Marriage Guide online

Když nevěstu přepadnou zdravotní neduhy

Text: Pavla Dočkalová

Nevěsta marod? I to je možné. Přestože se na své vdavky připravuje několik měsíců předem, dohlíží, aby vše klaplo k její spokojenosti a absolutně nic neponechává náhodě, akutní zdravotní problémy mohou dostihnout i ji. Nemoc člověk bohužel neovlivní. Jak si poradit s dočasnou nevolností, jak zvládnout prevenci a kdy svatbu raději odložit?

Když nevěstu přepadnou zdravotní neduhyZobrazit galerii (4)
Foto: unsplash.com

„To se může stát jenom mně,“ lamentovala ještě hodinu před obřadem třicetiletá Soňa s kapesníkem v ruce. Rýma se ne a ne zastavit, teplota nepříjemně stoupala a příšerně ji pálilo v krku. Vdavky plánovala osm měsíců a najednou tu stála před oltářem s červenými oči, oteklým nosem a nakřáplým hlasem. Statisticky vzato, nebyla, není a nebude první ani poslední. Podle odhadů se až třetina nevěst v den své svatby potýká s nějakou zdravotní indispozicí, necítí se dobře a nemůže si užít svatebních radovánek dosytosti podle svých přestav.

Jde problémům předejít?

Pakliže se jedná o nemoc virovou či bakteriální nákazu, které se přenášejí kapénkovou infekcí, nástup ataky bývá po skončení tří až pětidenní inkubační doby. K tomu, abyste riziko ochoření zcela eliminovaly, stačí zůstat týden před obřadem v domácí izolaci. Oč neuvěřitelněji to může znít, o to pragmatičtější jsou důsledky. Zbytečně protestovat, že zrovna v tyhle dny má nevěsta nejpilněji...ne, tak to vskutku být nemusí! Milé nevěstinky, přeneste své starosti na svědky, kamarádky, maminky a především na profesionální svatební koordinátory. Vy samy si dopřejte odpočinkové dny, jejichž jedinou náplní bude relax a péče o sebe samy. Napusťte si vanu plnou pěny, dejte si skleničku šampíčka a za společníka vyberte oblíbeného knižního autora. Líbí se vám tato představa? Věřte, že jste právě udělaly nejlepší rozhodnutí svého života. Na svůj den „D“ budete nejen odpočatá, v psychické pohodě, ale i zdravá.

První pomoc - pomůže SHOCK injekce

Když nevěstu přepadnou zdravotní neduhy
Foto: unsplash.com

V případě, že se odpočinek nedaří realizovat, máme radu k nezaplacení. Vsaďte na doktorskou empatii a poproste svého obvodního lékaře o aplikaci kalciové injekce a vitamínového přípravku B12. Působí výrazně protizánětlivě, blahodárně na nervovou soustavu a dodají ztracenou energii. Je téměř jisté, že se s nimi budete cítit jako znovuzrozené a pokud se o vás nějaký ten bacil skutečně pokouší, máte v ruce nejúčinnější zbraň, jak s ním pořádně zatočit.

Ideální prevence trvá měsíc

Zodpovědné nastávající manželky prevenci nepodceňují. Ideálně měsíc před vypuknutím svatebních ceremonií navštíví magistra farmacie, aby s ním konzultovaly vitamínové „nadopování“. Lékárník je schopný připravit nevěstě individuální plán užívání, v obecné rovině se holduje kombinaci vitamínu C (3x denně) + B (2x denně) + D (1x denně). Trojice volně dostupných doplňků stravy by měla zaručit výrazné nastartování imunity.

Lékárnička po ruce

Když nevěstu přepadnou zdravotní neduhy
Foto: unsplash.com

Co dělat, když se prvotní příznaky nepodaří porazit? Zatněte zuby a vsaďte na analgetika. Neumí sice zázraky, ale mohou výrazně ulevit od bolestí a nepříjemných pocitů při stoupající tělesné horkosti. Do kabelky k družičce nebo svědkyni vložte i nosní sprej, který aspoň na chvíli uvolní vaše zduřelé slizniční dutiny.

Babské rady proti nevolnosti

Nevolnost není nemoc, ale pouze varovný systém těla, které volá S.O.S – něco je špatně. Alternativní způsoby, jak zvládnout nečekané indispozice bez medikace, vsází na zkušenosti babek kořenářek. Nevěsty mohou nečekaně zažít pocity na zvracení, na omdlení nebo mít žaludeční neurózu či silné psychické rozrušení. Je to běžné a často jde o přehnanou tělesnou reakci na vypětí nebo počínající dehydrataci.

POMOC...

  • proti zvracení – pastilky zázvoru - vycucejte 2-3 tabletky po snídani
  • proti bolavému žaludku – kostka cukru s alpou – užít v okamžiku akutní bolesti
  • proti pálení žáhy – špetka jedlé sody – užít podle potřeby
  • proti závrati, omdlení – lékořice alias pendrek – užít podle potřeby
  • proti akutní bolesti zubů – štamprle slivovice – vykloktat + emulze z kapky vody, soli a pepře - potřít
  • proti stresu a neklidu – čaj z meduňky lékařské – vypít šálek po snídani, levandule – olejíček vetřít na spánky a hrot nosu

Co rozhodně nepodceňovat?

Když nevěstu přepadnou zdravotní neduhy
Foto: unsplash.com

Zdaleka ne všechny příznaky je vhodné bagatelizovat a brát na lehkou váhu. Co může zprvu působit zcela neškodně, může se v průběhu několika hodin zvrtnout v život ohrožující stav, který nesnese odkladu urgentní péče. Mějte na paměti, že i nevěsty může postihnout – akutní zápal slepého střeva, mozková mrtvice, infarkt nebo nákaza meningokokem.

Kdy volat 155?

  • apendicitita – náhlá příhoda břišní – prudká bolest břicha na pravé straně, nevolnost, zvracení, později horečka
  • cévní mozková příhoda – brnící ruka, ztráta citu v noze, ztráta rovnováhy, neschopnost srozumitelně artikulovat, prudká bolest hlavy
  • infarkt myokardu – náhlá bolest na hrudi, pocení, dušnost, pocit závratě, bolest v zádech
  • meningitida – vysoká horečka, světloplachost, urputná bolest hlavy, opar kolem úst, bolest svalů a kloubů, později petechie=krvavá vyrážka

Kdo bývá připraven, nebývá překvapen. Z celého srdce věříme, že vaši svatbu žádná zdravotní indispozice nepotká. V případě, že byste se přece jen necítily úplně fit, neváhejte se svěřit svému svatebnímu koordinátorovi. Nejenže bude mít po ruce lékárničku první pomoci, ale obratně si s celou nenadálou situací poradí.

 
 

Přečtěte si více