Marriage Guide online

Svatební hantýrka: 20 pojmů pro začátečníky

Text: Eliška Jindrová

Svatby a svatební přípravy, to je takový svět sám pro sebe. Vážou se k němu dokonce i specifické pojmy, které jste možná doteď neslyšeli. Přečtěte si proto tenhle minislovníček svatební terminologie. A příště už nemusíte googlovat, co je to třeba ten fascinátor.

Svatební hantýrka: 20 pojmů pro začátečníkyZobrazit galerii (6)
Foto: Unsplash.com

Buket

Buket je synonymum pro kytici naaranžovanou profesionálními floristy. Největší buket květin na svatbě obvykle nese k oltáři nevěsta, o něco menší kytici dostává také maminka nevěsty a maminka ženicha, případně družičky.

Catering

Pokud vaše hostina neprobíhá v areálu s vlastní restaurací a kuchyní, pro zajištění jídla na hostinu využijete služeb cateringové agentury. Catering tedy označuje externí dodávku pohoštění a další služby s tím spojené (číšníky, baristy apod.).

Dress code

Stanovený dress code značí, v jakém stylu oblečení mají hosté na společenskou událost dorazit. Na svatbách se nejčastěji setkáte s těmito typy dress codu:

  • Black tie – formální oblečení. Dámy si oblékají dlouhé šaty a obouvají boty s uzavřenou špičkou. Doplňky a šperky předepsané nejsou. Pánové mají smoking nebo sako, bílou košili, černého motýlka a společenské černé boty.
  • Semi-formal – uvolněný styl bez přísných zásad. Dámy jsou oblečené v koktejlových šatech (nemusí mít dlouhou sukni), boty mohou mít otevřenou špičku. Pánové mají oblek (jakékoliv barvy), kravatu nebo motýlka.
  • Creative black – formální oblečení doplněné o kreativní doplňky nebo pestré barvy. U pánů zahrnuje např. barevné ponožky, u dam výrazné doplňky nebo extravagantní účes.

Fascinátor

Svatební hantýrka: 20 pojmů pro začátečníky
Foto: Pixabay.com

Výrazný doplněk do vlasů, který pochází z Velké Británie. Fascinátor má podobu malého kloboučku zdobeného nejčastěji pírky, květinami nebo stuhami. Připevňuje se pinetkami do natupírovaných vlasů.

Fondán

Fondán je cukrová hmota, kterou se potahuje svatební dort. Název pochází z francouzského „fondre“, což znamená rozpustit. Po vložení do úst se fondán opravdu příjemně rozpustí na jazyku. Podobně jako marcipán má skvělé modelovací vlastnosti.

Girlandy

Svatební hantýrka: 20 pojmů pro začátečníky
Foto: Unsplash.com

Girlandou rozumíme zavěšenou ozdobu z květin, chvojí, listů, ale i papírových ozdob, světýlek nebo nafukovacích balonků. Girlandy patří na svatbách mezi nejoblíbenější dekorace, protože se dají snadno vyrobit svépomocí.

Gobo světla

Goba označují speciální šablony z tepluvzdorného materiálu, které se používají k projekci vzorů, symbolů, textu a jakéhokoliv dalšího typu grafiky. Na svatební oslavě se postarají o nevšední zážitek hostů nebo příjemně oživí výzdobu tanečního sálu.

Honzík

Část šatů, která se v minulosti připevňovala k zadní části sukně, aby ženě vytvarovala křivku zvýrazňující její pozadí. V o něco pozměněné podobě se používá dodnes a slouží k připevnění vlečky svatebních šatů. Po skončení obřadu si ji nevěsta může jednoduše obepnout a stejné svatební šaty, ovšem v pohodlnější variantě bez vlečky, pak unosí i po zbytek dne.

Instalace

Žádný opravář s ní nemá nic společného. Instalace znamená jakékoliv aranžmá, se kterým se na svatbě setkáte. Tedy světelná instalace, instalace rautu, instalace stolů, dortová instalace apod. O zajištění instalací se zpravidla stará svatební koordinátorka.

Kanapky

Svatební hantýrka: 20 pojmů pro začátečníky
Foto: Unsplash.com

Kanapka je vznosnější označení pro jednohubku, která se podává jako předkrm na slavnostních událostech včetně svateb. Často bývá ve formě kousku pečiva nebo listového těsta doplněného pomazánkou, ale setkáte se i s luxusnějšími formami kanapek s mořskými plody, zeleninou, francouzskými sýry nebo domácími uzeninami.

Korsáž

Zatímco nevěstě náleží celá kytice, ženich se spokojí s malým vývazkem nebo samostatnou květinou, kterou si připíná špendlíkem na levou klopu saka. Květina v korsáži by měla být stejného druhu nebo alespoň stejné barvy jako dominantní květiny z nevěstina buketu.

Nášivka

K látce na svatební šaty nedílně patří různé typy zdobení. Nejčastěji se jedná o krajkové aplikace, korálky nebo mašle. Vzhledem ke způsobu připevnění (našívání) se jim obecně říká nášivky.

Oltář

Svatební hantýrka: 20 pojmů pro začátečníky
Foto: Pixabay.com

Dříve probíhaly svatby pod záštitou církve a ke stvrzení manželského svazku docházelo skutečně před oltářem v kostele. S označením oltář se ale v přeneseném významu setkáváme dnes i u světských svateb. Oltář tedy může být obyčejný pultík před oddávajícím, balík slámy nebo ozdobený pařez u venkovních svateb v boho stylu.

Plus jedna

Zásadní informace pro organizátory svatby je, zda se pozvaní hosté dostaví sami, nebo v doprovodu „plus jedničky“, tedy nejčastěji partnera nebo partnerky. Pokud není uvedeno jinak, s doprovodem se u pozvaných hostů počítá, a to i tehdy, pokud ho snoubenci osobně neznají.

Save the date

Svatební hantýrka: 20 pojmů pro začátečníky
Foto: Pixabay.com

Před rozesíláním oficiálních pozvánek na svatbu mohou snoubenci plánovaným hostům poslat tzv. save the date oznámení s datem a časem svatby. Save the date se rozesílají nejpozději 6 měsíců před svatbou a slouží k tomu, aby si časově vytížení hosté dopředu zařídili volno.

Špalír

Po skončení obřadu procházejí čerstvě sezdaní novomanželé špalírem, tedy uličkou lemovanou všemi svatebčany. Ti na ně tradičně hází rýži (tradice pro zajištění štěstí a plodnosti). Místo rýže se mohou použít také okvětní lístky, sušené květiny nebo foukat barevné bublinky z bublifuku.

RSVP

Zkratka z francouzského „respondez s’il vous plait“ označuje dotazník, který snoubenci v rámci příprav na svatbu rozesílají hostům. Zjišťují tak důležité informace, které jim usnadňují zařizování ubytování, sestavení menu nebo plánování svatební oslavy.

Vonička

Slovo vonička dnes nahrazuje častější a obecnější označení svatební vývazek. Vonička je tedy ozdoba z květin, chvojí nebo stužek, které si ženich, svědek, družičky a další hosté připevňují na klopu saka nebo na hruď. Vonička se jí říká proto, že dříve se pro tento vývazek používaly aromatické květiny nebo bylinky.

Výslužka

Hosté na svatbě podle tradic přejí novomanželům vše dobré a při církevních obřadech se dokonce modlí za jejich štěstí a spokojený život. A za to si od nich vyslouží symbolické poděkování – proto název výslužka. Nejčastěji se hosté v rámci výslužky obdarovávají svatebními koláčky, domácím džemem, sušenkami, oříšky v medu a dalšími drobnostmi.

Zlatá hodinka

Svatební fotografie novomanželů se nejčastěji fotí bezprostředně po obřadu, většina fotografů ale doporučuje počkat až na „zlatou hodinku“. Tedy hodinu před západem slunce nebo naopak hodinu před jeho východem. Tehdy je světlo měkčí, barvy teplejší a stíny delší. A to propůjčuje výsledným fotografiím úžasné kouzlo.

Gratulujeme, pročetli jste se až na konec abecedy. Příště se specifickými pojmy ze svatební hantýrky můžete před svatební koordinátorkou nebo kamarádkou vytáhnout vy!

 
 

Přečtěte si více