Marriage Guide online

Na svatbu s miminkem. Praktické tipy, jak si ji užít na maximum

Text: Eliška Jindrová

Chystáte se prožít svatební den – ať už jako nevěsta, družička, svědkyně či host – společně s nejnovějším přírůstkem do rodiny? Přinášíme ověřené tipy maminek, které už významnou událost s miminkem absolvovaly. Jaké jsou jejich rady, abyste si svatbu užili na sto procent?

Na svatbu s miminkem. Praktické tipy, jak si ji užít na maximumZobrazit galerii (2)
Foto: Pixabay.com

Novomanželé, zapojte babičky

Rozhodli jste se vzít v období, kdy je váš drobeček ještě malý a potřebuje nepřetržitou péči a pozornost? Poproste vhodného kandidáta z vaší rodiny či kohokoliv jiného z hostů, aby se o vaši ratolest během svatebního dne postaral. (Věřte, že se najde spousta ochotných dobrovolníků.) Díky tomu budete mít příležitost prožít celý slavnostní den opravdu jen v roli nevěsty nebo ženicha, a nikoliv ustaraného rodiče.

Předem se domluvte na tom, v jakých intervalech je potřeba děťátko krmit, a vyzbrojte „hlídací tetu“ dostatečnou zásobou plenek a náhradního oblečení. Nezapomeňte do „tašky první pomoci“ přibalit oblíbené hračky a v případě, že už je dítko větší, třeba zábavná leporela nebo pastelky a papír na čmárání.

Zásoby mléka a příkrmů

Pokud stále kojíte, předem omrkněte terén a najděte si vhodné místo, kde své miminko budete moct v soukromí a mimo zrak hostů pravidelně krmit. Nechcete každé dvě až čtyři hodinky odbíhat od středu dění? Mléko odstříkejte do lahviček. Jestliže krmíte umělým mlékem, také si nachystejte dostatečné množství dávek v lahvičkách. Nezapomeňte s sebou přibalit také ohřívač lahví, náhradní savičku a sterilizátor. Raději s sebou vezměte mléka víc, než miminko běžně spotřebuje, ať ho pak na místě nemusíte složitě shánět.

Pomalu začínáte s příkrmy? Připravte děťátku co „nejbezpečnější“ formu pyré. Rozmixovaná řepa nebo mrkev jde z oblečení dostat opravdu těžko. Zato barevně neutrální brambory nebo jablko s banánem už smyjete o něco snadněji. Nebo dejte dítku něco na žužlání přímo do ručičky.

Několik variant outfitu

Na svatbu s miminkem. Praktické tipy, jak si ji užít na maximum
Foto: Pixabay.com

Riziko nehod v podobě skvrn na oblečení je s malým dítětem na denním pořádku a s největší pravděpodobností vás nemine ani během tak slavnostní události, jako je svatba. Kus svačiny, nějaká ta slina, ublinknutí nebo část obsahu plenky zkrátka skončí tam, kde by rozhodně neměly být vidět. Několik sad oblečení (pro klid duše doporučujeme alespoň tři) proto na svatbu zabalte nejen dítku, ale i sobě. Neztratí se vám ani více bryndáčků a plátěná plena na otření.

Myslete také na to, že během dne se počasí může rychle změnit (obzvlášť, pokud se část programu bude odehrávat ve venkovních prostorách). Raději se připravte i na ty nejextrémnější podmínky – déšť, vítr i palčivé slunce – a dítku přibalte jak hřejivou přikrývku a tlustý svetřík na večer, tak klobouček proti sluníčku a opalovací krém s vysokým faktorem.

Víc plenek i hraček

Na svatbu se vyzbrojte mnohem větší zásobou „všeho, co by se mohlo hodit“ než obvykle. I za cenu toho, že s sebou na jediné odpoledne potáhnete celý kufr. Více plenek – jednorázových i látkových na otření – se určitě neztratí, stejně jako vlhčené ubrousky. Nepodceňte ani repertoár hraček – chrastítka, muchláčci, plyšáci a další kamarádi zabaví dítko aspoň na pár minut. Tak mu je nabídněte v době obřadu, během krájení dortu, slavnostního proslovu a házení kyticí.

Jehly a korále nechte doma

Při promýšlení toho, co všechno svému prckovi zabalit, hlavně nezapomeňte na sebe. Abyste si celý den užila v pohodě a klidu, musíte se především cítit co nejpohodlněji. Místo překrásných, ale zato neúprosně tlačících střevíčků proto nazujte raději pohodlné balerínky. Místo výrazných šperků, které batole může v nestřeženou chvíli strhnout svojí nenechavou ručičkou, zvolte raději minimalistické doplňky. I tyto detaily vám celý den významně zpříjemní.

 
 

Přečtěte si více