 tisíce. Bylo uzavřeno nejvíce sňatků za posledních 8 let a naopak rozvodů o 25,0 tisíce ubylo. Přibylo nám o 3 % seniorů a o 1 % více dětí ve věku 0 až 14 let. Pokud tedy se svatbou stále váháte, s klidným srdcem podlehněte vzrůstajícímu módnímu trendu a vychutnejte si nádherný rituál, kterému doba přeje!

Více dětí do manželství

Jedním z důvodů svatby je i touha založit rodinu. Pro všechny, co milují statistiky a potřebují důkazy, zde máme pár čísel. Počet narozených dětí, se v roce 2016 již třetím rokem zvýšil a narodilo se dokonce nejvíce dětí za posledních 6 let. Vyšší tak byl i počet dětí prvorozených 54,9 tisíce, druhorozených 41,3 tisíce i dětí v dalších pořadích 16,4 tisíce. Ještě máme sice stále vyšší počet narozených dětí u svobodných žen, poprvé od roku 2009 se ale nesnížil ani počet dětí narozených vdaným ženám. Mimo manželství se narodilo 48,6 % dětí, o rok dříve to bylo 47,8 %. Nejvíce narozených dětí mělo matku ve věku 31 let a u prvorozených dětí převažovaly matky ve věku 29 let. Zvýšila se i plodnost nad úroveň 1,6 dítěte na jednu ženu. Klesající tendenci má i rozvodová statistika a blýská se nám na lepší časy.

Svatební boom a netradiční svatby

Kromě klasických, tradičních svateb nám přibývají i netradiční svatby. Jde o svatby s cizinci, netradiční styly a formy. Moderní styl preferující zejména módní trendy se hodí pro nekonvenční snoubence, kteří mají rádi originální a odvážné nápady. Dobře zvolené detaily zdůrazní jejich osobnost i životní styl. Prostory pro obřad se podřizují osobnosti snoubenců. Netradiční styl zahrnuje uvolněnou zábavu, kdy hosté zažijí něco nevšedního. Nosí se i historický styl, kdy je vyznavačům historie kompletně laděna svatba. Je to styl náročný na zapojení hostů, ale efektní při realizaci v prostorách hradů a tvrzí. Svatbu lze zrealizovat v historickém stylu při náročné výpravě historických detailů.

Sportovní styl svatby

U svateb se objevuje častěji i sportovní styl, kdy jsou snoubenci úzce spjati s konkrétním sportovním odvětvím a jejich svatební hosté jsou vyznavači téhož stylu života. Pro celý den se pak využívají na větší část programu zpravidla klubové prostory a celkový vzhled i organizace svatby je přizpůsobena velmi akčnímu způsobu životního stylu. V současné době jsou velmi oblíbené například svatby v prostorách golfových klubů, kde lze velmi snadno uspořádat jak obřad, tak i následnou hostinu s afterparty.

 
 

Přečtěte si více