Marriage Guide online

Společné jmění manželů: Co je tvoje, to je moje?!

Text: Pavla Dočkalová

Manželství je především právní instituce. Byť se tohle označení může zdát jako velmi formální, či studené a zamilovaní jedinci nad ním mohou (s růžovými brýlemi na nose) kroutit hlavou, realita se opírá především o fakta. Po slavnostním prohlášení „za muže a ženu“ se veškerý majetek, který nabude kterýkoliv z manželů, stává společným.

Společné jmění manželů: Co je tvoje, to je moje?!Zobrazit galerii (3)
Foto: pixabay.com

Většina českých manželství funguje na systému společného jmění manželů. Málokdo z nich ale tuší, co to opravdu znamená. Společné jmění vstupuje v platnost automaticky po tom, co zazní společné „ano“. Manželé spolu začínají sdílet finance, majetek, ale i dluhy. Výjimkou ze zákona je uzavřená předmanželská smlouva, ve které se snoubenci svobodně zaváží k tomu, že mít společné jmění nebudou.

Co patří do SJM?

V obecné rovině se společné jmění vztahuje na finanční příjmy z výdělečné činnosti nebo podnikání, nemovitý i movitý majetek, který byl nabyt během manželství. Do společného jmění tak patří měsíční výplata, byť je zaslána na soukromý bankovní účet, ale i příjem z fušky neboli melouchu, vyplacený na ruku. Společné jsou všechny peníze, ať už o nich partner ví nebo ne.

Společné jmění manželů: Co je tvoje, to je moje?!
Foto: pixabay.com

Stejně tak je to bohužel i v případě dluhů a půjček. Na společný vrub jdou veškeré závazky, které uzavřou manželé společně, ale i každý z nich zvlášť, a to i bez vědomí druhého. Příjemnější informací je skutečnost, že do společného jmění patří také zisky z výlučného majetku. Jedná se o precedens, kdy zisk z původně majetku pouze jednoho z partnerů, míří po sňatku do společné rodinné pokladny. Jedná se například o příjmy z pronájmu bytu nebo výdělky firmy.

Co je „jen vaše“ i po svatbě?

Do společného jmění manželů naopak automaticky nepatří věci sloužící k osobní potřebě jedince (například oblečení nebo hygienické prostředky), věci a peníze, který jeden z manželů dostal darem nebo zdědil, peníze, které nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech, například bolestné nebo odškodné.

Jak už jsme zmínili, do společné režie jdou zisky z podnikání, finanční závazky a dluhy. Stane-li se jeden z manželů vlastníkem, akcionářem nebo spolupodílníkem nějaké firmy, druhý z manželů není automaticky akcionářem a nemůže o společnosti rozhodovat, náleží mu ale nárok na polovinu zisku, který bude vyplacen.

Jak je to s dluhy?

Klasické dluhy, úvěry a hypotéky jsou společné. Z hlediska nepřiměřených dluhů, za které se považují takové závazky, které dosahují astronomických výší, o nichž neměl druhý z manželů ani ponětí a nesouhlasil s nimi, může být uplatněn soudní precedens, kdy nebudou tyto závazky do SJM zahrnuty.

Společné jmění manželů: Co je tvoje, to je moje?!
Foto: pixabay.com

Zvláštním druhem výjimky ze společného jmění je navazující výlučné vlastnictví, které se aplikuje v případě, že jeden z manželů vlastnil věc již před vstupem do manželství, za doby trvání manželství ji prodal a následně si koupil novou. I tato nová cennost bude výhradně v jeho držení, pakliže její cena nepřesáhla částku, kterou utržil za prodej původní věci a nedoplácel na ni ze společné rodinné kasy.

Zúžit nebo skončit?

Společné jmění manželů zaniká rozvodem nebo úmrtí jednoho z manželů. Během trvání manželství jde ale společné jmění manželů zúžit, rozšířit nebo z něj po dohodě určitou věc vyjmout. Takové úpravy jsou v kompetenci advokátní kanceláře.

 
 

Přečtěte si více